Rośnie nowe pokolenie lasu
Już w połowie marca na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile ruszyły prace odnowieniowe. Odnowienia to jeden z pierwszych etapów powstania nowego pokolenia lasu.
Od momentu usunięcia dojrzałego drzewostanu w ciągu pięciu lat trzeba posadzić nowy las, do czego jesteśmy zobowiązani ustawą o lasach. Z hodowlą lasu związana jest nasiennictwo i gospodarka szkółkarska. Głównym zadaniem szkółkarstwa leśnego jest wyprodukowanie potrzebnej ilości zdrowych i silnych sadzonek o najwyższej jakości. Na terenie RDLP w Pile prowadzimy 15 szkółek leśnych o rocznej produkcji 38 mln szt. sadzonek.
Na szkółkach produkowane są sadzonki m.in.: sosny, buka, dębu, graba, klona, lipy i brzozy oraz wiele gatunków biocenotycznych takich jak: czereśnia ptasia, głóg, jarząb, kalina, jabłoń i grusza. Przy sprzyjających warunkach odnowienie lasu może nastąpić naturalnie, poprzez obsiew nasion z dojrzałych drzew otaczających odnawianą powierzchnię lub odrośli z pni usuniętych drzew. Najczęściej jednak odnawiany jest las w sposób sztuczny, poprzez sadzenie lub wysiew nasion.
W celu zwiększania zasobów leśnych leśnicy prowadzą zalesienia, czyli wprowadzenie lasu na tereny, na których wcześniej las nie występował np. tereny porolne.
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile w 2021 roku zalesiono grunty o łącznej powierzchni 11,89 ha. W roku 2021 na terenie administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile posadzono 26 mln młodych drzew, na powierzchni 3203,26 ha. Najwięcej zasadzono młodych sosen, buków, dębów, grabów i klonów.