Connect with us

Na sygnale

NASK ostrzega: oszuści rozsyłają e-maile z groźbami zabójstwa

Published

on

fot. PAP

Zespół CERT Polska od pewnego czasu zajmuje się sprawą narastania spamowej kampanii, która ma na celu radykalne zastraszanie ofiar i wyłudzenie pieniędzy – ostrzegają eksperci w raporcie NASK. Oszuści rozsyłają e-maile, w których informują, że zostało zlecone zabójstwo adresata wiadomości.

CERT Polska (Computer Emergency Response Team), zespół, który został powołany w celu przeciwdziałania naruszaniu bezpieczeństwa w internecie i działa w strukturach NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), od pewnego czasu zajmuje się sprawą narastającej spamowej kampanii, która za cel ma zastraszanie potencjalnych użytkowników.

 

Proceder polega na tym, że oszust wysyła e-mailem wiadomość pod adresy ogólnie dostępne w internecie bądź takie, które trafiły do sieci w wyniku wycieku danych. Wiadomości zawierają fałszywe informacje o zleceniu zabójstwa adresata. Celem jest zastraszenie odbiorcy wiadomości i wyłudzenie od niego pieniędzy.

Advertisement

 

Potencjalne ofiary tego typu manipulacji nie mają zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji, a oszuści przekonują je, że widzą ich każdy ruch, argumentując to chociażby tym, że znają ich prywatny adres e-mail.

 

W raporcie NASK przedstawiony został przykład takiego e-maila. Jego nadawca przedstawia się jako “Anioł Śmierci”, który dostał zlecenie zabójstwa odbiorcy. Informuje go, że wykona tę “misję”, jeśli nie otrzyma od niego pieniędzy. Przekonuje też odbiorcę, że zgłoszenie sprawy na policję nie rozwiąże jego problemu.

Advertisement

 

Tego typu wiadomości można zgłaszać do zespołu CERT Polska poprzez formularz na stronie internetowej cert.pl lub wysyłając je na adres: cert@cert.pl.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Zablokowana DK11 w Dobrzycy. Ranne dzieci

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Po zderzeniu trzech pojazdów w Dobrzycy zablokowana jest  droga krajowa nr 11 Jastrowie-Piła. Jedna osoba została ranna.

Do wypadku doszło przed godz. 11.00 na 175 kilometrze drogi krajowej nr 11 w Dobrzycy.

Zderzyły się tam trzy pojazdy: ciężarówka, bus przewożący dzieci oraz samochód osobowy.

Poszkodowana jest jedna osoba. Trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia.

Advertisement

Wkrótce na naszym kanale na YOUTUBE materiał video z akcji ratowniczej.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim

Published

on

By

Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim w pow. złotowskim.

Oficer prasowy złotowskiej policji asp. Damian Pachuc przekazał PAP, że w niedzielę po godz. 8.00 służby otrzymały zgłoszenie o tym, iż na jeziorze wywrócił się kajak, którym płynęli mężczyzna i kobieta. “Świadkom udało się wyłowić z wody kobietę” – zaznaczył.

Dodał, że kajakarza pod wodą zlokalizowali dopiero przybyli na miejsce strażacy z grupy wodno-nurkowej.

-Podjęte czynności ratunkowe nie przywróciły czynności życiowych mężczyźnie – wskazał.

Ofiarą utonięcia jest 26-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Towarzyszyła mu 20-letnia kobieta. Policja pod nadzorem prokuratora bada okoliczności wypadku. Ciało mężczyzny zostanie poddane sekcji zwłok.

Advertisement

 

(PAP)

Advertisement
Continue Reading