Pilanie w twórczości alternatywnej
Pilskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy zatytułowanej "Pilanie w twórczości alternatywnej". Już w najbliższą sobotę, 8 marca, o godz. 17.00 będzie okazja powrócić wspomnieniami do muzyki lat 80-tych, tej tworzonej przez młodych wówczas Pilan z grup takich jak Ręce do Góry, Sedes, Krew, Reportaż.
Ta muzyczna, ale i mocno artystyczna historia, zaczyna się w 1978 roku i trwa do dziś. Lata 80-te – okres buntu młodych ludzi zawiedzionych Polską Ludową, sytuacją ekonomiczną, cenzurą, represjami, ale i czas powstawania punkowych i undergroundowych zespołów muzycznych, czas Jarocina, czas kształtowania się poznańskiej sceny alternatywnej, na której swoją obecność bardzo mocno zaznaczyli Pilanie, czas winyli i magnetofonowych kaset (!) – będą tematem naszej ekspozycji – zapowiada pilska Galeria - Przypomnimy pilskie grupy SEDES, RĘCE DO GÓRY, KREW i poznańską, co prawda, grupę REPORTAŻ, ale stworzoną przecież przez Pilanina. Będą plakaty, zdjęcia, instrumenty, odezwy, identyfikatory, legitymacje, listy od fanów, płyty i kasety wówczas wydawane. Łukasz Czarny, Andrzej Karpiński, Artur Stanilewicz, Remigiusz Cholewicki, Krzysztof Grabaż Grabowski – wszyscy Pilanie - to bohaterowie tej ekspozycji. Pokażemy także prace artystów, którzy swoją sztuką wspierali – i do dziś wspierają - ich muzyczne projekty – Tomasza Perlicjana, Iwony Leśniewskiej, Grzegorza Buśko i Filipa Kowalskiego. Pokażemy, jak działania z tamtych lat wpłynęły na ich twórcze dziś – opowiemy o tym, jak reaktywowała się KREW, jak rozwinęła się współpraca z artystami niezależnymi, w jakich kierunkach rozwija się dzisiaj tworzona przez nich sztuka.
Ciekawie zapowiada się sam wernisaż, który wzbogacony zostanie pokazem clipów i teatralnej etiudy w wykonaniu Teatru Pracownia Lalek.
- Najpierw część oficjalna - zaprosimy na rozmowę z muzykami i artystami, a potem na część artystyczną z muzyką na żywo, z pokazem clipów powstałych do fotografii Iwony Leśniewskiej i Grzegorza Buśko i z prezentacją teatralnej etiudy w wykonaniu Teatru Pracownia Lalek – wyjaśnia BWA PP.
Ekspozycja "Pilanie w twórczości alternatywnej" prezentuje materiały dotyczące pilskiej sztuki niezależnej - zwłaszcza obszerne archiwalia związane z zespołami, które w latach 80-tych XX w. tworzyły awangardę polskiej muzyki - Reportaż, Sedes, Ręce do Góry i Krew i pochodzącymi z Piły muzykami tych formacji. Łukasz Czarny, Krzysztof Grabowski, Andrzej Karpiński, Artur Stanilewicz, Remigiusz Cholewicki – to bohaterowie tej opowieści.
Bohaterem ekspozycji będzie także kolejny Pilanin, Henryk Palczewski, dziennikarz muzyczny – rozpoznawalny szeroko poza Piłą, autorytet w kwestiach muzyki alternatywnej, awangardowej i rocka, organizator koncertów, autor audycji radiowych poświęconych awangardzie, także manager grupy Krew w latach 80-tych.
Prezentowane na wystawie materiały pochodzą z prywatnych archiwów muzyków Łukasza Czarnego i Andrzeja Karpińskiego oraz Henryka Palczewskiego.
Dodajmy, że wystawa jest częścią większego projektu, w ramach którego wydane zostały także II tomy książki pt. "Pilanie w twórczości alternatywnej", wersja online tego wydawnictwa, a także planowany się cykl koncertów zespołu Krew – grupa, która się reaktywowała w 2016 r. i łączy lata 80-te i współczesność. Krew zagra wraz z przyjaciółmi - w Regionalnym Centrum Kultury (26 kwietnia, godz. 18.00) na koncercie pt. Poets & Workers.
Na wystawę zapraszają: BWA PP, Powiat Pilski, Miasto Piła, Klaster Turystyczny Dolina Noteci, Studio K2, Stowarzyszenie Arte Piła.
Obserwuj nas w GOOGLE NEWS