Connect with us

Na sygnale

25 lat po pożarze Puszczy Noteckiej

Published

on

Latem 1992 roku Puszczę Notecką dotknęły dwa pożary, które zniszczyły blisko 6 tys. ha lasów. 22 września, w Potrzebowicach, odbyła się konferencja związana z 25. rocznicą tych tragicznych zdarzeń. Wziął w niej udział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Pierwszy pożar wybuchł 2 czerwca 1992 r. na Uroczysku Żelazko. W jego wyniku spłonęło 573 ha lasów, które znajdowały się w obrębie trzech nadleśnictw: Potrzebowice, Wronki i Krucz. Drugi pożar wybuchł 10 sierpnia. Jego źródłem były iskry wydobywające się z zablokowanych hamulców pociągu osobowego jadącego z Miałów do Krzyża. Z uwagi na suszę rozprzestrzeniał się on błyskawicznie i objął powierzchnię blisko 5300 ha.

Po uprzątnięciu pożarzyska, wiosną 1993 roku, rozpoczęło się ponowne wprowadzanie roślinności leśnej. W działania te zaangażowane były wszystkie ówcześnie istniejące nadleśnictwa wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Ostatecznie w ciągu 30 miesięcy od wybuchu pożaru odnowiono całą powierzchnię, posadzono około 80 milionów sztuk drzewek.

Wydarzenia z sierpnia 1992 roku przyczyniły się do zmian nie tylko w strukturze gatunkowej nowo założonych drzewostanów. Na terenie całej dyrekcji pilskiej wprowadzono też wiele innowacji do systemu ochrony przeciwpożarowej.

Advertisement

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice znajduje się m.in. sieć punktów czerpania wody. Zostało wybudowanych 18 dodatkowych sztucznych zbiorników tzw. małej retencji. Potrzebowickie lasy są też obserwowane za pomocą trzech kamer, które przekazują obraz do punktu alarmowo-dyspozycyjnego.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Kolejny śmiertelny wypadek na DK10 w Jeziorkach

Published

on

By

Kolejny śmiertelny wypadek na DK 10 między Piłą a Śmiłowem. Doszło do niego około godz. 16.30 w pobliżu miejscowości Jeziorki.

74-letnia kobieta, kierująca pojazdem marki bmw jadąc od strony Bydgoszczy w kierunku Piły, w pewnym  momencie zjechała na przeciwległy pas jezdni i zderzyła się czołowo z pojazdem ciężarowym z naczepą. Kierująca bmw poniosła śmierć na miejscu. 52-letniemu kierowcy TIR-a nic się nie stało.

– Myślałem, że jeszcze się ocknie, ale to była dosłownie tylko sekunda – mówił nam kilka godzin po zdarzeniu.

Droga Piła – Śmiłowo jest całkowicie zablokowana.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Bez tętna i oddechu. Uratowali ją chodziescy strażacy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

22 kwietnia, krótko przed godziną 19:00 dyżurny Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o starszej kobiecie, która prawdopodobnie się zachłysnęła i leży nieprzytomna w domu. Zespół Ratownictwa Medycznego może być dojechać za 15 minut.

Dwa zastępy z JRG Chodzież natychmiast zostały zadysponowane do izolowanego zdarzenia medycznego w Chodzieży, na ul. Świętokrzyską. Po sprawdzeni parametrów życiowych okazało się, że kobieta nie ma ani oddechu, ani tętna. Bezzwłocznie rozpoczęto udrożnienie dróg oddechowych, zewnętrzny masaż serca, oddechy zastępcze. Podłączono również defibrylator, który nie zalecił defibrylacji.

Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego po wspólnych wysiłkach, poszkodowanej wróciły parametry życiowe. Została ona zabrana do szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement