Connect with us

Edukacja

Bogata oferta szkół na Pilskich Powiatowych Targach Edukacyjnych

Published

on

Setki osób odwiedziły Pilskie Powiatowe Targi Edukacyjne, które 19 marca odbyły się po raz pierwszy w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile. Swoją ofertę edukacyjną przedstawiły wszystkie szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Pilski, w tym Młodzieżowy Dom Kultury Iskra i Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile. Nie zabrakło także placówek prywatnych.   

– Pilskie Powiatowe Targi Edukacyjne to wydarzenie, które ma pomóc ósmoklasistom w wyborze dalszego kierunku kształcenia. To trudna decyzja, ale trzeba ją podjąć, tak więc zawsze zapraszamy także rodziców, którzy mogą być przy tym pomocni. Frekwencja na minionych targach była ogromna. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom i przede wszystkim uczniom za przygotowanie ciekawych stoisk z ofertą swoich szkół – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Nasze szkoły i placówki zaprezentowały bogatą ofertę edukacyjną, zarówno licea, technika jak i branżowe szkoły. Nieustannie jest ona dostosowywana do potrzeb rynku pracy. Powstają nowe kierunki  kształcenia, a baza dydaktyczna jest cały czas unowocześniana. Dość powiedzieć, że od 2015 roku na rozwój oświaty Powiat Pilski pozyskał 62 mln zł.

 

– Oferta naszych szkół jest niezwykle bogata. Nieustannie podnosimy jakość kształcenia zawodowego. Obecnie realizujemy budowę Powiatowego Centrum Innowacji Technologicznych przy ulicy Ceglanej w Pile, wartości ponad 28 mln zł, na które pozyskaliśmy prawie 24 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Powstaną tu nowoczesne pracownie do praktycznej nauki zawodów, wyposażone na wzór zakładów pracy. Nieustannie tworzymy także nowe kierunki kształcenia. Jestem przekonany, że absolwenci klas ósmych znajdą odpowiednią szkołę dla siebie  – mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Podczas targów dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych  prezentowali nowe kierunki kształcenia. Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile np. technika usług kelnerskich, a Zespół Szkół Budowlanych – technika automatyka.

Advertisement

Ciekawie zaprezentowali się także uczniowie klas mundurowych. W tym miejscu warto przypomnieć, że w ofercie Zespołu Szkół Technicznych w Pile są nowe atrakcyjne kierunki: technik informatyk o profilu “Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” – Program MON „CYBER.MIL z klasą”,  czy też OPW – Oddział Przygotowania Wojskowego w zawodach: technik informatyk i technik pojazdów samochodowych. W Zespole Szkół przy Teatralnej realizowane są innowacyjne projekty związane z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego, wiedzy pożarniczej czy edukacji wojskowej.

Wśród ciekawych i nowych zawodów od ubiegłego roku w ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół Ekonomicznych znajduje się technik fotografii i multimediów.

Na rok szkolny 2022/2023 Powiat Pilski przygotował 2272 miejsca w różnych typach szkół na 1960 przewidywanych  absolwentów szkół podstawowych.

Pomocny w wyborze przyszłej szkoły może być także Informator Edukacyjny na rok 2022/2023. Znajduje się on na naszej stronie, wystarczy kliknąć TUTAJ
Niedługo w szkołach odbędą się Drzwi Otwarte. Warto wtedy również z bliska poznać szkołę.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Rekordowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Published

on

By

W szkołach ponadpodstawowych prowadzanych przez Powiat Pilski do tej pory miejsce znalazło już ponad 2000 uczniów. To o ponad 600 więcej niż w ubiegłym roku szkolnym. Uruchomiona została także rekordowa liczba oddziałów – 58. Jest to o 15 więcej niż w roku ubiegłym.

– Stawiamy bardzo mocno na kształcenie zawodowe, bo chcemy na rynek pracy wypuszczać wykwalifikowanych pracowników. Dlatego w naszych technikach uruchomiliśmy aż o 10 oddziałów więcej niż ubiegłym roku szkolnym. Cały czas mamy w szkołach jeszcze 243 wolne miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia. Od 3 do 5 sierpnia odbędzie się rekrutacja uzupełniająca – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.


W szkołach Powiatu Pilskiego realizowanych jest też 5 projektów unijnych, których efekty wpłyną na jakość kształcenia. Doposażonych zostanie 15 pracowni, 400 uczniów weźmie udział w zajęciach dodatkowych, a 40 nauczycieli skorzysta ze szkoleń i możliwości podjęcia nauki na studiach podyplomowych.

W Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile powstanie pracownia odzwierciedlająca prawdziwe biuro turystyczne. W ZSE Piła zostanie zrealizowany praktyczny kurs fotografii dla uczniów. Budowlanka wzbogaci się o innowacje dydaktyczne w postaci wdrożenia OZE oraz automatyki przemysłowej. 15 uczniów CKZIU w Wyrzysku przystąpi do kursu na prawo jazdy kategorii B, a w SOSW odbędą się warsztaty podnoszące kompetencje zawodowe.

Całkowita wartość tych projektów to ponad 2 mln złotych, z czego 1,75 mln stanowi dofinansowanie jakie pozyskał Powiat Pilski.

– Głęboko wierzę, że nasze działania znacząco wpłyną na poprawę komfortu, ale przede wszystkim jakość kształcenia – dodaje starosta.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Rusza wypłata wyprawki szkolnej z programu “Dobry start”, złożono już ponad 1,3 mln wniosków

Published

on

By

fot. PAP

Wypłata wyprawki szkolnej w ramach programu “Dobry start” rusza w poniedziałek. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem ich przybywa” – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu “Dobry start”. Według rządowych szacunków z wyprawki szkolnej skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln dzieci.

 

“Trzystuzłotowa wyprawka należy się dzieciom do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Mówimy o dzieciach, które oczywiście się uczą. Rodzice mogą składać wnioski od 1 lipca do końca listopada” – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik ZUS.

 

Advertisement

Jak dodał, “rodzice już myślą o nowym roku szkolnym”. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem wniosków przybywa” – powiedział Żebrowski.

 

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

 

Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Pierwsze środki zostaną wypłacone 18 lipca 2022 r. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

Advertisement

 

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

 

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie “Dobry start”, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement