Connect with us

Na sygnale

NASK ostrzega: oszuści rozsyłają e-maile z groźbami zabójstwa

Published

on

fot. PAP

Zespół CERT Polska od pewnego czasu zajmuje się sprawą narastania spamowej kampanii, która ma na celu radykalne zastraszanie ofiar i wyłudzenie pieniędzy – ostrzegają eksperci w raporcie NASK. Oszuści rozsyłają e-maile, w których informują, że zostało zlecone zabójstwo adresata wiadomości.

CERT Polska (Computer Emergency Response Team), zespół, który został powołany w celu przeciwdziałania naruszaniu bezpieczeństwa w internecie i działa w strukturach NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), od pewnego czasu zajmuje się sprawą narastającej spamowej kampanii, która za cel ma zastraszanie potencjalnych użytkowników.

 

Proceder polega na tym, że oszust wysyła e-mailem wiadomość pod adresy ogólnie dostępne w internecie bądź takie, które trafiły do sieci w wyniku wycieku danych. Wiadomości zawierają fałszywe informacje o zleceniu zabójstwa adresata. Celem jest zastraszenie odbiorcy wiadomości i wyłudzenie od niego pieniędzy.

Advertisement

 

Potencjalne ofiary tego typu manipulacji nie mają zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji, a oszuści przekonują je, że widzą ich każdy ruch, argumentując to chociażby tym, że znają ich prywatny adres e-mail.

 

W raporcie NASK przedstawiony został przykład takiego e-maila. Jego nadawca przedstawia się jako “Anioł Śmierci”, który dostał zlecenie zabójstwa odbiorcy. Informuje go, że wykona tę “misję”, jeśli nie otrzyma od niego pieniędzy. Przekonuje też odbiorcę, że zgłoszenie sprawy na policję nie rozwiąże jego problemu.

Advertisement

 

Tego typu wiadomości można zgłaszać do zespołu CERT Polska poprzez formularz na stronie internetowej cert.pl lub wysyłając je na adres: cert@cert.pl.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na sygnale

TIR z naczepą wpadł do Gwdy

Published

on

By

Niebezpieczny wypadek między Jastrowiem a Górzną. TIR z naczepą wpadł do rzeki.

Do zdarzenia doszło w czwartkowe przedpołudnie. Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, w pewnym momencie na moście zjechał z drogi i wjechał do rzeki. Pojazd osiadł na boku. Na szczęście kierującemu nic się nie stało.

Aktualnie ruch odbywa się wahadłowo. Później droga zostanie całkowicie zamknięta na czas podnoszenia TIR-a z rzeki.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Policjanci ze Złotowa zatrzymali ciężarówkę z narkotykami

Published

on

By

fot. KPP Złotów

W ubiegłym tygodniu, 14 maja, w godzinach wieczorowo-nocnych, dyżurny złotowskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o kradzieży pojazdu należącego do firmy z województwa zachodniopomorskiego.

Z informacji wynikało, że pojazd marki Iveco, który nie powinien być użytkowany od kilku godzin, przemieszcza się drogą wojewódzką 188 w kierunku Złotowa.

Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Krajence, którzy zatrzymali wskazany pojazd. W kabinie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Szybka reakcja funkcjonariuszy

Advertisement

Za kierownicą siedział 42-letni mieszkaniec Złotowa, który był zdziwiony powodem kontroli drogowej. Jego tłumaczenia były niezrozumiałe i niespójne. Zachowywał się nerwowo, co wzbudziło podejrzenia policjantów. Podczas legitymowania, funkcjonariusze zauważyli na obrzeżu jego dowodu osobistego białą substancję, która mogła być środkiem psychotropowym.

Podejrzane zachowanie pasażera

Drugi mężczyzna, 45-letni mieszkaniec gminy Złotów, na widok policjantów próbował coś ukryć w swojej torbie podróżnej.

Taka sytuacja i zachowanie obu podróżujących, dało podstawę do przeszukania kabiny i sprawdzenia ładunku.

Advertisement

Znalezisko w kabinie

W jego trakcie, w przewożonych rzeczach osobistych, policjanci znaleźli ponad 100 gramów białego proszku, który po przebadaniu okazał się amfetaminą oraz blisko 40 gramów zielonego suszu, który okazał się marihuaną. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do złotowskiej jednostki.

W trakcie wykonywania czynności okazało się, że kierowca dostawczaka kierował pod wpływem narkotyków, które jak się przyznał zażył dzień wcześniej. Ponad to użytkował pojazd bezprawnie i niezgodny z przepisami.

Konsekwencje prawne dla zatrzymanych

Advertisement

Mieszkaniec Złotowa stracił uprawnienia do kierowania. Odpowie przed Sądem za popełnione przestępstwa. Pasażer, usłyszał zarzut posiadania środków psychotropowych i psychoaktywnych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement