Do Skansenu w Osieku nad Notecią przeniesiono chałupę ze Świętej
Inwestycja polegała na odtworzeniu zabytkowego budynku ze wsi Święta k. Złotowa z oryginalnych elementów według projektu architektonicznego zgodnie ze standardami translokacji obiektów na teren skansenu.
Jaka technika została zastosowana?
Chałupa została odtworzona w konstrukcji szkieletowej; częściowo z wypełnieniem szachulcowym (glina z sieczką lepiona na szczapach), a częściowo wypełniona cegłami. Stropy wykonano ze szczap drewnianych oblepionych gliną, a więźba dachowa została odtworzona w konstrukcji stolcowej.
Co zostało odtworzone?
W większości zastosowano oryginalną stolarkę okienną i drzwiową. Odtworzono trzy piece kaflowe grzewcze i kaflowy piec kuchenny z płytą. Izby wyposażono w podłogi drewniane, sień frontową w posadzkę z zachowanych płytek ceramicznych, a w kuchni i sieni od strony podwórza posadzkę ceglaną. Dach pokryto oryginalną dachówką betonową z lat 30. XX wieku.
Obiekt został wyposażony w instalację elektryczną, system sygnalizacji pożaru, oświetlenie ewakuacyjne i instalację odgromową.
Inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie dofinansowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który przeznaczył na to zadanie 1,1 mln złotych.