Wielkopolski Klub Pacjenta z udziałem 200 osób. W Pile dbają o swoje zdrowie!
25 stycznia br. Fundacja “Z sercem do Pacjenta” American Heart of Poland zorganizowała w Pile Wielkopolski Klub Pacjenta, który zgromadził 200 uczestników w różnym wieku. Ich wspólnym mianownikiem było zdobycie wiedzy na temat dbania o swoje zdrowie i bliskich.
Słuchacze mieli okazję uczestniczyć w inspirujących prelekcjach ekspertów różnych dziedzin. Prof. dr hab. Jacek Kubica opowiedział o programie KOS-zawał, który nie tylko przedłuża życie pacjentów o 30%, ale także zmniejsza ryzyko śmierci w pierwszym roku po przebytym zawale serca. Profesor podkreślił, że program KOS-zawał korzystnie wpływa na pacjentów, aż 90% z nich wyraziło zadowolenie z opieki.
Doktor Michał Lesiak, kardiolog, podzielił się cennymi wskazówkami dotyczącymi zapobiegania chorobom serca. Mówił o czynnikach ryzyka chorób sercowych, o nikotynizmie i o zdrowych nawykach żywieniowych. Zachęcił do regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do preferencji i możliwości każdego pacjenta. Doktor Lesiak zalecił również regularne badania kontrolne w celu zweryfikowania stanu zdrowia, ponieważ choroby serca są największym zabójcą Polaków.
Edyta Dawiskiba zaprosiła uczestników do fascynującego świata japońskiego slow joggingu. Podczas prezentacji przedstawiła nie tylko zasady tej aktywności, ale także jej pozytywny wpływ na zdrowie i długowieczność. Slow jogging jest łagodnym i dostępnym rodzajem aktywności fizycznej, doskonale wpisującym się w ideę utrzymania zdrowego stylu życia, a najlepiej sprawdza się na świeżym powietrzu. Podczas swojej prelekcji Izabela Bednarek udzielała praktycznych wskazówek dotyczących aplikacji Moje Zdrowie i portalu Diety NFZ, aby efektywnie korzystać z dostępnych możliwości systemu opieki zdrowotnej.
Podczas spotkania uczestnicy korzystali z bezpłatnych badań, m.in. badania przesiewowego migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu serca, pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia oraz dotlenienia organizmu. Dodatkowo można było wziąć udział w warsztatach slow joggingu, nauce pierwszej pomocy przy zawale serca, samobadaniu piersi, a także konsultacjach z ekspertami NFZ ds. profilaktyki, kardiologiem, farmaceutami. Ponadto farmaceuci Grupy American Heart of Poland oraz Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej zaproponowali przeglądy lekowe. Jak podkreślała bowiem prof. dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspert Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia, Polacy zażywają gigantyczne ilości leków. Zainteresowanie stoiskiem przeglądu lekowego było spore.
Prezes Fundacji “Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk nie kryła radości obserwując, jak chętnie w wydarzenie włączyli się mieszkańcy Piły i okolic. Podkreśliła ważne zaangażowanie społeczności lokalnej w takie przedsięwzięcia, które nie tylko oferują cenne informacje zdrowotne, ale także mobilizują do korzystania z badań i uczestniczenia w warsztatach. Podsumowała, iż inicjatywy takie jak Wielkopolski Klub Pacjenta są bardzo potrzebne, a co najważniejsze cieszą się dużym zainteresowaniem.
– Cieszę się, że miałam możliwość skorzystania z porad specjalistów i przeprowadzenia bezpłatnych badań. Dowiedziałam się od farmaceuty, jak odpowiednio dawkować leki, przeprowadziłam EKG, zmierzyłam ciśnienie krwi, zbadałam poziom cukru. Zabrakło mi czasu, żeby skorzystać ze wszystkich porad, tyle ich było – dodała seniorka.
Wielkopolski Klub Pacjenta odbył się pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pod patronatem Eligiusza Komarowskiego, Starosty Powiatowego w Pile. Fundacja “Z sercem do Pacjenta” serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom oraz partnerom za wsparcie i udział w tym ważnym wydarzeniu.