MEC Piła dostarcza ciepłą wodę nie korzystając z węgla
W połowie maja zakończył się sezon grzewczy w należącej do Grupy Enea Miejskiej Energetyce Cieplnej Piła. Od tego czasu energia na potrzeby ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców Piły pochodzi w 100% z nowej elektrociepłowni kogeneracyjnej, którą oddano do użytku w styczniu tego roku.
W sezonie letnim MEC Piła każdego dnia dostarcza ciepło do ponad 440 węzłów cieplnych, które ogrzewają ciepłą wodę użytkową w pilskich mieszkaniach, biurach i firmach. Tego lata pełne zapotrzebowanie na ogrzanie wody zaspokaja wybudowana w 2022 r. nowoczesna Elektrociepłownia Zachód.
Elektrociepłownia Zachód znajduje się w Pile przy ulicy Krzywej. Składa się z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej 8,362 MWt oraz łącznej mocy elektrycznej 8,501 MWe. Kogeneracyjne źródło MEC Piła może produkować rocznie 140 567 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Włączenie nowej elektrociepłowni do pilskiego systemu oznacza redukcję zużycia węgla o przeszło 7 470 t rocznie, czyli ponad 120 dużych, 62-tonowych wagonów kolejowych. Dodatkowo znacznie ułatwia prowadzenie planowanych remontów i modernizacji w tradycyjnych kotłowniach.
Obiekt powstał zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy Enea, której jednym z ważnych założeń jest prowadzenie działalności przy nieustannym minimalizowaniu oddziaływania na środowisko naturalne.