Connect with us

Biznes

Cena, przebieg, rocznik. Testy bezpieczeństwa na szarym końcu. Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

Published

on

fot. AdobeStock

art. sponsorowany

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu – wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

Eksperci serwisu autobaza.pl sprawdzili, jakimi kryteriami kierują się Polacy przy zakupie aut z drugiej ręki za pośrednictwem ankiety wielokrotnego wyboru. Pierwsze miejsce zajęła cena z ponad 17% wskazań. Na podium znalazły się także przebieg i rocznik pojazdu z niemal identycznym wynikiem zbliżonym do 15%. Na końcu respondenci uplasowali testy bezpieczeństwa danego modelu oraz koszty ubezpieczenia z niespełna 3% wskazań.

Zwycięstwo kryterium cenowego nie jest zaskoczeniem. To właśnie kwestie budżetowe w głównej mierze decydują o tym, że samochodu poszukujemy właśnie na rynku wtórnym, a nie pierwotnym. Mimo, że koszt zakupu używanego pojazdu wzrósł w stosunku do ubiegłego roku, to cena takiego samochodu nadal jest znacznie niższa niż auta z salonu. Z raportu autobaza.pl za pierwsze półrocze 2023 wynika, że największy segment rynku aut z drugiej ręki to pojazdy w przedziale cenowym 25-50 tys. zł – w tych widełkach nie kupimy już nowego auta” – wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Advertisement

Przebieg i rocznik – w poszukiwaniu idealnej kombinacji

Dwa kolejne czynniki, które najczęściej wskazywali respondenci, to przebieg samochodu oraz jego rocznik. Co ciekawe, kryteria te są dla kupujących niemal tak samo ważne (14,88% vs. 14,72% wskazań).

Wyniki ankiety pokazują, że kupujący są świadomi jak ważna jest odpowiednia kombinacja tych dwóch czynników. Przebieg odzwierciedla zużycie i stan techniczny auta, wpływające na jego przyszłą niezawodność. Z drugiej strony, rocznik wpływa na nowoczesność i dostępność nowszych technologii oraz wygodę użytkowania. Dlatego istotne jest znalezienie równowagi między tymi dwoma czynnikami, aby osiągnąć optymalną wartość i zadowolenie z wyboru samochodu używanego” – tłumaczy Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Równowaga pomiędzy przebiegiem i rocznikiem auta może zwiększać prawdopodobną żywotność pojazdu i zmniejszać ryzyko awarii i kosztownych napraw. Można zatem wywnioskować, że podczas zakupu auta konsumenci przywiązują wagę nie tylko do ceny pojazdu, lecz także do ewentualnych późniejszych wydatków związanych z jego eksploatacją. Warto zauważyć, że ankietowani zwracają także uwagę na pojemność silnika (7,66%) i spalanie (9,15%), co również przekłada się na wysokość kosztów użytkowania auta.

Advertisement

Auto z historią – ale tylko sprawdzoną

Okazało się, że wielu respondentów sprawdza historie serwisowe i wypadkowe. Łącznie dotyczyło ich blisko co czwarte wskazanie. Należy pamiętać, że zakup używanego samochodu obarczony jest pewnym ryzykiem, które można zminimalizować poprzez sprawdzenie historii pojazdu na podstawie numeru VIN lub numerów rejestracyjnych. Dzięki temu można uzyskać m.in. informacje o przebytych wypadkach, ewentualnej kradzieży, a nawet zobaczyć archiwalne zdjęcia samochodu, co pozwoli na zweryfikowanie, czy pojazd nadal ma oryginalny lakier i części.

Wyniki ankiety pokazują, że kupujący coraz częściej chcą podejmować świadome wybory. Liczy się nie tylko obecny stan pojazdu, ale także to, kto i jak dbał o niego w przeszłości. Serwisy takie jak autobaza.pl pomagają w zweryfikowaniu takich informacji. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla kupujących, ale także dla sprzedających, którym zależy na stworzeniu wysokiej jakości oferty i szybszej transakcji. Warto zawczasu być przygotowanym na pytania o udokumentowaną historię auta” – mówi Przemysław Gąsiorowski, z autobaza.pl.

Bezpieczeństwo na szarym końcu?

Advertisement

Testy bezpieczeństwa danego modelu jako ważny czynnik przy zakupie samochodu wskazało jedynie niespełna 3% ankietowanych, co może być w pewnej mierze niepokojące. Co ciekawe, dla respondentów były one mniej ważne niż opinie wystawiane przez innych kierowców. Warto pamiętać, że celem przeprowadzania takich testów jest ocena tego, jak samochód chroni pasażerów w trakcie wypadku. Podczas nich są sprawdzane takie czynniki, jak np. odporność na zderzenia, stabilność, wytrzymałość konstrukcji, działanie poduszek powietrznych czy systemów bezpieczeństwa.

To niepokojące, że kwestie związane z bezpieczeństwem znajdują się prawie na końcu listy. Decydując się na zakup samochodu, niezależnie od tego czy jest to pojazd nowy czy używany, warto zapoznać się z wynikami testów bezpieczeństwa danego modelu. W przypadku samochodów, które mają już swoje lata jest to szczególnie istotne – niektóre systemy bezpieczeństwa znoszą próbę czasu lepiej, inne gorzej. Istnieją testy zderzeniowe tych samych modeli aut z różnych okresów, które pokazują postęp w dziedzinie bezpieczeństwa” – podsumowuje Przemysław Gąsiorowski, z autobaza.pl.

Autoiso Sp. z o.o.

Autoiso Sp. z o.o. jest właścicielem serwisu autobaza.pl oferującym raporty historii pojazdu. Od 20 lat firma dostarcza klientom wiarygodnych danych dotyczących przeszłości pojazdu. Autobaza.pl agreguje dane z wielu wiarygodnych i uznanych źródeł. Współpracuje z zaufanymi podmiotami jak m.in. holenderska fundacja Nationale Auto Pas (NAP). Serwisowi autobaza.pl został również przyznany certyfikowany dostęp do National Motor Vehicle Title Information System (NMVTIS) czyli do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA.

Advertisement

Dziś autobaza.pl stanowi największą, niezależną bazę danych VIN z historią pojazdów dostępną na rynku europejskim. Działalność firmy ma realny wpływ na jakość pojazdów oferowanych na rynku wtórnym w Polsce.

Źródło informacji: Autoiso Sp. z o.o.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes

Największa w Europie platforma edukacyjna o esporcie i gamingu – startuje drugi sezon Predator Games. Fantastyczna inicjatywa dla szkół

Published

on

By

fot. Predator Games

Startuje drugi sezon Predator Games – największych w Europie międzyszkolnych mistrzostw esportowych z pulą nagród wynoszącą 1 mln złotych.

Drugi sezon Predator Games właśnie wystartował i zapowiada się jeszcze bardziej imponująco niż dotychczasowe odsłony. Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji, organizatorzy postanowili rozszerzyć projekt, aby umożliwić udział jak największej liczbie szkół i uczniów. Nowością w tym sezonie jest podział na szkoły podstawowe i średnie, co pozwala na lepsze dopasowanie gier do umiejętności i wieku uczestników, zwiększając tym samym szanse w każdej grupie wiekowej.

Predator Games to innowacyjny projekt, który łączy edukację z esportową rywalizacją. Jego celem jest stworzenie platformy, na której szkoły mogą rywalizować w grach komputerowych, jednocześnie rozwijając umiejętności uczniów i wspierając ich pasje związane z esportem. Program pomaga także dorosłym – nauczycielom i rodzicom – lepiej zrozumieć świat gier, świadomie kontrolować aktywność młodzieży oraz rozpoznawać talenty esportowe. Gry komputerowe, rozwijając takie kompetencje jak praca zespołowa, strategiczne myślenie czy szybkie podejmowanie decyzji, odpowiadają na potrzeby współczesnej młodzieży, kształtując umiejętności nieocenione w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Advertisement

W drugim sezonie Predator Games dostępnych będzie ponad 4000 miejsc dla szkół, a przewidywana liczba uczniów-graczy wzrośnie do 57 tysięcy. Uczestnicy będą rywalizować w popularnych grach, takich jak „Counter Strike”, „League of Legends”, „Rocket League”, „Szachy” oraz „Fortnite”, co zapewni różnorodność i emocjonującą rywalizację. Pula nagród wynosząca milion złotych dodatkowo podnosi rangę i atrakcyjność projektu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Legendy rodzą się w szkole”.

Chcemy podkreślić, że to właśnie szkoła jest miejscem, gdzie młode talenty mogą się rozwijać i odnajdywać swoje pasje. Dzięki Predator Games, uczniowie mają szansę nie tylko na rozwijanie swoich umiejętności w bezpiecznym i wspierającym środowisku, ale również na poznanie branży gamingowej. Esport to nie tylko gra, ale także sztab specjalistów różnych dziedzin, którzy stoją za sukcesami graczy. Projekt ten umożliwia uczniom zrozumienie, jak wiele różnych zawodów i umiejętności jest potrzebnych w świecie esportu” – mówi Jeremi Rybak, Head of Marketing, Acer Polska.

Projekt objęty jest patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Partnerem głównym już po raz drugi jest Media Expert, który od ponad dwóch dekad zmienia krajobraz technologiczny w Polsce i chętnie wspiera inicjatywy łączące edukację z rozrywką.

Staramy się być blisko wydarzeń, które wpisują się w nasze podejście do cyfrowej rewolucji. Uważamy, że technologia powinna służyć najmłodszym do rozwijania pasji, głodu wiedzy i chęci lepszego rozumienia świata, sprzyjać odnajdywaniu ukrytych talentów i uwalniać potencjał płynący z umiejętności komunikowania się. Cele te można z powodzeniem realizować poprzez mądre wykorzystanie cyfrowej rozrywki, szczególnie takiej, która dodatkowo kształtuje postawy szacunku do przeciwnika i rywalizacji w duchu fairplay” – podkreśla Michał Mystkowski, rzecznik prasowy Media Expert.

Advertisement

Partnerami drugiego sezonu Predator Games są także Spidor, Microsoft, Intel, Reporter oraz Grześki. Patronat medialny objęły: radio Eska, Onet, Przegląd Sportowy, serwisy esportowe Respawn oraz CD-Action, który posiada 28-letnią tradycję wydawniczą.

Wzorem poprzednich edycji, edukacja pozostaje kluczowym elementem Predator Games. Sezon ten wprowadzi szereg materiałów edukacyjnych w formie tekstowej i wideo, które będą dostępne dla uczestników oraz dorosłych. Materiały te mają na celu dalsze kształcenie, rozwijanie umiejętności oraz poszerzanie wiedzy na temat gier i esportu.

Drugi sezon Predator Games to doskonała okazja do sportowej rywalizacji, rozwijania talentów oraz zdobywania cennych doświadczeń w świecie esportu. Jako nowoczesny projekt, który odpowiada na potrzeby współczesnej młodzieży, Predator Games staje się kluczową platformą dla rozwoju umiejętności i pasji młodych graczy.

Technologie przyszłości muszą stać się integralną częścią procesu kształcenia polskiej młodzieży. Dlatego od dwóch lat tworzymy projekt Predator Games, który łączy edukację z esportową rywalizacją. Jesteśmy podekscytowani możliwością kontynuowania tego innowacyjnego projektu i zapraszamy wszystkie szkoły do wzięcia udziału w tej wyjątkowej inicjatywie. Projektując drugi sezon, zależało nam na poszerzeniu dostępności, aby jeszcze więcej uczniów mogło skorzystać z tego, co mamy do zaoferowania we współpracy z naszymi partnerami. Jesteśmy przekonani, że druga edycja Predator Games wniesie wiele pozytywnych emocji i zdrowej rywalizacji międzyszkolnej” – mówi Łukasz Łopuszyński, Country Manager Acer Polska.

Advertisement

Jak wziąć udział w projekcie?

Aby zapisać szkołę do udziału w drugim sezonie Predator Games, wejdź na stronę www.predatorgames.pl i zarejestruj się. Obowiązek ten spoczywa na kadrze naukowej, która następnie kompletować będzie szkolną reprezentację. Zapisy trwają od 10 września do 7 października. Zarejestrowane szkoły wezmą udział w rozgrywkach online, a najlepsze drużyny w poszczególnych grach będą miały okazję zmierzyć się na finałach LAN-owych, które planowane są na styczeń 2025 roku.

Źródło informacji: Predator Games

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Gigantyczne wiatraki stanęły na farmie wiatrowej w Gminie Wysoka

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W gminie Wysoka w północnej Wielkopolsce uruchomiono nową Farmę Wiatrową o mocy 62,5 MW, która zasili energią nawet 90 tys. gospodarstw domowych.

Farma składa się z 11 lądowych turbin wiatrowych, każda o mocy od 5,5 do 5,7 MW – największych tego typu w Polsce. Oficjalne otwarcie odbyło się 10 września 2024 roku.

Inwestycja, zrealizowana przez OX2, pozwoli na roczną produkcję około 180 GWh energii, co przyczyni się do uniknięcia emisji około 63 tys. ton CO2 rocznie. To kolejny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki i ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Paul Stormoen, CEO OX2, podkreślił, że celem firmy jest dynamiczny rozwój projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce:

Advertisement

“Każda nowa farma wiatrowa, fotowoltaiczna czy magazyn energii przybliża nas do dekarbonizacji. W najbliższych latach planujemy kontynuować rozwój naszego portfela projektów w Polsce.”

 

Farma Wiatrowa w Wysokiej składa się z turbin Nordex N149, które osiągają niemal 200 metrów wysokości – z 125-metrowymi wieżami i łopatami o długości 72,4 metra.
Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 Polska, podkreśla:

“Każdy projekt rozwijamy indywidualnie, aby najlepiej dostosować go do lokalnych warunków i zapewnić maksymalną efektywność. W Polsce OX2 rozwija projekty o łącznej mocy 3,1 GW, obejmujące elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne i magazyny energii.”

 

W otwarciu Farmy Wiatrowej Wysoka uczestniczyli m.in. Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Andreas von Beckerath, Ambasador Szwecji w Polsce, lokalne władze oraz przedstawiciele OX2, w tym Paul Stormoen i Katarzyna Suchcicka.

Advertisement

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Continue Reading