Connect with us

Biznes

„Honorowy Hipolit” dla Stanisława Pircha

Published

on

art. sponsorowany

Stanisław Pirch, właściciel działającej w Pile od 1982 roku Pralni „SONIA”, został uhonorowany prestiżową statuetką „Honorowy Hipolit” wraz z nadaniem mu godności Lidera Pracy Organicznej.

To była już 36. edycja gali oraz 39. odsłona Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce”. Jego organizator, poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, to admiracja etosu pracy organicznej. Jako środowiskowa organizacja pozarządowa, realizuje od wielu lat projekty wspierające polską przedsiębiorczość, polskie firmy oraz wytwarzane przez nie produkty lub oferowane usługi. Przez ćwierć wieku swej działalności Towarzystwo zdobyło zaufanie ludzi oraz znaczących instytucji na poziomie całego kraju oraz wybranych ośrodków w Europie. Nagradza, inspiruje i kreuje to, co jest odpowiedzialne za jakość polskiej kultury, gospodarki i życia społecznego.

Najbardziej renomowany z przyznawanych laurów to „Honorowy Hipolit”, nawiązujący symbolicznie do działalności patrona Towarzystwa, Wielkopolanina Hipolita Cegielskiego, XIX-wiecznego prekursora nowoczesnej gospodarki i kształtowania światłego społeczeństwa obywatelskiego. Jego posiadacze wpisują się do grona współczesnych wzorców takich postaw.

Jako pierwszy w 2002 roku statuetką i tytułem Lidera Pracy Organicznej wyróżniony został wybitny działacz gospodarczy dr Jan Kulczyk. Od tamtej pory „Honorowy Hipolit” trafił do ponad dwustu osób – nietuzinkowych mistrzów kształtujących na co dzień nową jakość życia społecznego i obywatelskiego, tak w środowiskach lokalnych, jak i w skali ogólnokrajowej.

Advertisement

23 listopada 2023 roku do tego elitarnego grona dołączył Stanisław Pirch, który w 1982 roku otworzył w Pile zakład świadczący usługi w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Dziś Pralnia „SONIA” to jeden z najnowocześniejszych w tej branży zakładów w kraju, obejmujący zasięgiem swoich usług jedną czwartą kraju. Ustabilizowana marka firmy to efekt wdrażania innowacyjnych rozwiązań, inwestowanie w nowoczesne technologie, wytrwałość w prowadzeniu polityki proekologicznej oraz konsekwentne doskonalenie systemu zarządzania jakością. Liczne sukcesy, jakimi od ponad czterech dekad znaczona jest droga rozwojowa Pralni „SONIA”, to także rezultat rzemieślniczej dewizy Stanisława Pircha, by zawsze być o krok dalej od konkurencji.

Podczas uroczystej gali w Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu właściciel Pralni „SONIA” odebrał „Złotego Hipolita” oraz godność Lidera Pracy Organicznej z rąk Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Mariana Króla oraz Karoliny Tokarz, prezes Zarządu Promag S.A., laureatki rankingu “100 Kobiet Biznesu 2019”, eksperta Wielkopolskiej Nagrody Jakości. Do listy firmowych osiągnięć dołączył też Certyfikat „Najlepsze w Polsce – The Best in Poland” – za wysoką jakość usług pralniczych i czyszczenia chemicznego. Tym samym Pralnia „SONIA” potwierdziła swoje prawo do posługiwania się tym godłem na rynku całej Unii Europejskiej.

 

– Praca organiczna to wizytówka Wielkopolski. Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego pielęgnuje tę ideę, a dzisiejsi laureaci nagród są tego namacalnym dowodem – podkreślił prof. Andrzej Lesicki, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

Advertisement

– O tym, co jest najlepsze, decydują dokonania poświadczone pracą i wiarygodnością kompetencji i właśnie to udowadnia konkurs „Najlepsze w Polsce” – powiedział prowadzący galę Dominik Górny, sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. – Tu, w Wielkopolsce, możemy być dumni z szacunku dla pracy organicznej. Jesteśmy najlepsi w Polsce, mamy swoje szczytne tradycje oraz bogatą współczesność, w tym najlepsze usługi w kraju. Koncept wielkopolskiej pracy organicznej polega też na tym, że nie tylko potrafimy pracować, ale i spotykać się, by tę pracę docenić.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Stanisław Pirch był jednym z fundatorów i zarazem członkiem społecznych komitetów budowy poznańskich pomników Ignacego Jana Paderewskiego oraz właśnie Hipolita Cegielskiego, przemysłowca i humanisty uosabiającego gospodarność, pracowitość i społecznikowską postawę, a więc przymioty bliskie właścicielowi Pralni „SONIA”.

Podczas tej samej gali wśród laureatów medalu „Labor Omnia Vincit” („Praca wszystko zwycięża”) znalazł się Arno Giese, pochodzący z Piły dziennikarz i publicysta prasy polonijnej.

W ramach przypadającego w tym roku 25-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Marian Król – pomysłodawca, twórca i prezydent Towarzystwa oraz Dominik Górny – artysta, sekretarz zarządu, prezes Klubu Młodych Pozytywistów zostali wyróżnieni Międzynarodowymi Certyfikatami za zasługi na polu kultury przyznanymi przez wydawcę i redaktor naczelną „La Mode et La Diplomatie” oraz Krzyżami Szlacheckimi „Nobility Cros” przyznanymi przez Kapitułę Związku Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich.

Advertisement

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. Tadeusz Wallas, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, na terenie którego odbyła się uroczystość. Wręczeniu laurów przyglądało się grono uczniów ze szkół imienia Hipolita Cegielskiego.

Oprawę muzyczną gali zapewnił Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki”, który działa przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i swoimi występami przybliża piękno polskiego folkloru ludowego.

Mariusz Szalbierz

Nagrody i wyróżnienia dla Pralni „SONIA”:

Od 2001 roku kolejne szczeble konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów (ostatni „Diamentowy Hit 2022”); Certyfikaty “Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022), „Złoty Primus Nominatus” (2022); certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród “Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022); Wielkopolska Nagroda Jakości “,Q” (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022); certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług “Najlepsze w Polsce” (2007); Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (najwyższe odznaczenie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, 2011); wyróżnienia starosty pilskiego “Lider Sukcesu” (2008, 2017), „Kryształowy Lider Sukcesu” (2022); srebrna (2005) i złota (2008) odznaka “Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”; Honorowa Odznaka Rzemiosła (2013); statuetka “Hipolit” (2009), “Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” (2014); Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług “Najlepsze w Polsce” (2007, 2014, 2023); Odznaka Honorowa “Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015); zwycięstwo w XVIII konkursie “Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016); tytuły Osobowość Roku dla Stanisława Pircha w kategorii biznes w plebiscycie czytelników Głosu Wielkopolskiego (2017, 2018); medal okolicznościowy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile (2018); Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego” (2019); “Polska Nagroda Jakości” im. prof. Edwarda Kindlarskiego (2019); Polska Nagroda Jakości (2019), Wawrzyn Pracy Organicznej (2020).

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

ERGO Hestia z wysokim ratingiem AA i stabilną perspektywą

Published

on

By

art. sponsorowany

Agencja Fitch określiła rating siły finansowej (IFS) ERGO Hestii na wysokim poziomie AA z perspektywą stabilną.

Jak podkreślają eksperci agencji Fitch, rating odzwierciedla siłę, jaką daje bycie częścią, a równocześnie spółką, o strategicznym znaczeniu dla wiodącego na świecie reasekuratora – Munich Re. Decydujące znaczenie mają także bardzo wysokie poziomy rentowności i wypłacalności, wiodąca pozycja rynkowa oraz niski poziom ryzyka inwestycyjnego ERGO Hestii.

Gwarancja bezpieczeństwa finansowego to nasze zobowiązanie wobec klientów oraz partnerów biznesowych. Potwierdza to tak wysoka ocena ratingowa – mówi Artur Borowiński, prezes ERGO Hestii. – Na przestrzeni ostatnich lat osiągnęliśmy bardzo dużo w zakresie zabezpieczenia finansowego. Wystarczy przypomnieć, że jako pierwsi w polskich ubezpieczeniach wdrożyliśmy niezwykle zaawansowany model wewnętrzny. Jesteśmy na najwyższych poziomach wypłacalności i bezpieczeństwa finansowego. Nasi klienci, zwłaszcza korporacyjni, to doceniają”.

Advertisement

ERGO Hestia znajduje się na podium ubezpieczycieli w Polsce. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw. Wysoki rating otwiera nowe możliwości w ubezpieczeniach korporacyjnych – w dotychczasowym spektrum aktywności, ale także w obszarach rozwojowych, na przykład w istotnych dla polskiej gospodarki energetyce odnawialnej i strategicznych projektach infrastrukturalnych.

Źródło informacji: ERGO Hestia

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Skuteczna realizacja decyzji środowiskowej przez Kopalnię Turów

Published

on

By

art. sponsorowany

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację szeregu inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.

Decyzja środowiskowa jest decyzją administracyjną, której zadanie polega na takim ukształtowaniu danej działalności, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu wpłynęła na stan środowiska naturalnego. W trakcie starań Kopalni Turów o decyzję środowiskową do 2044 r., zgodnie z polskim i europejskim prawem kopalnia intensywnie współpracowała ze stroną czeską i niemiecką w zakresie raportu o oddziaływaniu kopalni na środowisko. W ramach uzgodnień treści raportu środowiskowego odbyły się liczne spotkania ze stroną czeską i niemiecką, w tym z udziałem mieszkańców rejonów przygranicznych. Kopalnia odpowiedziała również na kilka tysięcy pytań – głównie od organizacji ekologicznych. Zarówno Czechy jak i Niemcy zgodziły się na określone środki i inwestycje minimalizujące oddziaływanie Kopalni Turów na pobliskie tereny, podpisując w 2019 r. protokoły z uzgodnień transgranicznych. Warunki zawarte w protokołach transgranicznych zostały na wprost przeniesione do decyzji środowiskowej.

Advertisement

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zapisy decyzji środowiskowej poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na sąsiadujące z nią tereny przygraniczne. Można wśród nich wskazać działania z obszaru ochrony wód, powietrza, ochrony przed hałasem, rekultywacji oraz nowoczesnych technologii dla ochrony środowiska. Do tej pory Kopalnia Turów na realizację decyzji środowiskowej przeznaczyła ok. 56,6 mln zł. Jedną z zakończonych już inwestycji jest podziemny ekran przeciwfiltracyjny wybudowany w celu ograniczenia potencjalnego wpływu turoszowskiej odkrywki na czeskie zasoby wodne. Testy skuteczności podziemnej bariery potwierdzają, że jest w pełni funkcjonalna i skuteczna. W otworach kontrolnych zlokalizowanych na południe od kopalni, czyli od strony polsko-czeskiej granicy, odnotowywane są wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych nawet o 4,64 metra.

Kopalnia Turów nie jest jedynym obiektem, który może mieć wpływ na poziom wód w górotworze na czeskich terenach przygranicznych. Wrażliwość ujęcia wody w czeskiej wsi Uhelna zależy m.in. od zasilania atmosferycznego, utrzymania reżimu eksploatacji, czyli ilości wypompowywanej wody w stosunku do zasobności ujęcia, a także drenażu jego zasobów przez czeską żwirownię Grabstejn, sąsiadującą z ujęciem. Dane z tego obiektu, tak ważne do aktualizacji modelu hydrogeologicznego tego rejonu, mimo licznych próśb nie zostały w pełni przekazane stronie polskiej. Wspomniane zasilanie atmosferyczne, a mówiąc ściślej jego brak spowodowany suszą, jest kluczową kwestią w niezależnym opracowaniu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 2020 r., przygotowanym na podstawie trzydziestoletniego okresu obserwacji obszaru granicznego z Republiką Czeską, w tym Kopalni Turów.

Ponadto budowane są ekrany akustyczne i przeciwpyłowe, instalowane są nowoczesne systemy monitoringu środowiskowego, krążniki na taśmach wymieniane są na cichobieżne i na bieżąco prowadzone są nowe nasadzenia dzięki czemu wskaźnik lesistości w Gminie Bogatynia wzrósł z 27 do 30 proc.

Więcej o inwestycjach i działaniach realizowanych przez Kopalnię Turów w poszczególnych komponentach środowiska w ramach decyzji środowiskowej można przeczytać na stronie internetowej: https://kwbturow.pgegiek.pl/decyzja-srodowiskowa.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement