Connect with us

Ludzie

Te kwiaty możesz posadzić na balkonie już teraz

Published

on

Tak, tak… my też tęsknimy już za aromatyczną kawą na balkonie pełnym wiosennych kwiatów. Istnieje kilka odmian, którym nie przeszkadzają zmienne kwietniowe temperatury.

Ciemierniki

Tym kwiatom niestraszne są nawet śnieg i mróz. Bardzo lubią światło, które pomaga im obficie kwitnąć, dlatego najlepiej będą czuły się na stosunkowo słonecznym stanowisku, gdzie nie będą zdominowane przez inne rośliny.
Ich pielęgnacja jest bardzo prosta, jednak wymaga systematyczności. Ciemierniki nie lubią mokrego podłoża, bo naraża to ich korzenie na gnicie. Co istotne – wszystkie czynności powinniśmy wykonywać w rękawiczkach, ponieważ są to rośliny trujące ze zdolnością do tworzenia ran na skórze. Na noc warto przykrywać je agrowłókniną.

Niezapominajki

W Polsce są pod ochroną, jednak na rynku dostępne są ich sztuczne odmiany, którymi bez obaw możemy dekorować nasze balkony. Najczęściej występują w kolorze niebieskim. Rzadziej różowym i białym. Świetnie odnajdą się w uniwersalnej ziemi. Nie są wymagające, potrzebuj jednaką regularnego zraszania. Najlepsze stanowiska dla niezapominajek to te o dużym i średnim nasłonecznieniu. Warto pamiętać też, że podłoże powinno być urozmaicone próchnicą.

Advertisement

Stokrotki

Wdzięczne kwiatki kojarzymy głównie z miejskich trawników i łąk. Coraz częściej wybierane są jednak również do ozdoby balkonów i tarasów, dzięki swoim  czerwieniom, różom i bieli, spośród których można wybierać lub tworzyć rozmaite kompozycje. Kwitną od marca aż do listopada. Poradzą sobie z uniwersalną ziemią. Są bardzo odporne na przesuszenie lub przelanie, jednak wskazane jest dbanie o regularne podlewanie. Stokrotkom należy zapewnić stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.

Pierwiosnki

Zdrowe kwiaty charakteryzują się błyszczącymi, zielonymi listkami. Kolorów do wyboru jest mnóstwo, dlatego każdy znajdzie swój ulubiony odcień bez większego problemu. Pielęgnacja nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Wystarczy podlewać lekko przesuszone podłoże i oddzielać przekwitłe kwiaty, żeby nowe mogły obficie się rozrastać. Najlepiej będą czuły się w półcieniu. Nie zaszkodzi również stosowanie nawozu do roślin kwitnących.

Advertisement

Bratki

To chyba najpopularniejsze kwiaty na wczesną wiosnę. Obecnie możemy wybierać spośród około 300 ich odmian, co pozwoli bez problemu dopasować je zarówno do wnętrza, jak i własnych upodobań. Najlepsze stanowisko dla tych uroczych roślin to wystawa południowa lub zachodnia, bo źle znoszą nieustanne, ostre słońce. Nie tolerują też ciągłego przebywania w cieniu. Podłoże możemy wybrać uniwersalne, a podlewanie powinno być regularne – bratków nie można przelewać ani przesuszać.

News4Media/fot. iStock

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement