Connect with us

Wiadomości

Jakie inwestycje w 2024 roku w Mieście i Gminie Kaczory?

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Rok 2024 zapowiada się imponująco pod względem planowanych inwestycji w gminie Kaczory.

Burmistrz Miasta i  Gminy Kaczory informuje, że w 2024 roku będą realizowane następujące zadania:

 • Budowa drogi za cmentarzem w Kaczorach (Inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 190 404,07 zł),
 • Przebudowa dróg gminnych na terenie Gminy Kaczory, tj. ul. Łączna w Krzewinie, ul. Lipowa w Brodnej (Wajzówka) oraz ul. Wrzosowa i ul. Wiejska w Brodnej (Inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 2 499 000,00 zł),
 • Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kaczorach (inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 5 950 000,00 zł),
 • Uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w mieście Kaczory (inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 1 995 000,00 zł),
 • Budowa ścieżki rowerowej Kaczory-Rzadkowo II etap (inwestycja dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 1 387 000,00 zł),
 • Z Rządowego Programu Ochrony Zabytków samorząd gminny otrzymał wsparcie w wysokości 1 271 844,00 zł na wykonanie prac konserwatorskich, remont i poprawę stanu 6 obiektów zabytkowych tj.:
  • Prace konserwatorskie i malarskie w kościele parafialnym pw. Św. Małgorzaty Panny Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowie (dofinansowanie w wysokości 196 000,00 zł),
  • Prace konserwatorskie i restauratorskie elewacji i wieży kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli w Kaczorach (dofinansowanie w wysokości 354 760,00 zł),
  • Prace konserwatorskie i roboty budowlane w Kaplicy pw. Matki Boskiej Łaskawej przy kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Anielskiej w Rzadkowie (dofinansowanie w wysokości 160 524,00 zł),
  • Remont muru przy kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Morzewie (dofinansowanie w wysokości 78 400,00 zł),
  • Zabezpieczenie cmentarza parafialnego w Dziembowie (dofinansowanie w wysokości 322 420,00 zł),
  • Prace konserwatorskie Zespołu Szkoły w Morzewie – siedziba Warsztatu Terapii Zajęciowej (dofinansowanie w wysokości 159 740,00 zł).
 • Szatnia kontenerowa dla Zelgniewskiego Klubu Sportowego (złożony wniosek do Programu Szatnia na Medal),
 • Wymiana opraw lamp na ledowe (dofinansowanie z Programu Rozświetlamy Polskę w kwocie 1 097 440,00 zł),
 • Trwa przygotowanie projektu nowych odcinków oświetleniowych na ul. Chodzieską w Kaczorach (ścieżka rowerowa w stronę oczyszczalni ścieków), na ścieżkę rowerową wzdłuż os. Przylesie w Kaczorach oraz na skrzyżowanie w Krzewinie w kierunku Morzewa, Krzewiny, Dziembowa i Kaczor,
 • Nawodnienie boiska sportowego w Dziembowie,
 • Przygotowany projekt na przebudowę ul. Pilskiej w Kaczorach wraz z oświetleniem i przejściami dla pieszych,
 • W ramach strategii ZIT zaalokowane zostały środki na wykonanie 4 inwestycji: tereny zielone (dofinansowanie w wysokości 747 699,88 zł), ścieżka rowerowa Rzadkowo-Byszewice (dofinansowanie w wysokości 1 575 000,00 zł), ścieżka rowerowa Krzewina-Chodzież (dofinansowanie w wysokości 1 575 000,00 zł) oraz klub seniora (dofinansowanie w wysokości 531 504,50 zł).

W tym roku dobiegają końca również inwestycje rozpoczęte w roku ubiegłym. W Kaczorach trwa rozbudowa i nadbudowa Publicznego Przedszkola w Kaczorach (koszt inwestycji wynosi 5 649 000,00 zł dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 85%). Aktualnie trwają tam prace wykończeniowe oraz montaż windy. W Rzadkowie trwa budowa Publicznego Przedszkola (koszt inwestycji wynosi 2 072 550,00 zł dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 85%). Tam również trwa etap wykończeniowy. Obie inwestycje czeka etap zagospodarowania terenu wokół budynku wraz z budową i doposażeniem placu zabaw. Zakończenie prac planowane jest na koniec kwietnia w Kaczorach oraz początek lipca w Rzadkowie, tak aby dzieci od września mogły uczęszczać do nowych, dostosowanych i bezpiecznych przedszkoli.

W 2022 roku Gmina Kaczory przystąpiła do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa “KZN-Wielkopolska”. Celem tego programu jest budowa tanich mieszkań pod wynajem z opcją dojścia do własności. W Kaczorach w ramach SIM wybudowane zostaną dwa bloki, w sumie z ponad czterdziestoma mieszkaniami o relatywnie niskim czynszu. Aktualnie spółka uzyskała pozwolenie na budowę I bloku i przygotowuję się do ogłoszenia przetargu na wykonanie inwestycji. Szacowane rozpoczęcie robót budowlanych to III kwartał 2024 r.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Gwda – operacja czysta rzeka. Piła 2024

Published

on

By

Zapraszamy Mieszkańców Piły do społecznej akcji sprzątania brzegów rzeki Gwdy oraz terenów leśnych biegnących od ulicy H. Dąbrowskiego wzdłuż jej brzegów, aż do obwodnicy z DK 10.

Sprzątamy 22 kwietnia gdzie mieszkamy, tym razem zachęcamy do posprzątania najbliższej okolicy rzeki Gwda. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele nieczystości, palenisk oraz odpadów, takich jak: drzwi, opony, butelki szklane, najczęściej wódka i piwo, puszki wielu produktów, wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne, butelki PET, HDPE, LDPE i wiele innych jak strzykawki!

Więcej szczegółów pod numerem telefonu 601970679

FB, wydarzenie:

Advertisement

https://www.facebook.com/events/1881683958950717/?ref=newsfeed

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

Hennig-Kloska: mrożenie cen prądu będzie dotyczyło wszystkich gospodarstw domowych

Published

on

By

fot. PAP

Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

We wtorek, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronach kancelarii premiera opublikowano informację na temat projektowanej ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

 

Minister, pytana podczas środowej konferencji o skutki finansowe ustawy, poinformowała, że w “Ocenie Skutków Regulacji skalkulowane są one na ok. 4,2 mld zł”, jeśli chodzi o bon energetyczny i rekompensatę. “Znacznie schodzimy z kosztów tego programu, a efekty będą bardzo zbliżone” – oceniła.

Advertisement

 

Hennig-Kloska poinformowała, że ceny zamrożone będą na poziomie 500 zł za MWh i dotyczyć będzie to wszystkich gospodarstw domowych. Nie będą z kolei stosowane limity zużycia energii elektrycznej, jak to jest obecnie. “Cena maksymalna jest na pełne zużycie (energii elektrycznej – PAP) i cena maksymalna jest dla wszystkich obywateli. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ wcześniejsza cena maksymalna oscylowała w granicach 693 zł. 500 złotych to jest dużo niższa kwota, a co za tym idzie bardziej stabilna sytuacja dla obywateli” – podkreśliła.

 

Szefowa MKiŚ dodała, że nowe przepisy mające wydłużyć działania osłonowe w związku z cenami energii miałyby wejść w życie 1 lipca 2024 r. Przekazała, że w środę projektem ma zająć się Stały Komitet Rady Ministrów.

Advertisement

 

Hennig-Kloska wskazała, że drugim elementem projektowanych rozwiązań będzie podstawa do naliczania niższych taryf w przypadku prądu i gazu. Jej zdaniem powinno to też rzutować na ceny ciepła.

-W tym obszarze uważamy, że jest ogromna przestrzeń na rynku do obniżki taryf na energię elektryczną. Czas, by spółki przestały generować nadzwyczajne zyski (…) i skorzystać z przestrzeni, którą daje rynek do obniżenia taryf. To nie jest tak, że mieliśmy niskie rachunki za prąd. W ub.r. z budżetu państwa dopłacono (do mrożenia cen energii – PAP) 33 mld zł, a to też są nasze pieniądze – powiedziała.

 

Minister wskazała, że spółki energetyczne będą zobligowane do złożenia nowych wniosków taryfowych.

Advertisement

 

W wykazie legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podano, że projektowane przepisy przedłużą działanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do 30 czerwca 2025 r.

 

Trzecim elementem projektu – na jaki wskazała szefowa MKiŚ – będzie bon energetyczny, który przysługiwać będzie mniej zamożnym gospodarstwom domowym. Z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać 3,5 mln gospodarstw.

Advertisement

 

Bon energetyczny ma być świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Ponadto, że beneficjentami bonu mają być nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również “odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego”. W wykazie wskazano, że dotyczyć to będzie w szczególności odbiorców wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej. Bonem objęci zostaną również emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury bądź emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.

 

Obowiązująca cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy – za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów (wynoszą w zależności od liczby dzieci oraz tego, czy w gospodarstwie znajdują się osoby niepełnosprawne ewentualnie czy odbiorca prowadzi gospodarstwo rolne połowę z od 1,5 MWh do 2 MWh).

Advertisement

 

Analitycy mBanku ocenili, że po przyjęciu ustawy o bonie energetycznym rachunki za energię elektryczną wzrosną o 11-13 proc., a wzrost w kategorii energia wyniesie 4 proc. “Obecnie obowiązująca cena maksymalna netto to 412 zł, oznacza to zatem wzrost cen o ok. 21 proc. za samą energię. Zakładając, że udział tego składnika w całkowitym rachunku wynosi 50-60 proc., wówczas można liczyć (przy założeniu braku zmian innych kosztów), iż całkowity rachunek wzrośnie o 11-13 proc.” – napisali w raporcie.

 

Według zaś analityków ING nowe przepisy spowodują, że rachunki za prąd wzrosną o 13 proc., dokładając do inflacji 0,6 pkt proc. “Na obecnym etapie projekt jest wciąż ogólnikowy, ale potwierdza nasze wcześniejsze oczekiwania, że w 2 połowie ’24 nie nastąpi skokowy wzrost cen energii dla gospodarstw domowych. Szacujemy, że wzrost ceny energii czynnej do PLN 500/MWh podbije rachunki za prąd o ok. 13 proc. (przy założeniu braku zmian opłat dystrybucyjnych), dokładając ok. 0,6 pkt. proc. do inflacji” – ocenili. (PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement