Connect with us

Kultura

Fotoplastykon ze zdjęciami dawnej Piły w nowej Strefie Rekreacji

Published

on

Fotoplastykon ze zdjęciami dawnej Piły to kolejna nasza propozycja kulturalna w nowej Strefie Rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile. Obejrzeć w nim można 45 unikatowych zdjęć ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile.

Fotoplastykon dotarł do Piły dzięki Fundacji Koncept Kultura, która go zbudowała, jest mobilny i jeździ po całym kraju. Fotoplastykon jest podświetlany po zmierzchu, posiada specjalne drewniane stopnie dla dzieci i osób niskiego wzrostu. Znajduje się w nim 5 stanowisk, w których można oglądać opisane zdjęcia. Jest bezpłatny i czynny całą dobę. W Pile będzie do 30 października.

– Cały czas organizujemy w tym miejscu ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców, niedawno były to koncerty, teraz mamy fotoplastykon. Z pewnością zainteresuje on wielu mieszkańców, polecam go również młodzieży jako ciekawą lekcję historii Piły – mówi Eligiusz Komarowski starosta pilski.

Advertisement

Fotoplastykony zyskały popularność w połowie XIX wieku, zanim jeszcze pojawiło się kino. Zdjęcia w nim zamieszczane umożliwiały ludziom poznawanie dalekiego świata.

– Z naszym fotoplastykonem jeździmy już 6 lat po kraju. Teraz trafił do Piły, w piękne i dostępne dla wszystkich miejsce – wyjaśnia Zygmunt Fit, wiceprezes zarządu Fundacji Koncept Kultura.

Wyboru zdjęć do fotoplastykonu dokonał Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.

– Nie było to łatwe. Piła istnieje od XV wieku i jest miastem królewskim. Przez większość lat była jednak miastem drewnianym, a nie murowanym, przez wiele wieków zamieszkanym przez Polaków, Niemców i Żydów. Dwa ważne miejsca polskości to z pewnością kościół Świętych Janów, dom w którym urodził się Stanisław Staszic, a później Konsulat RP, czy Chór Halka. Niewiele zabytków po II wojnie zostało, dlatego warto je zobaczyć – opowiada.

Advertisement

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość obejrzenia wystawy z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji, kontakt Marek Fijałkowski, tel. 605 667 388.

Projekt realizuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile, został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Festiwal Teatralny powoli dobiega końca

Published

on

By

24. Festiwal Teatralny – “Teatr – pasja rodzinna” powoli dobiega ku końcowi. W tegorocznej edycji widzowie mogą zobaczyć 8 spektakli teatralnych.

W sobotę na deskach Teatru Miejskiego w Pile publiczność mogła obejrzeć sztukę pt. “Nic się nie stało” z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Zofii Zborowskiej czy Michała Czerneckiego.

Dzisiaj “Kto się boi Virginii Woolf” w wykonaniu artystów sceny kaliskiej.

Następny, jubileuszowy 25. Festiwal Teatralny, już za rok.

Advertisement

Pilanie nie będą musieli czekać jednak na kolejne teatralne emocje cały rok. Już 2 grudnia w Pile komedia “Żona” z Renatą Dancewicz i Piotrem Polkiem. Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Nie żyje Maciej Damięcki

Published

on

By

fot. PAP

W piątek w wieku 79 lat zmarł Maciej Mateusz Damięcki, aktor znany z takich produkcji jak “M jak miłość” czy “Plebania”. O śmierci aktora poinformowały jego dzieci, Matylda i Mateusz Damięccy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 r. w Podszkodziu (świętokrzyskie) w aktorskiej rodzinie Dobiesława Damięckiego i Ireny z domu Górskiej. Jego starszym bratem był Damian Damięcki (ur. 1941).

 

W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1966–1984 i 1985–1996 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Advertisement

 

“Aktorstwo nie tylko wyssał z mlekiem matki Ireny Górskiej, oraz odziedziczył po ojcu Dobiesławie Damięckim i babci Alinie Górskiej, aktorce z Wileńszczyzny, ale też przekazał własnym dzieciom” – czytamy na stronie Teatru Capitol.

 

Był ojcem aktorów Mateusza Damięckiego i Matyldy Damięckiej oraz stryjem aktora Grzegorza Damięckiego. Pierwszą jego żoną była Anita Dymszówna.

Advertisement

 

W filmie debiutował w 1956 r. w “Tajemnicy dzikiego szybu”. Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in. w “Szatanie z siódmej klasy” (1960), “Bokserze” (1966), “Tajemnicy Enigmy” (1979), “Rozmowach kontrolowanych” (1991), “Znachorze” (2023) i “Uwierz w Mikołaja” (2023) oraz telewizyjnych serialach m.in. “Stawka większa niż życie” (1968), “Chłopi” (1972), “Droga” (1975), “Dom” (1996), “Plebania” (2000-11), “Przedwiośnie” (2002), “M jak miłość” (2003-23), “Bulionerzy” (2004-06), “Czas honoru” (2008-13).

 

Teatralny debiut aktor miał miejsce 30 grudnia 1965 r. w “Wujaszku Wani” w reżyserii Jana Świderskiego w teatrze PWST. Grał także w “Wieczorze zbrodniarzy” w reż. Wandy Laskowskiej(1967), “Zemście” (1970) w reżyserii Gustawa Holoubka, „Ślubie” (1974), w reż. Jerzego Jarockiego, “Hamlecie” w reż. G. Holoubka (1979) w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie grał Grabarza.

Advertisement

 

Do 2001 r. Damięcki grał w przedstawieniach Teatru Telewizji m.in. “Antygonie” (1966) w reż. Olgi Lipińskiej i “Żołnierzu Królowej Madagaskaru” w reż. Wandy Laskowskiej, a także w licznych słuchowiskach i spektaklach Polskiego Radia.

Przyczyna śmierci aktora jest jeszcze nieznana. (PAP)

Advertisement
Continue Reading


Advertisement
Advertisement