Connect with us

Kultura

“Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Na dworcu PKP w Pile otwarto dzisiaj wystawę “Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…”. Wystawa poświęcona jest kapelanom wojskowym, ofiarom zbrodni katyńskiej.

Kapelani Katyńscy – duszpasterze Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Polskiej, różnych wyznań i religii, którzy we wrześniu 1939 roku dostali się do niewoli sowieckiej razem z żołnierzami. Byli więzieni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, gdzie prowadzili tajne posługi religijne dla jeńców. W 1940 roku zostali pomordowani w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz w innych miejscach na terytorium ZSRR.

Z relacji jeńców, ocalonych przed śmiercią w 1940 r. na wschodzie, którzy byli w obozach sowieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, wiadomo, że kapelani Wojska Polskiego będąc w tych obozach, nie zważali na zakazy, w warunkach konspiracji pełnili tajne posługi religijne dla jeńców, a krzepiąc ich na duchu heroicznie bronili wiary katolickiej i wartości ojczyźnianych.

Gościem honorowym na otwarciu wystawy był ksiądz płk dr Zbigniew Kępa – kapelan Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich oraz Łukasza Stefania – Prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich.

Patronat honorowy nad wystawą objął Mariusz Błaszczak – wicepremier, Minister Obrony Narodowej, Marcin Porzucek – Poseł na Sejm RP, oraz Michał Zieliński – Wojewoda wielkopolski.

Wystawa będzie można oglądać w holu pilskiego dworca PKP do 8 lipca.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Aktorka Kasia Smutniak po latach znów w Pile

Published

on

By

Kino „KORAL” RCK i WATCH DOCS zapraszają na pokaz specjalny filmu „Mur”, po seansie spotkanie i rozmowa z reżyserką Kasią Smutniak.

Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Debiutancki dokument Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów.

Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.
Tekst: Konrad Wirkowski

Advertisement

“Organizatorem cyklu pokazów specjalnych filmu „Mur” i spotkań z reżyserką Kasią Smutniak jest Festiwal WATCH DOCS.”

„Mur”
reż. Kasia Smutniak
dokumentalny, Włochy (107 min.)

Kino „KORAL” RCK,
9 marca, godz. 18.00
cena biletu: 20 zł

 

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Polecamy wystawę fotografii w Centrum Aktywizacji Seniorów

Published

on

By

W Centrum Aktywizacji Seniorów przy ul Spacerowej w Pile otwarto ciekawa wystawę zdjęć Stanisława Stępyry pt. „Tak było”.


Gratulacje autorowi złożył Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile.
 – To niezwykle ciekawa wystawa. Stanisław Stępyra prezentuje na niej zdjęcia rodzinnego miasta oraz wiele fotografii ze swojego życia. Naprawdę polecam.

Wystawę można oglądać w galerii na I piętrze przy Spacerowej 23.

Kuratorem wystawy jest ceniony fotografik artysta Wojciech Beszterda.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement