Connect with us

Polska i Świat

Po raz czwarty startuje konkurs “Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

Published

on

fot. PAP

Rozpoczyna się czwarta odsłona konkursu “Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Inicjatywa marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierowana jest do uczniów i studentów. “To najbardziej prestiżowy konkurs historyczny w Polsce” – powiedział PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

“Chciałabym zachęcić młodych ludzi, żeby zechcieli pochylić się nad tą niezmiennie ważną tematyką dla nas, Polaków. Kiedy widzimy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, napad Rosji na Ukrainę, na niezależne, wolne państwo, to pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie metody z II wojny światowej” – powiedziała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej 17 stycznia w Sejmie.

Upamiętnienie zbrodni katyńskiej i rozbudzenie ciekawości młodych ludzi nt. naszej najnowszej historii, zwłaszcza w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę – to cele ogólnopolskiego konkursu historycznego “Polskie serce pękło. Katyń 1940” dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

“To jeden z największych i na pewno najbardziej prestiżowy konkurs historyczny w Polsce. Nie chodzi tylko o to, że jest organizowany przez najważniejsze instytucje w państwie, przy udziale najwyższych rangą urzędników państwowych, ale przede wszystkim o dużą skalę wydarzenia i jego finał” – powiedział PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

“W dotychczasowych edycjach wzięło udział kilka tysięcy uczniów z całej Polski. Z kolei finał zmagań jest zawsze prezentowany na antenie Telewizji Polskiej. Wyróżnione są nie tylko pierwsze trzy miejsca, a cała pierwsza dziesiątka uczestników w danej kategorii. To piękne wydarzenie patriotyczne i edukacyjne, w którym udział może zainspirować młodych ludzi w dalszym życiu akademickim i zawodowym” – dodał, przypominając, że zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 24 marca.

Advertisement

Konkurs podzielony jest na cztery kategorie. Pierwsze trzy: praca plastyczna – ilustracja do publikacji o zbrodni katyńskiej; praca literacka “To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940” oraz tekst piosenki poświęcony zbrodni katyńskiej; zadania te skierowane są do młodzieży w wieku 15-21 lat uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych.

Czwarta kategoria konkursu skierowana jest do studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Zadanie polega na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji na temat “To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”.

Zdaniem marszałek Witek “to interesujący temat, bo dotyczy nie tylko codziennego życia obozowego, ale także działalności kapłanów różnych wyznań w tych trzech obozach”. “Pokazuje też, w jaki sposób troszczono się o zachowanie godności polskich oficerów, patriotyzmu przy próbie przekupienia ich przez żołnierzy sowieckich z NKWD. Pokazuje też ich postawę na co dzień w najtrudniejszych obozowych warunkach” – dodała.

“Ten konkurs odegrał swoją rolę, chodziło o to, aby wśród młodych ludzi rozbudzić ciekawość na temat historii najnowszej, a Katyń przez wiele lat był jedną z kart historii zamkniętą dla nas, Polaków” – powiedziała.

Autorzy zwycięskich prac w każdej kategorii otrzymają nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca – laptop, drugiego – tablet, a trzeciego – czytnik e-booków. Przewidziano też wyróżnienia dla osób, które uplasują się na lokatach od czwartej do dziesiątej w każdej kategorii.

Advertisement

“Prace konkursowe powinny być przygotowane w języku polskim. Mogą być realizowane oraz zgłaszane wyłącznie przez autorów indywidualnych. Nie będą rozpatrywane prace zespołowe. Uczestnik będący uczniem szkoły ponadpodstawowej może złożyć jedną pracę wyłącznie w jednej z trzech dedykowanych kategorii: plastyczna, literacka albo tekst piosenki. Natomiast uczestnik, który jest studentem studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, może złożyć tylko jedną pracę w kategorii scenariusz lekcji” – informuje organizator.

Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu rejestracji na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl.

Każdy z uczestników może złożyć wyłącznie jedną pracę. Konkurs jest organizowany od 2020 r. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polska i Świat

Największy w Polsce konkurs umiejętności – ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023

Published

on

By

We wrześniu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, a także w halach kongresowo-wystawienniczych AMBEREXPO i terenach do nich przyległych odbędą się “igrzyska olimpijskie zawodów branżowych”, czyli EuroSkills Gdańsk 2023. Będzie to największe w historii Polski wydarzenie o charakterze edukacyjnym.

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem i doskonaleniem umiejętności zawodowych.

Konkurs EuroSkills organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi, gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy rywalizujących o miano najlepszego w wybranej przez siebie konkurencji.

Advertisement

Tegoroczna edycja konkursu EuroSkills Gdańsk 2023 powita 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, którzy wezmą udział w konkursach w 43 konkurencjach. Spodziewanych jest około 100 000 uczestników wydarzenia z całej Polski i zagranicy.

Widzowie będą mogli bezpłatnie śledzić zmagania konkursowe, a także spróbować swoich sił w strefach „Try-a-Skill”. Strefy te to doskonała okazja, żeby zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wdrożenia się w przyszły zawód. A dla pracodawców możliwość wyłowienia młodych i utalentowanych pracowników.

EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowane przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasta Gdańsk i AMBEREXPO.

Więcej informacji na stronie: euroskills2023.org

Rejestracja: http://wydarzenia.frse.org.pl/ankieta/905914/euroskills-gdansk-2023-rejestracja.html

Advertisement

Continue Reading

Polska i Świat

To się nazywa mandat! Ponad 20 tysięcy złotych!

Published

on

By

32-letni mężczyzna pod wpływem amfetaminy we Włocławku nie zatrzymał się do kontroli, a w czasie ucieczki dopuścił się kilkunastu wykroczeń, w tym czterech kolizji. Dostał 111 punktów karnych i mandaty w łącznej wysokości 21 tys. zł, odpowie też za liczne kradzieże.

Policjanci z włocławskiej drogówki zwrócili uwagę na kierowcę volkswagena, który jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a jego auto nie posiadało tylnej wycieraczki. Mundurowi postanowili zatrzymać pojazd do kontroli, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe – poinformowała PAP w środę oficer prasowy włocławskiej policji nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek.

 

“Mężczyzna zignorował jednak polecenia i rozpoczął ucieczkę ulicami miasta, podczas której złamał szereg przepisów. Jazdę zakończył na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Toruńskiej, gdzie wjechał pomiędzy pojazdy oczekujące przed sygnalizatorem na zmianę światła. Podjął ucieczkę pieszo, lecz został szybko zatrzymany przez funkcjonariuszy” – dodała policjantka.

 

Advertisement

Włocławianin był trzeźwy, jednak wstępne sprawdzenie testerem wykazało w jego organizmie obecność amfetaminy.

 

32-latek za złamanie przepisów drogowych, m.in. spowodowanie czterech kolizji, jazdę pod prąd i po chodniku, ukarany został przez policjantów mandatami na łączną kwotę ponad 21 tys. zł, a także otrzymał 111 punktów karnych.

 

Jak się okazało, zatrzymany nie posiadał uprawnień do kierowania oraz obowiązkowego ubezpieczenia.

Advertisement

 

Śledczy ustalili również, że 32-latek od października 2022 roku do lutego tego roku dopuścił się kilkunastu kradzieży sklepowych na terenie Włocławka. Kradł głównie alkohol, papierosy, słodycze i kosmetyki, a straty sięgnęły ponad 11 tys. zł. Przestępstw tych dokonał jako recydywista, co będzie miało wpływ na wymiar kary.

 

Policjanci doprowadzili zatrzymanego do prokuratury, gdzie przedstawiono mu zarzuty. Sąd na wniosek prokuratora aresztował włocławianina na trzy miesiące. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement