Connect with us

Biznes

„Honorowy Hipolit” dla Stanisława Pircha

Published

on

art. sponsorowany

Stanisław Pirch, właściciel działającej w Pile od 1982 roku Pralni „SONIA”, został uhonorowany prestiżową statuetką „Honorowy Hipolit” wraz z nadaniem mu godności Lidera Pracy Organicznej.

To była już 36. edycja gali oraz 39. odsłona Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce”. Jego organizator, poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, to admiracja etosu pracy organicznej. Jako środowiskowa organizacja pozarządowa, realizuje od wielu lat projekty wspierające polską przedsiębiorczość, polskie firmy oraz wytwarzane przez nie produkty lub oferowane usługi. Przez ćwierć wieku swej działalności Towarzystwo zdobyło zaufanie ludzi oraz znaczących instytucji na poziomie całego kraju oraz wybranych ośrodków w Europie. Nagradza, inspiruje i kreuje to, co jest odpowiedzialne za jakość polskiej kultury, gospodarki i życia społecznego.

Najbardziej renomowany z przyznawanych laurów to „Honorowy Hipolit”, nawiązujący symbolicznie do działalności patrona Towarzystwa, Wielkopolanina Hipolita Cegielskiego, XIX-wiecznego prekursora nowoczesnej gospodarki i kształtowania światłego społeczeństwa obywatelskiego. Jego posiadacze wpisują się do grona współczesnych wzorców takich postaw.

Jako pierwszy w 2002 roku statuetką i tytułem Lidera Pracy Organicznej wyróżniony został wybitny działacz gospodarczy dr Jan Kulczyk. Od tamtej pory „Honorowy Hipolit” trafił do ponad dwustu osób – nietuzinkowych mistrzów kształtujących na co dzień nową jakość życia społecznego i obywatelskiego, tak w środowiskach lokalnych, jak i w skali ogólnokrajowej.

Advertisement

23 listopada 2023 roku do tego elitarnego grona dołączył Stanisław Pirch, który w 1982 roku otworzył w Pile zakład świadczący usługi w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Dziś Pralnia „SONIA” to jeden z najnowocześniejszych w tej branży zakładów w kraju, obejmujący zasięgiem swoich usług jedną czwartą kraju. Ustabilizowana marka firmy to efekt wdrażania innowacyjnych rozwiązań, inwestowanie w nowoczesne technologie, wytrwałość w prowadzeniu polityki proekologicznej oraz konsekwentne doskonalenie systemu zarządzania jakością. Liczne sukcesy, jakimi od ponad czterech dekad znaczona jest droga rozwojowa Pralni „SONIA”, to także rezultat rzemieślniczej dewizy Stanisława Pircha, by zawsze być o krok dalej od konkurencji.

Podczas uroczystej gali w Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu właściciel Pralni „SONIA” odebrał „Złotego Hipolita” oraz godność Lidera Pracy Organicznej z rąk Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Mariana Króla oraz Karoliny Tokarz, prezes Zarządu Promag S.A., laureatki rankingu “100 Kobiet Biznesu 2019”, eksperta Wielkopolskiej Nagrody Jakości. Do listy firmowych osiągnięć dołączył też Certyfikat „Najlepsze w Polsce – The Best in Poland” – za wysoką jakość usług pralniczych i czyszczenia chemicznego. Tym samym Pralnia „SONIA” potwierdziła swoje prawo do posługiwania się tym godłem na rynku całej Unii Europejskiej.

 

– Praca organiczna to wizytówka Wielkopolski. Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego pielęgnuje tę ideę, a dzisiejsi laureaci nagród są tego namacalnym dowodem – podkreślił prof. Andrzej Lesicki, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

Advertisement

– O tym, co jest najlepsze, decydują dokonania poświadczone pracą i wiarygodnością kompetencji i właśnie to udowadnia konkurs „Najlepsze w Polsce” – powiedział prowadzący galę Dominik Górny, sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. – Tu, w Wielkopolsce, możemy być dumni z szacunku dla pracy organicznej. Jesteśmy najlepsi w Polsce, mamy swoje szczytne tradycje oraz bogatą współczesność, w tym najlepsze usługi w kraju. Koncept wielkopolskiej pracy organicznej polega też na tym, że nie tylko potrafimy pracować, ale i spotykać się, by tę pracę docenić.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Stanisław Pirch był jednym z fundatorów i zarazem członkiem społecznych komitetów budowy poznańskich pomników Ignacego Jana Paderewskiego oraz właśnie Hipolita Cegielskiego, przemysłowca i humanisty uosabiającego gospodarność, pracowitość i społecznikowską postawę, a więc przymioty bliskie właścicielowi Pralni „SONIA”.

Podczas tej samej gali wśród laureatów medalu „Labor Omnia Vincit” („Praca wszystko zwycięża”) znalazł się Arno Giese, pochodzący z Piły dziennikarz i publicysta prasy polonijnej.

W ramach przypadającego w tym roku 25-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Marian Król – pomysłodawca, twórca i prezydent Towarzystwa oraz Dominik Górny – artysta, sekretarz zarządu, prezes Klubu Młodych Pozytywistów zostali wyróżnieni Międzynarodowymi Certyfikatami za zasługi na polu kultury przyznanymi przez wydawcę i redaktor naczelną „La Mode et La Diplomatie” oraz Krzyżami Szlacheckimi „Nobility Cros” przyznanymi przez Kapitułę Związku Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich.

Advertisement

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. Tadeusz Wallas, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, na terenie którego odbyła się uroczystość. Wręczeniu laurów przyglądało się grono uczniów ze szkół imienia Hipolita Cegielskiego.

Oprawę muzyczną gali zapewnił Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki”, który działa przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i swoimi występami przybliża piękno polskiego folkloru ludowego.

Mariusz Szalbierz

Nagrody i wyróżnienia dla Pralni „SONIA”:

Od 2001 roku kolejne szczeble konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów (ostatni „Diamentowy Hit 2022”); Certyfikaty “Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022), „Złoty Primus Nominatus” (2022); certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród “Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022); Wielkopolska Nagroda Jakości “,Q” (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020, 2022); certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług “Najlepsze w Polsce” (2007); Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (najwyższe odznaczenie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, 2011); wyróżnienia starosty pilskiego “Lider Sukcesu” (2008, 2017), „Kryształowy Lider Sukcesu” (2022); srebrna (2005) i złota (2008) odznaka “Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”; Honorowa Odznaka Rzemiosła (2013); statuetka “Hipolit” (2009), “Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” (2014); Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług “Najlepsze w Polsce” (2007, 2014, 2023); Odznaka Honorowa “Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015); zwycięstwo w XVIII konkursie “Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016); tytuły Osobowość Roku dla Stanisława Pircha w kategorii biznes w plebiscycie czytelników Głosu Wielkopolskiego (2017, 2018); medal okolicznościowy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile (2018); Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego” (2019); “Polska Nagroda Jakości” im. prof. Edwarda Kindlarskiego (2019); Polska Nagroda Jakości (2019), Wawrzyn Pracy Organicznej (2020).

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Na majówkę warto zabrać bank w telefonie

Published

on

By

1. Velo Bank

art. sponsorowany

Majówka tuż, tuż, a większość z nas ma w tym czasie wiele spraw na głowie. Niezależnie od tego, czy wybieramy się nad Morze Bałtyckie, czy na zagraniczne wojaże, szukamy noclegów, atrakcji do zwiedzania i nieustannie odświeżamy prognozy pogody. W wirze przygotowań łatwo zapomnieć o biletach na komunikację, sprawdzeniu opłat za autostrady czy wymianie walut. Odpowiedź na te wszystkie majówkowe wyzwania ma VeloBank. W swojej aplikacji mobilnej dostarcza usługi, które wiosenny wypoczynek uczynią bezpiecznym i wygodnym.

Już dawno kalendarz nie był tak łaskawy, jak wokół tegorocznej majówki. Tylko kilka dni urlopu dzieli nas od długiego odpoczynku. Udana podróż to zawsze dużo przygotowań i szereg spraw, o których łatwo zapomnieć. Na szczęście klienci VeloBanku nie muszą się tym martwić. Wszystko czego potrzebują, aby ruszyć w drogę, znajdą w aplikacji mobilnej swojego banku.

Advertisement

Od zawsze pielęgnujemy w DNA naszej marki skupienie na nowoczesności i wygodzie klientów. Nasza aplikacja to idealny towarzysz podróży, wypełniony dodatkami, które sprawią, że nasza podróż będzie wygodniejsza. Mamy w niej funkcjonalności zwiększające bezpieczeństwo i komfort w trakcie zbliżającej się majówki. Są to wygodne płatności, ale też możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej, opłacenia parkingu, autostrady w Polsce i za granicą, a nawet zaopatrzenia się w najpopularniejsze waluty potrzebne do dalszych podróży. Pozostaje tylko trzymać kciuki, by pogoda w pierwszych dniach maja dopisała” – podkreśla Marta Dałkiewicz, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w VeloBanku.

Dla wszystkich, którzy wybrali na majówkę bliższe kierunki podróży VeloBank ma w aplikacji funkcjonalność umożliwiającą szybki zakup biletów komunikacji w polskich miastach. Można nabyć je przed zalogowaniem do aplikacji, a ich ceny będą identyczne, jak w biletomacie czy kiosku. Wygodny proces umożliwia kupno nawet po tym, kiedy wsiądziemy do autobusu czy tramwaju. Dla podróżujących samochodem nieocenionym wsparciem będzie możliwość bezgotówkowej płatności za parkingi. Nie trzeba już, będąc w podróży po Polsce, szukać parkometrów i rozmieniać gotówkę. Funkcja start/stop sprawi, że nie będziemy musieli deklarować długości naszego postoju. Kiedy przyjdzie nam przemieszczać się głównymi szlakami komunikacyjnymi, z pomocą przyjdzie system automatycznych płatności za autostrady. Tzw. videotolling, czyli sczytywanie tablic rejestracyjnych przez kamery, umożliwi przejazd przez bramki na płatnych odcinkach dróg, bez konieczności postoju przy kasie.

Aplikacja VeloBanku pomoże nam również za granicą. Każdy, kto korzysta z funkcji płatności za autostrady łatwo może kupić E-Winiety na płatne drogi za granicą. W tym wypadku wizytę na stacji czy w sklepie oraz naklejanie winiety na szybę, dzięki VeloBankowi zamienimy na szybsze i wygodniejsze przejazdy. Oczywiście w każdej chwili E-Winietę można zapisać do formatu PDF i okazać podczas kontroli drogowej. Spokojną majówkę może zapewnić ubezpieczenie Bezpieczna Wyprawa. Dzięki tej funkcji możemy wybrać jeden z wariantów polisy lub samemu określić własny zakres ubezpieczenia turystycznego. Obejmuje ono ryzyka związane z kosztami rezygnacji z podróży oraz ochronę w wypadku zaostrzenia się chorób przewlekłych za granicą. Podróżujący z rodzinami mogą liczyć na dodatkową zniżkę. W każdej chwili możemy również skorzystać z VeloKantoru, który pozwoli wymienić złotówki i płacić jedną z 4 popularnych walut (EUR, USD, GBP, CHF). Dzięki usłudze powiadomień otrzymasz informację, gdy kurs będzie taki, jakiego oczekujesz. Możesz również złożyć zlecenie wymiany walut, by transakcja została zrealizowana automatycznie, gdy kurs zmieni się zgodnie z oczekiwaniami.

Wygodną bankowość mobilną VeloBanku poznasz lepiej na stronie: https://www.velobank.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/bankowosc-mobilna.html.

Advertisement

Nota prawna: z usług związanych z transportem w aplikacji VeloBank skorzystasz pod warunkiem ich aktywacji oraz zapewnienia środków na rachunku. Usługę biletów i parkingów dostarcza MoBilet, a usługę autostrad i E-Winiet dostarcza Autopay. Lista miast, w których można skorzystać z usługi zakupu biletu i opłaty za parking, lista autostrad oraz dróg z dostępnymi e-winietami do zakupu dostępne na velobank.pl. Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokość składki uzależnione są od wybranego wariantu ubezpieczenia. Przed zakupem ubezpieczenia koniecznie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia – w dokumencie znajdziesz szczegółowy zakres ochrony, ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczycielem jest TU Europa S.A. Ofertę kantoru walutowego udostępniamy dla Ciebie, jeśli posiadasz u nas konto osobiste w złotych oraz konto walutowe w walucie, którą chcesz kupić lub sprzedać. W reklamie posługujemy się nazwami handlowymi – odpowiadające im nazwy usług reprezentatywnych i ich definicje znajdziesz na velobank.pl/slownik.

Continue Reading

Biznes

Rośnie niepewność dzieci w sieci

Published

on

By

ING Bank Śląski

art. sponsorowany

Bank ING ponownie przeprowadził badanie* dzieci w wieku 7-17 lat – na ile bezpiecznie czują się w Internecie i na jakie cyberzagrożenia były narażone. Z badania wynika, że rośnie niepewność wśród dzieci – najmłodsi nie wykluczają, że padli ofiarą różnych cyberzagrożeń, ale nie są w stanie jednoznacznie określić, że takie incydenty miały miejsce. Ponad połowa dzieci chce dowiedzieć się więcej o tym jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Aż 77 proc. dzieci w wieku 13-17 lat i 44 proc. w wieku 7-12 lat korzysta z sieci samodzielnie wtedy, kiedy chcą, bez nadzoru rodziców. W starszej grupie tylko 17 proc. respondentów deklaruje, że ich rodzice wiedzą, co oni robią w sieci. Dzieci rzadziej niż rok temu zwracają się do rodziców o porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. W 2023 roku ok. 80 proc. badanych deklarowało, że rozmawiało z rodzicami o bezpiecznym korzystaniu z sieci, dziś jest to ponad 70 proc. Co trzecie dziecko w obu grupach wiekowych wiedzę o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, czerpie od znajomych, a ponad połowa starszych dzieci wskazała Internet jako źródło wiedzy.

Advertisement

Już 19 proc. młodszych i 15 proc. starszych respondentów twierdzi, że być może ktoś przejął ich konto w grze lub aplikacji. Aż 20 proc. dzieci oraz 27 proc. nastolatków przyznaje, że mogło dojść do nieautoryzowanego dostępu do ich zdjęć lub wiadomości. Spadł odsetek respondentów, którzy stanowczo zaprzeczyli, że tego typu sytuacje miały miejsce. Ponadto 20 proc. respondentów w obu grupach wiekowych przyznaje, że namawiano ich do klikania w podejrzane linki.

Ważne jest, aby rodzice rozmawiali i aktywnie angażowali się w życie cyfrowe swoich dzieci, towarzysząc im w wirtualnym świecie. Rodzice mogą skorzysta

z atrakcyjnych form przekazywania wiedzy, takich jak np. gry online. Są one dziś nieodłącznym elementem dorastania i odpowiednio dobrane mogą kształtować pożądane postawy i dawać dzieciom możliwość ćwiczenia, reagowania na cyberzagrożenia w bezpiecznym dla nich środowisku gry. Warto sięgać po takie rozwiązania jak gra edukacyjna »Miasto ING« w Roblox, która uczy dzieci bezpiecznego korzystania z sieci w sposób naturalny i angażujący, a zarazem może być polem do wspólnej zabawy i rozmowy rodziców i dzieci”podkreśla Jowita Michalska, założycielka i prezeska Digital University.

ING Bank Śląski od 3 lat tworzy przestrzeń „Miasta ING” na platformie gamingowej Roblox, aby wzbudzać zainteresowanie tematyką cyberbezpieczeństwa u młodych osób w ich naturalnym środowisku oraz wspierać rodziców w edukacji w tym zakresie. Bank zaprasza dzieci do nowo powstałej Akademii Cyberbezpieczeństwa w Mieście ING, aby poprzez zabawę pozyskiwali przydatną wiedzę o bezpieczeństwie w sieci. „Miasto ING” to gra edukacyjna, z którą ING pojawił się na platformie gamingowej Roblox jako pierwszy bank w Polsce. W cyfrowym świecie gracze mogą gromadzić wirtualne pieniądze poprzez wykonywanie różnych zadań i wyzwań. Gra pozwala trenować dobre nawyki związane z finansami w sposób najbardziej przyjazny, czyli przez zabawę. Gracze uczą się zarządzania pieniędzmi: oszczędzania i umiejętnego ich wydawania. Gra została również rozszerzona o moduł uczący bezpieczeństwa w sieci i dodany został tryb multiplayer.

Advertisement

* Badanie przeprowadzono wśród dzieci i młodzieży (7-17 lat) na przełomie stycznia i lutego 2024 roku przez agencję badawczą Minds & Roses na zlecenie ING. W badaniu wzięły udział dzieci w wieku 7-12 n=128, oraz dzieci 13-17 n=151.

Źródło informacji: ING Bank Śląski

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement