Connect with us

Wiadomości

1 listopada w Kościele obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jej geneza sięga pierwszych wieków, kiedy Kościół oddawał cześć męczennikom, a wierni nawiedzali ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci.

Advertisement

 

W IV wieku zaczęto oddawać cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, na Wschodzie zaś wszyscy męczennicy byli wspominani w piątek po Wielkanocy.

 

Wyraźny charakter tej uroczystości nadał papież Bonifacy IV (608-615) w roku 609. Początkowo było ona obchodzone w Rzymie 13 maja. W tym dniu wspominano Matkę Bożą i wszystkich męczenników, czyli osoby, które oddały swoje życie za wiarę w Chrystusa.

Advertisement

 

W VIII w. w dniu uroczystości Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. W ten sposób powstała tradycja dnia, w którym Kościół cieszy się dostąpieniem chwały Bożej tych wszystkich, którzy oficjalnie nie zostali ogłoszeni świętymi.

 

Data obchodów 1 listopada pojawiła się w roku 741, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom.

Advertisement

 

Święto to dla całego Cesarstwa Rzymskiego ustanowił papież Grzegorz IV (827-844). W 935 r. papież Jan XI rozszerzył obchody tego święta na cały Kościół.

 

W uroczystość Wszystkich Świętych w liturgii śpiewa się “Litanię do wszystkich świętych”, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Tego dnia w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza, mówiący o ośmiu błogosławieństwach.

Advertisement

 

W 1970 r. mszał rzymski, czyli księga liturgiczna zawierająca teksty stałych i zmiennych części mszy św., wprowadził nową prefację, która uwypukliła treść tego święta. Czytamy w niej, że “uroczystość obejmuje nie tylko świętych kanonizowanych, ale wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość, a zatem także zmarłych krewnych i przyjaciół”.

 

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich krewni i przyjaciele. Znicze, które stawia się tego dnia na nagrobkach, symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły, a kwiaty są symbolem bezinteresownej miłości.

Advertisement

 

W uroczystość Wszystkich Świętych katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.

 

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1-8 listopada, można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia.

Advertisement

 

Warunkiem uzyskania odpustu jest odwiedzenie cmentarza i wypełnienie zwykłych warunków, tj. pozostawanie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu ciężkiego, przystąpienie do komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw “Ojcze nasz” i “Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Polityka

Powiat Pilski ma nowe władze

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga/Twoje7dni

Dzisiaj na I sesji zabrała się nowa Rada Powiatu Pilskiego. Radni dokonali wyboru starosty, wicestarosty oraz wyznaczyli wynagrodzenie dla nowego starosty.

Nowym starostą pilskim został Rafał Zdzierela (KO). Radni wyznaczyli także wynagrodzenie dla nowego starosty. Co miesiąc będzie on otrzymywać 20.640 złotych.

Wicestarostą został, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Stefan Kowal (Trzecia Droga).

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement