XX-lecie orkiestry dętej w Kaczorach

13 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach odbył się jubileuszowy koncert z okazji XX-lecia Orkiestry Dętej.

Od samego początku kapelmistrzem jest Zdzisław Nawrot, który w latach 1969 – 1994 był tamburmajorem, a następnie kapelmistrzem Orkiestry Wojsk Lotniczych w Pile.

Zarząd Gminy Kaczory 23 stycznia 1998 roku rozważył możliwość utworzenia orkiestry dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kulty w Kaczorach.

Miesiąc później Rada Gminy w głosowaniu jawnym udzieliła większością głosów akceptacji dla Wójta Gminy Kaczory w celu podjęcia działań do utworzenia orkiestry dętej.
Orkiestra została stworzona od podstaw, kierując się w doborze muzyków odpowiednim przygotowaniem muzycznym z zakresu szkoły muzycznej I i II stopnia. Każdy muzyk posiadał swój instrument, czym udowodnił, że można stworzyć odpowiedni zespół, który nie wymaga nakładów finansowych. Już po dwóch miesiącach prób, 2 maja 1998r. Orkiestra miała swój pierwszy występ.


Dziś, po 20 latach istnienia w swym dorobku artystycznym poszczycić się mogą ponad 800 koncertami na rzecz społeczności lokalnej, ale nie tylko. Na przestrzeni tych lat przewinęło się w orkiestrze ponad 50 muzyków i każdy z nich był ważną, integralną częścią zespołu.

Orkiestra Dęta byłą i nadal jest ozdobą we wszystkich ważniejszych imprezach gminnych, powiatowych, regionalnych. Reprezentowali gminę Kaczory w przedsięwzięciach ogólnopolskich, m.in. w lutym 2001 roku orkiestra wzięła udział w koncercie finałowym programu TVP „Nasz człowiek na urzędzie”. Redakcja programu I TVP doceniając profesjonalizm orkiestry umożliwiła jej reklamę ogólnopolską. W 2004 roku w lipcu mieli swój koncert na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji 85-lecia istnienia Policji.
W 2012r. roku zajęli pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Bysławku w woj. kujawsko-pomorskim.
Orkiestra wykonuje z udziałem solistów instrumentalistów a także wokalistów. Udowodnili, iż równie dobrze jak w repertuarze muzyki marszowej czują się w  popularnych standardach muzyki rozrywkowej, w repertuarze biesiadnym a także religijnym. Są w stanie sprostać wszelkim oczekiwaniom.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart