Connect with us

Kultura

Fotoplastykon ze zdjęciami dawnej Piły w nowej Strefie Rekreacji

Published

on

Fotoplastykon ze zdjęciami dawnej Piły to kolejna nasza propozycja kulturalna w nowej Strefie Rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile. Obejrzeć w nim można 45 unikatowych zdjęć ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile.

Fotoplastykon dotarł do Piły dzięki Fundacji Koncept Kultura, która go zbudowała, jest mobilny i jeździ po całym kraju. Fotoplastykon jest podświetlany po zmierzchu, posiada specjalne drewniane stopnie dla dzieci i osób niskiego wzrostu. Znajduje się w nim 5 stanowisk, w których można oglądać opisane zdjęcia. Jest bezpłatny i czynny całą dobę. W Pile będzie do 30 października.

– Cały czas organizujemy w tym miejscu ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców, niedawno były to koncerty, teraz mamy fotoplastykon. Z pewnością zainteresuje on wielu mieszkańców, polecam go również młodzieży jako ciekawą lekcję historii Piły – mówi Eligiusz Komarowski starosta pilski.

Advertisement

Fotoplastykony zyskały popularność w połowie XIX wieku, zanim jeszcze pojawiło się kino. Zdjęcia w nim zamieszczane umożliwiały ludziom poznawanie dalekiego świata.

– Z naszym fotoplastykonem jeździmy już 6 lat po kraju. Teraz trafił do Piły, w piękne i dostępne dla wszystkich miejsce – wyjaśnia Zygmunt Fit, wiceprezes zarządu Fundacji Koncept Kultura.

Wyboru zdjęć do fotoplastykonu dokonał Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.

– Nie było to łatwe. Piła istnieje od XV wieku i jest miastem królewskim. Przez większość lat była jednak miastem drewnianym, a nie murowanym, przez wiele wieków zamieszkanym przez Polaków, Niemców i Żydów. Dwa ważne miejsca polskości to z pewnością kościół Świętych Janów, dom w którym urodził się Stanisław Staszic, a później Konsulat RP, czy Chór Halka. Niewiele zabytków po II wojnie zostało, dlatego warto je zobaczyć – opowiada.

Advertisement

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość obejrzenia wystawy z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji, kontakt Marek Fijałkowski, tel. 605 667 388.

Projekt realizuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile, został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement