Connect with us

Kultura

Spotkanie i wystawa multimedialna o historii powiatu

Published

on

Wyjątkowa konferencja i wystawa multimedialna o historii powiatu pilskiego, w czwartek 17 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile i Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.  

Zapraszamy mieszkańców a szczególnie młodzież szkół średnich  do udziału w konferencji naukowej „W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia”.
Konferencja będzie połączona z udostępnieniem wystawy czasowej – z wykorzystaniem m.in. zakupionego monitora interaktywnego.

Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” (Piła, ul. Okrzei 9). w godz. od 12.-14.30.
W programie spotkania znajdą się następujące prelekcje:  
g. 12.00 – Krótki zarys dziejów ziem obecnego powiatu pilskiego – prelegent Jacek Stróżyński,
g. 12.30 – Wydarzenia i dzieje okresu staropolskiego – prelegent Maciej Usurski,
g. 13.00 – Rola rodów szlacheckich i ziemiaństwa w okresie zaborów oraz ważne wydarzenia w okresie zaborów – prelegent Marek Fijałkowski,
g. 13.30 – Lata 1920-1945 na ziemi pilskiej – prelegent Marek Fijałkowski,
g. 14.00 – Przemiany społeczne, gospodarcze i administracyjne na ziemi pilskiej po II wojnie światowej – prelegent Maria Bochan.

Wystawa multimedialna „Powiat pilski dawniej i dziś – ludzie, wydarzenia, zabytki” będzie prezentowana do końca realizacji projektu, tj. do 30 listopada br. Kontakt w sprawie udziału młodzieży w konferencji: tel. 67 213 11 82).

Advertisement

Konferencja naukowa jest jednym z elementów projektu historyczno – edukacyjnego podjętego przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.
Jest on realizowany w ramach programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra. Edycja 2022”.
Zadanie nosi tytuł: „W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia” i zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w kwocie 55 000 zł. Całkowita wartość projektu to 82 300 zł.

Wcześniejszymi elementami zadania, zrealizowanymi w miastach i gminach powiatu, były historyczne prelekcje – cykl wykładów o niepospolitych osobach, które zapisały się w historii całego naszego regionu pilskiego. Odbyły się one w Miasteczku Krajeńskim, Pile, Skrzatuszu, Ujściu oraz Wyrzysku.
Prelekcje to tylko jeden z elementów zadania. Kolejnym – zrealizowanym we współpracy z regionalistami i pasjonatami historii regionu – jest wydawnictwo edukacyjne, w którym przedstawione zostały sylwetki 40 takich osób.

W opracowaniach znalazły się opowieści m.in. o Michale Drzymale, ks. Bolesławie Domańskim, ks. Zygmuncie Dykiercie, Maksymilianie Bartschu, Bogdanie Bederskim, Tadeuszu Drobniaku i innych.

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego opracowało także  materiały edukacyjne o ważnych osobistościach i wydarzeniach historycznych regionu, jego zabytkach. Przedstawiają historię powiatu pilskiego od czasów narodzin Stanisława Staszica, znamienitego pilanina, czyli od roku 1755, aż do końca lat 80-tych XX wieku.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Andrzejkowa impreza w Skansenie w Osieku n/Not.

Published

on

By

W Skansenie Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbyła się dzisiaj impreza pod nazwą “Andrzejki w skansenie”.

Można było dowiedzieć się jak dawniej bawiono się w imieniny Św. Andrzeja. Było więc lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z łupin orzechów pływających w misce czy lanie gorącego ołowiu.

Nie zabrakło też wypieku piernikowych “katarzynek” oraz wyrobu świeczek i darcia pierza. Kto chciał, mógł przejechać się bryczką.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale Youtube. Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanały na Youtube. Można to zrobić klikając TUTAJ. To nic nie kosztuje, a spowoduje, że będziemy realizowali więcej materiałów video.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Stanisław Janicki autor “W starym kinie” odwiedził Piłę

Published

on

By

We wtorek, 29 listopada w Centrum Powiatowym “Iskra” w Pile odbyło się niezwykłe spotkanie ze Stanisławem Janickim – twórcą telewizyjnej serii “W starym kinie”.

Pan Stanisław Janicki, urodził się 11 listopada 1933 roku. Po wojnie, zupełnie przypadkiem, za namową swojej koleżanki ze studiów, trafił do Telewizji Polskiej. Pierwszy odcinek nagrał niejako w zastępstwie. Program tak się spodobał, że “W starym kinie” gościło na telewizyjnej antenie 32 lata.

“W starym kinie” – cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z twórcą i jednocześnie prowadzącym program.

Spotkanie w Pile prowadził dr Wiesław Kot, znakomity krytyk filmowy.

Przed spotkaniem odbyła się wycieczka po Pile zabytkowym autobusem. Przewodnikiem był Jan Balcerzak.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement