Connect with us

Biznes

Czy zagraża nam mikroplastik? Raport SodaStream

Published

on

art. sponsorowany

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?

W 2014 r. badacze odkryli na dnie Rowu Mariańskiego skorupiaka z mikroplastikiem typu PET w organizmie. Stało się to jasnym sygnałem, że cząstki tworzyw sztucznych dotarły już do najgłębszych zakamarków naszej planety. Dziś uznaje się je za jedną z najbardziej wszechobecnych substancji zanieczyszczających, powstałych w wyniku działalności człowieka. Mikroplastikowi udało się przekroczyć wszystkie granice geograficzne i przeniknąć do ciał istot żywych. W 2023 r. po raz pierwszy został on znaleziony w ludzkim sercu. Ale czym tak właściwie jest mikroplastik?

Advertisement

POBIERZ RAPORT

Co to jest mikroplastik?

Takie pytanie zadano mieszkańcom Polski w trakcie badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat na zlecenie SodaStream. Dwie trzecie ankietowanych wskazało prawidłową odpowiedź – tym terminem określa się cząstki plastiku o wielkości mniejszej niż 5 mm i większej niż 1 µm. To pozwala twierdzić, że termin „mikroplastik” nie jest nam obcy, ale konsekwencje jego występowania w przyrodzie wciąż są tematem spekulacji i badań.

Mikroplastik tworzą niejednorodne polimery syntetyczne, będące głównym budulcem tworzyw sztucznych. To m.in. polipropylen (PP), polietylen (PE), polistyren (PS), poliamid (PA), poliester (PL) czy poliuretan (PU). Ponadto uważa się, że 4% składu mogą stanowić dodatkowe substancje, np. ftalany, bisfenol A, metale ciężkie czy zanieczyszczenia[1]. Mikroplastiki najczęściej występują w formie włókien, elipsoid, granulek, śrutu albo płatków.

Advertisement

Skąd się bierze mikroplastik?

W zależności od źródła pochodzenia mikroplastiku, wyróżnia się jego dwa typy:

  • pierwotny – produkowany w rozmiarze mikro i w takiej formie uwalniany do środowiska, przykładem są składniki kosmetyków i tkanin syntetycznych oraz brokat;
  • wtórny – powstały w wyniku rozpadu większych fragmentów plastiku (butelek, toreb foliowych, sieci rybackich, opon samochodowych itp.) np. pod wpływem słońca, wiatru, skrajnych temperatur czy czynników mechanicznych.

Jak mikroplastik wpływa na środowisko?

Naukowcy mają coraz klarowniejszy obraz tego, jak mikrocząsteczki tworzyw sztucznych oddziałują na poszczególne elementy środowiska naturalnego. Wiadomo, że przemieszczają się one w atmosferze na duże odległości, zanieczyszczając powietrze w niemal każdej części świata. Przedostają się również do gleb, gdzie m.in. obniżają zdolność retencji i transportu składników odżywczych do roślin.

Szczególne zagrożenie stanowią jednak w ekosystemie wodnym.

Advertisement

Zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza wód morskich, odpadami to jedno z największych wyzwań ekologicznych naszych czasów, a plastik jest jednym z najczęściej występujących odpadów w morzu. Jeszcze groźniejsze, bo w większości przypadków niewidoczne gołym okiem są drobinki plastiku, czyli mikroplastik. Stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa i jakości żywności, turystyki przybrzeżnej, przyczynia się do zmian klimatu, a także zagraża organizmom wodnym i jakości środowiska” — mówi dr Monika Piotrowska-Szypryt, doktor nauk chemicznych w dziedzinie chemii morza.

Według statystyk w morzach pływa aż 51 trylionów plastikowych cząstek[2]. Żywe stworzenia często mylą je z pożywieniem, co grozi poranieniem narządów układu pokarmowego i zatruciem toksynami.

Czy mikroplastik jest niebezpieczny dla zdrowia?

Na kontakt z mikroplastikiem narażony jest również człowiek poprzez spożywanie pokarmów, wdychanie i kontakt ze skórą. Czy niesie to za sobą zdrowotne konsekwencje?

Advertisement

Wpływ cząstek tworzyw sztucznych na nasze zdrowie nie został jeszcze dostatecznie rozpoznany, choć badania dowodzą, że mogą one migrować do naszej krwi i tkanek. Wiemy również, że toksyczne i endokrynnie czynne substancje chemiczne zawarte w plastiku mogą zaburzać pracę układu hormonalnego i przyczyniać się do groźnych, hormonozależnych chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, alergie, cukrzyca typu II, zaburzenia płodności i wielu innych” — wyjaśnia dr Monika Piotrowska–Szypryt.

Jak radzić sobie z mikroplastikiem?

Mikroplastiku nie sposób dzisiaj uniknąć. Można jednak znacznie ograniczyć emisję mikrocząsteczek do środowiska. Zadanie to należy do przedstawicieli władz, właścicieli małych i dużych przedsiębiorstw oraz każdego z nas.

Niestety źródłem mikroplastiku ewidentnie jest działalność człowieka, stosowane przez niego produkty i niewłaściwe postępowanie z odpadami (śmieciami). Dlatego trzeba mieć świadomość, że skala zanieczyszczenia środowiska tymi drobinami w dużej mierze zależy od nas samych, naszych codziennych wyborów i decyzji konsumenckich. Warto więc ograniczać plastik w swoim domu, a co za tym idzie — mikroplastik w swoim życiu i otoczeniu” — zachęca dr Monika Piotrowska–Szypryt.

Advertisement

Z raportu SodaStream można dowiedzieć się, jakie działania na rzecz walki z mikroplastikiem zostały wdrożone na skalę globalną. Można przeczyta

, co mogą zrobić przedsiębiorcy, aby dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem mikrodrobinami plastiku. Można znaleźć też inspiracje do podjęcia własnych kroków na co dzień. Bo każda — nawet najmniejsza inicjatywa — ma znaczenie.

Raport jest dostępny do pobrania na stronie https://sodastream.pl/pages/e-book.

POBIERZ RAPORT i sprawdź co można zrobić, aby lepiej chronić planetę oraz swoje zdrowie przed działaniem mikroplastiku.

Advertisement

SodaStream

Jest wiodącą marką produkującą saturatory do gazowania wody, należącą do koncernu PepsiCo. SodaStream umożliwia przygotowywanie wody gazowanej w domowym zaciszu, eliminując konieczność dźwigania ciężkich zgrzewek i zaśmiecania środowiska jednorazowym plastikiem. Jedna butelka SodaStream pozwala wyeliminować tysiące tych jednorazowych, a sam ekspres zapewnia świeżą wodę gazowaną zawsze wtedy, gdy mamy na nią ochotę za jednym naciśnięciem przycisku, w wybranym stopniu nagazowania. Aby dowiedzieć się więcej o SodaStream, można odwiedzić stronę sodastream.pl/pages/babelkowa-rewolucja i śledzić SodaStream na Facebooku, Instagramie i YouTube.

O raporcie: Raport “Mikroplastik. Czy jest się czego bać”. Copyright: SodaStream, Konsultacja merytoryczna: dr Monika Piotrowska–Szypryt, chemik, doktor nauk chemicznych w dziedzinie chemii morza; od prawie 25 lat zawodowo zaangażowana w sprawy związane z ochroną środowiska, początkowo w tematyce odpadów, a od ponad 10 lat w tematyce wody i ścieków. 2023 W raporcie wykorzystano również wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat na zlecenie SodaStream. Badanie przeprowadzone zostało w maju 2023 r., na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek oraz województwo.

Źródło:

Advertisement

[1] https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2016.4501

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935123001044

Źródło informacji: Soda stream

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes

Rzeczniczka MŚP z pomocą poszkodowanym przedsiębiorcom

Published

on

By

Biuro Rzecznika MŚP/ Agnieszka Majewska

Powódź i gigantyczne straty spowodowane przez klęskę żywiołową przesłaniają teraz wszystkie inne tematy. Pomocą poszkodowanym zajął się nie tylko rząd i organizacje pozarządowe. Z pomocą pośpieszyła także Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska. „Na naszej stronie uruchomiliśmy specjalną rubrykę, w której od początku kryzysu na bieżąco informujemy przedsiębiorców, na jakie formy pomocy mogą liczyć” – mówi minister Majewska.

To najpełniejsze kompendium wiedzy potrzebnej poszkodowanym pracodawcom. Można tam znaleźć informacje nie tylko o działaniach rządowych, ale także np. o pomocy ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy banków.

Aby skorzystać z rozmaitych form odszkodowań, ulg, odroczenia czy umorzenia podatków, przedsiębiorcy potrzebować będą szerokiej pomocy prawnej. Tu również Rzeczniczka MŚP wyszła z inicjatywą. Do współpracy i świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej zaangażowała blisko trzydzieści kancelarii adwokackich, radcowskich i podatkowych z województw dotkniętych stanem klęski żywiołowej.

Advertisement

Podobną akcję przeprowadziliśmy w czasach pandemii – zauważa Agnieszka Majewska – Cieszę się, że i tym razem poszkodowani przedsiębiorcy mogą liczyć na odruch solidarności ze strony środowiska prawniczego. Wierzę, że dzięki tej pomocy będzie można uratować setki firm i tysiące miejsc pracy” – dodaje.

Kolejnym działaniem z jej strony jest powołanie specjalnego pełnomocnika do spraw zwalczania skutków powodzi. Decyzja ta to odpowiedź na apel marszałka województwa dolnośląskiego. Rolą pełnomocnika jest reprezentowanie przedsiębiorców poszkodowanych na skutek powodzi, zbieranie informacji o problemach, na jakie napotykają oraz sygnalizowanie potrzeby zmian legislacyjnych wzmacniających skuteczność akcji pomocowej. Funkcję pełnomocnika objął prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej Łukasz Osiński. Będzie on ją pełnił społecznie, koordynując swoje działania z władzami samorządowymi, instytucjami państwowymi i regionalnymi organizacjami pracodawców. Jak wskazuje minister Majewska, „działania pełnomocnika mają za zadanie skoncentrowanie wszelkich sygnałów o potrzebach poszkodowanych przedsiębiorców w jednym miejscu, z którego będą one kierowane do odpowiednich organów, a także monitorowanie realizacji pomocy”.

W dniu 11 października br. Biuro Rzecznika MŚP wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych organizuje szkolenie on-line dla poszkodowanych przedsiębiorców w zakresie wsparcia oferowanego przez obie instytucje. Szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie: www.rzecznikmsp.gov.pl.

Źródło informacji: Biuro Rzecznika MŚP

Advertisement

Continue Reading

Biznes

Vetoquinol inwestuje w Gorzowie Wielkopolskim

Published

on

By

fot.Vetoquinol Biowet Sp. z o.o.

art. sponsorowany

Vetoquinol, jeden z czołowych światowych producentów leków weterynaryjnych i nutraceutyków dla zwierząt, zdecydował o umiejscowieniu produkcji najnowszych, płynnych preparatów przeciwpasożytniczych w swojej wytwórni w Gorzowie Wielkopolskim. W planach ma też rewolucję w obszarze logistyki. Spółka, która dotychczas realizowała dystrybucję poprzez własną hurtownię weterynaryjną, w przyszłym roku oprze ją na współpracy z wyspecjalizowanymi podmiotami, dysponującymi oddziałami w całym kraju. Składanie zamówień będzie prostsze za sprawą cyfryzacji procesu, a dostawy częstsze i szybsze.

Zapotrzebowanie na leki weterynaryjne w Polsce nieustannie rośnie. W ciągu ostatnich czterech lat rynek ten wzrósł o 47 proc., a w przypadku zwierząt towarzyszących, które są dla koncernu Vetoquinol priorytetowe, o 61 proc.

Na dynamiczny rozwój sektora wpływ mają zmieniające się potrzeby społeczeństwa, w tym większa dbałość o zdrowie i komfort zwierząt domowych. W ślad za tym rośnie liczba lecznic weterynaryjnych – w Polsce jest ich obecnie ponad 7 tysięcy.

Advertisement

Polska wytwórnia z produkcją na cały świat

Odpowiadając na rosnące potrzeby rynku oraz oczekiwania właścicieli zwierząt i hodowców, Vetoquinol zainwestował ponad 26 mln zł w nową linię produkcyjną w wytwórni w Gorzowie Wielkopolskim, poświęconą wytwarzaniu płynnych leków przeciwpasożytniczych. Produkty trafią na polski i na globalny rynek. Zakończenie inwestycji oraz rozpoczęcie produkcji planowane jest na II kwartał 2025 r.

Decyzję władz Vetoquinol o umieszczeniu produkcji nowoczesnych preparatów przeciwpasożytniczych w Polsce przyjęliśmy jako wyraz uznania dla naszego zakładu w Gorzowie oraz polskiego oddziału firmy” – mówi Cyryl Przybył, dyrektor zarządzający Vetoquinol Polska.

Na świecie firma ma pięć wytwórni. Każda z nich specjalizuje się w produkcji określonych form galenowych (tabletki, formy płynne, maści itp.). Z ich linii schodzą leki przeciwinfekcyjne, kardiologiczne, przeciwpasożytniczne, przeciwbólowe oraz hormonalne, a także nutraceutyki m.in. o działaniu behawioralnym. 150 specjalistów z różnych dziedzin, zatrudnionych w dziale badawczo-rozwojowym, nieustannie pracuje nad ulepszaniem tych produktów. Taka strategia dotyczy też zakładu w Polsce, gdzie innowacje obejmują nie tylko sam proces produkcji, lecz także rozwój zaawansowanych form leków.

Advertisement

Nasze produkty są projektowane z myślą o łatwości i bezpieczeństwie podawania. Dążymy do tego, by leki były łatwe w użyciu zarówno dla lekarzy weterynarii, jak i opiekunów zwierząt” – mówi Iwona Stankiewicz, dyrektor wytwórni Vetoquinol Biowet w Gorzowie Wielkopolskim. Jako przykład podaje smakowe tabletki dla psów i kotów czy preparaty iniekcyjne o długotrwałym działaniu.

Kolejne innowacje są w przygotowaniu. Dotyczyć będą obszarów, w których Vetoquinol jest liderem lub ma silną pozycję: leczenia bólu i stanów zapalnych w chorobach układu ruchu, dermatologii oraz parazytologii (zwalczanie pasożytów) zwierząt towarzyszących, a także w ochronie zdrowia krów mlecznych.

Szybki dostęp do leków z korzyścią dla klinik i opiekunów zwierząt

Rozwój Vetoquinol to nie tylko nowe, wciąż ulepszane produkty i terapie, lecz także poprawa rozwiązań logistycznych. Dotąd dystrybucja w Polsce polegała na dostawach realizowanych przez centralny magazyn firmy, zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim. Aby usprawnić proces obsługi zamówień i przyspieszyć dostawy, spółka zdecydowała się przenieść dystrybucję do zewnętrznych, wyspecjalizowanych hurtowni, które poprzez skalę działania mogą zaoferować sprawniejszy serwis oraz zaawansowane rozwiązania cyfrowe. Dzięki temu lecznice weterynaryjne i sklepy zoologiczne będą miały możliwość szybkiego i wygodnego składania zamówień, przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, a dostawy będą częstsze i szybsze. Nowy system wyeliminuje opóźnienia oraz poprawi kontrolę nad zapasami.

Advertisement

Kluczowym czynnikiem jest dostępność leków. Regularne, częste dostawy są konieczne, a obecny model dystrybucji nie pozwalał nam na ich pełne zapewnienie” – przyznaje Cyryl Przybył.

Dotychczasowy magazyn zostanie przekształcony w magazyn produktu końcowego, przeznaczony do przechowywania leków i nutraceutyków z gorzowskiej wytwórni. Równocześnie firma zapewnia, że zmiany nie odbiją się negatywnie na zatrudnieniu. Pracownicy, którzy wcześniej byli odpowiedzialni za procesy dystrybucyjne, otrzymają nowe zadania. Jedni w ramach struktur logistycznych, inni przeniesieni będą do zakładu produkcyjnego, gdzie zdobędą nowe umiejętności, pozwalające na zawodowy rozwój.

Firma z tradycjami dostosowuje się do wymogów współczesnego świata

W ubiegłym roku Vetoquinol obchodził 90-lecie obecności na rynku. „Przez cały ten czas firma miała nie tylko możliwość śledzenia najważniejszych trendów w weterynarii, ale także aktywnego ich kształtowania” – ocenia Cyryl Przybył. Dodaje, że w kolejnych latach – tak jak i do tej pory – Vetoquinol skupi się na dostarczaniu nowych leków i innowacyjnych formulacji, dostosowanych do realnych potrzeb i oczekiwań opiekunów zwierząt, hodowców oraz lekarzy.

Advertisement

Vetoquinol dziś ma ósmą pozycję na świecie wśród firm specjalizujących się w produkcji leków weterynaryjnych i nutraceutyków dla zwierząt. Powstał w 1933 r. we Francji, od 2006 r. spółka jest notowana na paryskiej giełdzie. Obecnie działa w 24 krajach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku, a także pośrednio na kolejnych rynkach, poprzez 120 dystrybutorów. W 2023 r. Vetoquinol osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 529 milionów euro, z czego 70 proc. stanowiły produkty dla zwierząt domowych (psy i koty), a 30 proc. dla zwierząt gospodarskich (bydło i trzoda chlewna).

Vetoquinol w Polsce działa od 2001 r. i ma znaczący wkład w rozwój krajowego rynku weterynaryjnego. Gorzowska wytwórnia firmy stała się jednym z kluczowych ośrodków produkcyjnych Vetoquinol, zwłaszcza po decyzji o umiejscowieniu w niej produkcji płynnych leków odrobaczających. Polska spółka aktywnie współpracuje z ponad 3100 lecznicami weterynaryjnymi oraz sklepami zoologicznymi.

Źródło informacji: Vetoquinol Biowet Sp. z o.o.

Advertisement
Continue Reading