Connect with us

Biznes

3 Seas Hydrogen Council: czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu

Published

on

art. sponsorowany

 

Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w zakresie regulacji UE, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania 3 Seas Hydrogen Council, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Advertisement

W skład 3 Seas weszły organizacje wodorowe z Polski, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Węgier i Ukrainy. Porozumienie w tej sprawie podpisano w maju podczas Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych w Poznaniu. Zadaniem rady jest określenie kierunków strategicznych w rozwoju gospodarki wodorowej dla tego regionu, wykorzystując potencjał technologiczny, naukowy i gospodarczy jego krajów. Rada chce też reprezentować wspólne postulaty branży wobec KE i Parlamentu Europejskiego oraz zabierać głos w redystrybucji środków na projekty wodorowe.

Wyzwania, przed którymi stoi sektor wodorowy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są złożone i wymagają wspólnych działań. Jako stowarzyszenie Hydrogen Poland, które jest pomysłodawcą powstania 3 Seas, zdefiniowaliśmy kluczowe obszary, na których należy się skoncentrować w pierwszej kolejności” – mówi Paweł Piotrowicz, prezes HP.

Jeden z nich to dekarbonizacja systemów ciepłowniczych. Inicjatywa bazuje na wspólnej architekturze systemów ciepłowniczych w jej krajach członkowskich, gdzie rynki ciepła są regulowane (w przeciwieństwie do Europy Zachodniej).

Ta architektura pozwala na wytwarzanie wodoru odnawialnego po konkurencyjnych kosztach już dziś, bez systemu wsparcia. Tymczasem w Europie zachodniej nie ma (oprócz Danii) ciepłownictwa systemowego (zcentralizowanego), więc nasza optyka przy projektowaniu regulacji nie jest i nie była do tej pory brana pod uwagę w takim zakresie w jakim na to zasługuje” – mówi Tomoho Umeda, wiceprezes Hydrogen Poland, stowarzyszenia.

Advertisement

Kolejnym zadaniem będzie opracowanie certyfikacji Net Zero Projekty wodorowe wiążą się z ryzykiem, w rezultacie ich bankowalność jest niska. Aby to zmienić, Komisja Europejska zaproponowała kryteria certyfikacji -Net Zero. 3 Seas chce pomóc w opracowaniu tych kryteriów, tak aby projekty wodorowe krajów 3 Seas były opłacalne dla banków.

Jednym z priorytetów jest też przeprowadzenie analizy i wybór transgranicznych projektów demonstracyjnych, testowych lub komercyjnych, które promują wykorzystanie wodoru jako czystego źródła energii w regionie. Takie projekty mogą obejmować produkcję wodoru, infrastrukturę wodorową, transport, energetykę odnawialną, magazynowanie energii itp. Będą miały na celu rozwój lokalnych obszarów i innowacyjnych rozwiązań. Z tym wiąże się także poszerzanie i pogłębianie współpracy regionalnej z organizacjami branżowymi i lokalnymi władzami.

3 Seas Hydrogen Council zamierza angażować się w zdobywanie odpowiednich środków finansowych, zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych, aby umożliwić inwestycje w technologie wodorowe, badania naukowe i rozwój sektora. Dostęp do odpowiednich zasobów finansowych jest kluczowy dla pomyślnego skalowania projektów wodorowych w regionie.

Będziemy także wypracowywać jednolite stanowisko w zakresie regulacji UE. Dotyczy to m.in. obszaru elektromobilności czy wsparcia użycia wodoru w procesach przemysłowych np. w związku z Net Zero Industry” – zapowiada Beata Superson Polowiec, prawniczka z zarządu HP.

Advertisement

Do dokumentów o najbardziej rozległym wpływie na gospodarkę wspólnoty należy zaliczyć przede wszystkim kolejną odsłonę Dyrektywy o Odnawialnych Źródłach Energii (RED III), wraz z aktem delegowanym dotyczącym Paliw Odnawialnych Pochodzenia Niebiologicznego (RFNBO) oraz aktem delegowanym dotyczącym Metodologii Kalkulacji Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych w wyniku stosowania RFNBO oraz paliw kopalnych pochodzących z recyklingu.

Inicjatywą, której szczegółów państwa Europy Środkowej i Wschodniej wypatrują z niecierpliwością, jest Europejski Banku Wodoru, który prawdopodobnie przybierze formę kontraktu różnicowego (feed-in-premium), przyznawanego w formule aukcji. Ma być mostem mającym połączyć podaż z popytem na nowy surowiec/nośnik energii, zarówno ten wytwarzany w Europie, jak i importowany.

Teraz przed organizacją wybór władz, opracowanie celów strategicznych i planów działania na najbliższe miesiące. Jednym z nich jest wstąpienie do Hydrogen Europe, największej europejskiej organizacji promującej technologie wodorowe oraz otworzenie biura w Brukseli.

Czas, by wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu. Poprzez wspólne działania i zaangażowanie wszystkich stron, sektor wodorowy naszych krajów ma potencjał, aby stać się liderem transformacji energetycznej w Europie” – podsumowuje Tomoho Umeda.

Advertisement

Gospodarka wodorowa jest jednym z kluczowych kierunków ograniczania globalnych zmian klimatu. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko i zeroemisyjnych. To przestrzeń do międzyśrodowiskowej współpracy biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na rzecz maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w realizacji inwestycji wodorowych. Unikalność wydarzenia opiera się na połączeniu ekspozycji targowej z częścią konferencyjną, zaś tematyka wpisuje się w plan REPowerEU.

Organizator: Grupa MTP:

Więcej na: https://h2poland.com.pl/pl

Więcej na: https://www.linkedin.com/showcase/h2poland/

Advertisement

Sygnatariusze 3 Seas Hydrogen Council: Vaclav Bystriansky, Czech Technological Hydrogen Platform (HYTEP) (Czechy); Sven Parkel, Estonian Hydrogen Cluster (Estonia); Ján Weiterschütz, Slovak National Hydrogen Association (Słowacja); Damian Mucha, Klaster Technologii Wodorowych (Polska); Paweł Piotrowicz, Hydrogen Poland (Polska); Oleksandr Riepkin, Ukrainian Hydrogen Council (Ukraina); István Lepsény, Hungarian Hydrogen Technology Association (Węgry) w towarzystwie Ireneusza Zyski, Ministerstwo Klimatu i Środowisko i Tomoho Umedy, Hydrogen Europe.

Źródło informacji: H2POLAND

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes

Wakacyjne rabaty na paliwa: Gdzie tankować taniej?

Published

on

By

fot. PAP

Podczas tegorocznych wakacji kierowcy będą mogli skorzystać z licznych promocji na paliwa na stacjach Orlen, bp, Circle K, Shell, MOL oraz MOYA. Dzięki tym ofertom paliwo będzie można kupić taniej nawet o 45 groszy na litrze.

Promocje na Stacjach Orlen

Od 28 czerwca na stacjach Orlen paliwa EFECTA są dostępne z rabatem 35 groszy na litrze, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny zniżka wynosi aż 45 groszy. Promocja obowiązuje do 1 września, w każdy piątek, sobotę i niedzielę, i dotyczy użytkowników programu lojalnościowego VITAY. Maksymalna ilość paliwa, którą można kupić w ramach promocji, to 400 litrów.

Weekendowe Rabaty od bp

Sieć bp Polska ogłosiła promocję „Weekendowe rabaty od bp”, która trwa od 28 czerwca do 1 września 2024 roku. Klienci z kartą PAYBACK mogą liczyć na zniżkę 30 groszy na litrze paliwa podstawowego. Promocja obowiązuje w piątki, soboty i niedziele.

Zniżki na Stacjach Circle K

Od 1 lipca Circle K wprowadza dwie zniżki: 30 groszy na litrze paliwa miles lub milesPLUS oraz 10 groszy na litrze LPG SupraGas. Rabaty będą dostępne przez aplikację Circle K EXTRA na pięć tankowań miesięcznie do maksymalnie 50 litrów.

Advertisement

Podróże z Rabatami w Shell

Promocja „Podróże z rabatami” na stacjach Shell trwa od 21 czerwca do 15 września 2024 roku. Uczestnicy programu lojalnościowego Shell ClubSmart mogą uzyskać zniżki na paliwa Shell V-Power oraz Shell FuelSave. Dodatkowo, promocja obowiązuje na wybranych stacjach przez cały tydzień, bez ograniczenia liczby tankowań.

Zniżki w MOL Polska

MOL Polska oferuje letnią promocję od początku lipca do końca sierpnia, z rabatami do 40 groszy na paliwa premium i 35 groszy na paliwa podstawowe. Klienci zarejestrowani w aplikacji MOL Move otrzymają powitalne zniżki i dalsze rabaty przy kolejnych tankowaniach.

Promocje na Stacjach MOYA

MOYA proponuje użytkownikom aplikacji Super MOYA rabat 30 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego oraz 10 groszy na litrze autogazu. Przy zakupach w Caffe MOYA rabaty wzrastają odpowiednio do 40 groszy i 20 groszy. Promocja trwa do 1 września 2024 roku.

Podsumowanie

Wakacje to doskonały czas na skorzystanie z promocji paliwowych, które pozwalają zaoszczędzić na tankowaniu. Zachęcamy do śledzenia ofert na wybranych stacjach i korzystania z rabatów.

Advertisement

Continue Reading

Biznes

Organizujesz garden party? Zainspiruj się bezpłatnym e-bookiem od SodaStream

Published

on

By

fot. SodaStream

art. sponsorowany

SodaStream, marka nowoczesnych saturatorów do wody gazowanej, wydała bezpłatny e-book o organizacji garden party. To niemal 100 stron wskazówek, jak od A do Z przygotować udaną imprezę w plenerze. Jeśli myślisz o zabawie pod chmurką, ten kompleksowy przewodnik doda smaku twojemu wydarzeniu.

E-book od SodaStream dostarcza inspiracji każdemu, niezależnie od doświadczenia w organizowaniu garden party. Został tak skonstruowany, aby krok po kroku przeprowadzić czytelnika przez przygotowania do eventu. Jednocześnie nie brakuje w nim nieoczywistych wskazówek i pomysłów dla tych, co chcą wzbogacić swoje dotychczasowe imprezy o efekt „wow”. By go otrzymać, wystarczy wejść na stronę SodaStream i kliknąć „pobierz”, a po chwili e-book trafi na skrzynkę mailową. Co można w nim przeczytać?

Advertisement

E-book nasycony pomysłami – przepis na udaną imprezę

Poradnik zawiera podpowiedzi, kiedy, gdzie i z jakiej okazji najlepiej zorganizować garden party. Znajdują się w nim również pomysły na modne, stylowe aranżacje przestrzeni. Od dekoracji ogrodu po najdrobniejsze ozdoby na stole – SodaStream zadbała o każdy detal.

W obszernym e-booku nie brakuje praktycznych porad dotyczących:

  • wyboru zastawy stołowej w duchu zero waste,
  • komponowania porywającej do tańca playlisty,
  • nietuzinkowych atrakcji dla gości,
  • stylowego i komfortowego ubioru,
  • zabezpieczenia przed komarami,
  • a nawet… konstruowania zaproszeń, którym nikt się nie oprze.

Wreszcie najważniejsze: w środku czeka ponad 30 stron z przepisami na apetyczne przekąski oraz bąbelkowe drinki na bazie wody gazowanej i syropów smakowych od SodaStream. Lista składników, opis wykonania oraz oryginalne sposoby na dekoracje pomogą efektownie przygotować musujące koktajle. Skorzystaj z checklisty i stwórz własne listy najpotrzebniejszych rzeczy, a nie umknie ci żaden szczegół.

SodaStream – specjalista od wody gazowanej

Advertisement

SodaStream specjalizuje się w produkcji nowoczesnych saturatorów do gazowania wody. W jej ofercie są również stylowe butelki wielorazowe oraz syropy smakowe. Wszystko po to, aby uczynić codzienne nawadnianie maksymalnie przyjemnym doświadczeniem i dbać przy tym o środowisko.

Dzięki temu, że wodę gazowaną oraz dziesiątki musujących napojów z syropami można łatwo i szybko przygotować w domu, znika potrzeba kupowania napojów w jednorazowych butelkach z plastiku. Użytkownikom SodaStream udaje się w ten sposób eliminować miliony butelek PET rocznie. Wspólnie z marką przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem i promują ekologię w swoim otoczeniu… nieustannie odkrywając przy tym nowe smaki.

SodaStream udowadnia, że zrównoważony styl życia może iść w parze z komfortem. Produkty marki są kojarzone z innowacyjnością, bezkonkurencyjną jakością, ekologią oraz zdrowym stylem życia. Dzięki temu zyskują zwolenników na całym świecie. Tak tworzy się bąbelkowa rewolucja.

O SodaStream

Advertisement

SodaStream jest wiodącą marką produkującą saturatory do gazowania wody, należącą do koncernu PepsiCo. SodaStream umożliwia przygotowywanie wody gazowanej w domowym zaciszu, eliminując konieczność dźwigania ciężkich zgrzewek i zaśmiecania środowiska jednorazowym plastikiem. Jedna butelka SodaStream pozwala zastąpić tysiące tych jednorazowych, a sam ekspres zapewnia świeżą wodę gazowaną zawsze wtedy, gdy mamy na nią ochotę za jednym naciśnięciem przycisku, w wybranym stopniu nagazowania. Aby dowiedzieć się więcej o SodaStream, odwiedź stronę sodastream.pl i śledź SodaStream na Facebooku, Instagramie i YouTube.

Źródło informacji: SodaStream

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement