Krakowski Salon Poezji

Właśnie wydana została książka „Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego + 100 spotkań. Tom 5”, stanowiąca podsumowanie kolejnych stu spotkań KSP. Intencją jej wydania stał się jubileusz 500 poetyckich Salonów w Krakowie.

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej, rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Co niedzielę o godzinie 12.00 znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Słowom towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. W Salonie spotykają się aktorzy z różnych teatrów, z różnych miast, starsi z młodszymi, wielcy i znani z tymi mniej znanymi. Najważniejsza jest jednak poezja, słowa Słowackiego, Mickiewicza, Norwida, Tuwima, Herberta, Różewicza, Szekspira…

W Pile pierwsze spotkanie w Krakowskim Salonie Poezji odbyło się 4 października 2015 roku, na którym Anna Dymna i Katarzyna Węglicka czytały poezję ks. Jana Twardowskiego „Jestem, bo jesteś”. Do tej pory gościliśmy już wielu wybitnych aktorów i wysłuchaliśmy setki wierszy największych polskich poetów.

W Polsce i na świecie powstało około 50 oddziałów Krakowskiego Salonu, tym bardziej jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy docenieni i informacja o działalności Salonu w Pile ukazała się w tej jubileuszowej książce.

Od lat filozofowie, mędrcy i poeci usiłują odpowiedzieć na pytanie: czym jest poezja? Czesław Miłosz mówi: „Poezja to wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem”. My zastanawiamy się, do czego jest nam potrzebna, dlaczego chcemy ją czytać i jej słuchać. A że tak jest, można się przekonać, przychodząc na pilskie Salony Poezji, w których średnio bierze udział 150-280 osób!

Dziękując pilanom za udział w naszych spotkaniach, już dzisiaj zapraszamy na kolejne, składając jednoczenie podziękowanie Mecenasowi Salonu Krzysztofowi Furmanowi, właścicielowi Grupy Furman Nieruchomości, za wsparcie i zrozumienie, jak ważna i potrzebna jest „kultura wyższa”.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart