Connect with us

Zdrowie

Joga i ćwiczenia oddechowe dobre dla astmatyków

Published

on

fot. PAP

Joga oraz ćwiczenia oddechowe w połączeniu z treningiem aerobowym mogą poprawić czynność płuc u pacjentów z astmą oskrzelową – sugeruje nowa analiza.

Astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą, która dotyka 339 milionów osób na całym świecie. W Polsce – według danych Narodowego Funduszu Zdrowia – w 2019 roku z astmą żyły ponad 2 miliony ludzi.

 

Advertisement

Dawniej uważano, że ćwiczenia fizyczne stanowią potencjalne ryzyko dla astmatyków – wierzono, że trening może wywołać atak astmy. Jednak badania wykazały, że aktywność fizyczna może poprawić wydolność płuc u dorosłych pacjentów z astmą.

 

Badaniom tym postanowili przyjrzeć się naukowy z Henan Normal University w Chinach, którzy przeprowadzili metaanalizę dostępnych danych z randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych (RCTs) – pokazując, jak konkretne rodzaje ćwiczeń mogą poprawiać wydolność płuc u astmatyków. Metaanalizę opublikowano w Annals of Medicine (http://dx.doi.org/10.1080/07853890.2023.2237031).

 

Advertisement

„Ćwiczenia oddechowe w połączeniu z treningiem aerobowym oraz joga wydają się być najkorzystniejsze – oferują potencjalne sposoby kontroli astmy” – zwrócił uwagę prof. Shuangtao Xing, wiodący autor analizy.

 

Analiza obejmowała 25 badań klinicznych z udziałem łącznie ponad 2 tysięcy pacjentów. Badania oceniały efekty ćwiczeń oddechowych, treningu aerobowego, relaksacyjnego, jogi oraz ćwiczeń oddechowych połączonych z treningiem aerobowym.

 

Advertisement

Wszystkie pięć interwencji okazały się skuteczniejsze w stosunku do grupy kontrolnej poddanej konwencjonalnej rehabilitacji oddechowej.

 

Badacze wyszczególnili, które rodzaje treningu wpływają na poprawę konkretnych parametrów spirometrycznych u pacjentów oraz – używając metod statystycznych – uszeregowali efekty poszczególnych ćwiczeń na konkretne parametry. Na przykład ćwiczenia relaksacyjne najbardziej pozytywnie wpływały na parametr FEV1, który służy do oceny drożności drobnych oskrzeli zlokalizowanych głęboko w drogach oddechowych, podczas gdy joga poprawiała parametr PEF, który pozwala ocenić drożność oskrzeli znajdujących się wyżej.

 

Advertisement

„Te dane powinny dostarczyć cennych informacji dla pracowników ochrony zdrowia zalecających ćwiczenia fizyczne jako jeden ze sposobów kontrolowania astmy. Jednakże niezbędne jest uwzględnienie indywidualnych czynników, takich jak wywiad rodzinny, czas trwania choroby czy wpływ środowiska podczas planowania programu leczenia. Dobieranie metod kontroli choroby do indywidualnych fizycznych i psychicznych możliwości pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem intensywności ćwiczeń, częstotliwości i czasu ich trwania jest kluczowe do uzyskania korzyści terapeutycznych” – podkreślił prof. Xing.

 

Autorzy metaanalizy uznają pewne jej ograniczenia i zwracają uwagę na potrzebę kolejnych badań, które pomogą ustalić precyzyjne zalecenia dla pacjentów z astmą. Dodają także, że większość analizowanych przez nich danych dotyczyła pacjentów poniżej 60. roku życia, a zatem u pacjentów starszych efekty takich interwencji mogą okazać się inne. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

Za co nasze serca kochają kawę?

Published

on

By

Wiele osób z obawy przed przyspieszonym rytmem serca czy skokami ciśnienia ogranicza lub odstawia kawę – zupełnie niesłusznie! Z badań wynika, że jedną z największych zalet małej czarnej jest jej zdolność do obniżania ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Co więcej, dowiedziono, że u osób regularnie pijących kawę, prowadzących zdrowy styl życia, ryzyko zgonu z powodu chorób serca jest nawet o 22 proc. mniejsze niż u tych, którzy nie piją jej wcale. Za pozytywny wpływ kawy na serce i naczynia krwionośne odpowiadają zawarte w niej kofeina i polifenole. Od 3 do 5 filiżanek czarnej kawy dziennie może stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety.

W grupie chorób układu krążenia znajduje się 100 kodów Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) obejmujących schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca i zawał serca, niewydolność żył i żylaki. Niestety są one w naszym kraju prawdziwą plagą! Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę jako kraj o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku blisko 75 tys. Polaków doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. – zawału serca. Choroby układu krążenia odpowiadają za największą liczbę zgonów w Polsce – 37 proc. w porównaniu do 23 proc. zgonów powodowanych przez nowotwory.

W wielu krajach Unii Europejskiej, m.in. Francji, Belgii, Danii, Hiszpanii, Grecji, Szwecji czy Finlandii liczba przypadków śmierci z tej przyczyny jest około połowę mniejsza.

Advertisement

Pijąc regularnie kawę, możesz wspierać układ krążenia

Dobrą wiadomością dla kawoszy powinny być wyniki różnych badań, wskazujące na to, że spożywanie kawy nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo- naczyniowego. Jeszcze lepszym powodem do sięgania po małą czarną może być zaobserwowane powiązanie między umiarkowanym spożywaniem kawy (3-5 filiżanek dziennie) a większą ochroną przeciwko tym chorobom. W przypadku badań, w których analizowano wpływ kawy na zdrowych uczestników, stwierdzono, że:
• Umiarkowane spożycie kawy jest związane ze zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu, szczególnie w przypadku kobiet;
• Wypijanie 3-5 filiżanek kawy dziennie może mieć działanie ochronne w odniesieniu do ryzyka choroby niedokrwiennej serca;
• Umiarkowana konsumpcja kawy może wiązać się ze zmniejszeniem ryzyka migotania przedsionków.

Picie kawy może pomóc w walce z nadciśnieniem

Na szczególną uwagę zasługuje rola kawy w prewencji nadciśnienia tętniczego – jednej z najpowszechniejszych chorób układu krążenia, która dotyka już blisko 10 mln Polaków. Badania wykazały, że kawa nie tylko nie prowadzi do nadciśnienia, ale może wręcz obniżać ryzyko wystąpienia tej choroby, szczególnie u kobiet pijących 4 filiżanki dziennie. Według najnowszych badań, opublikowanych na początku 2023 roku, u osób spożywających 3 filiżanki
kawy dziennie skurczowe ciśnienie krwi było niższe nawet o 9,7 mmHg, a przy 2 filiżankach – o 5,2 mmHg w porównaniu do osób, które unikały tego napoju. Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kardiolog, za ochronne działanie kawy na układ krążenia odpowiadają związki aktywne decydujące o jej aromacie i smaku, kofeina i polifenole, które wpływają przeciwzapalnie na śródbłonek tętnic.

Kawa może obniżać ryzyko umieralności związane z chorobami układu krążenia

W Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zmniejszenie długości życia o dwa lata, a za znaczną część tego spadku odpowiadają choroby układu krążenia. Częstość ich występowania łączy się z kolei z niezdrowymi wyborami – aż 28 proc. zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego jest powiązanych z paleniem tytoniu, 17 proc. – z brakiem aktywności fizycznej, 14 proc. – z nadwagą, 13 proc. – ze złej jakości dietą i 7 proc.
– z nadużywaniem alkoholu. Jest jednak nadzieja na poprawę tej sytuacji, bo jak informuje

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, 80 proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można zapobiec, dokonując niewielkich zmian w stylu życia. Warto zacząć od picia czarnej kawy – najniższe ryzyko umieralności związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego zostało zaobserwowane przy spożywaniu około 3 filiżanek dziennie, ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania o nawet 21 proc.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Cztery nowe poradnie specjalistyczne w pilskim szpitalu

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile od września będą funkcjonować 4 nowe poradnie w ramach kontraktów NFZ. Łącznie będzie ich już 20, a pacjenci mogą z nich korzystać bezpłatnie.

Nowe poradnie to:
– Przyszpitalna Poradnia Chirurgiczna
– Przyszpitalna Poradnia Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
– Przyszpitalna Poradnia Neurologiczna
– Przyszpitalna Poradnia Reumatologiczna.

Wizyty będą bezpłatne, rejestracja od poniedziałku do piątku w holu głównym szpitala, bądź tel. 67 210 65 55.

– Kiedy w 2016 r. obejmowałem stanowisko Starosty Pilskiego, funkcjonowała jedna przyszpitalna poradnia, kilka poradni prowadził także podmiot prywatny, ale zmiany w przepisach wymusiły niebawem ich przeprowadzkę. Razem z dyrektorem szpitala robiliśmy wszystko, aby przywrócić poradnie w szpitalu, które funkcjonowały tu przed laty. Jak widać nie rzucamy słów na wiatr, o czym świadczy obecnie liczba poradni. To również dowód na to, że Szpital Specjalistyczny w Pile się rozwija  – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

– Cieszę się, że kończymy pewien etap przywracania poradni w szpitalu, co wymagało od nas dużej determinacji. Otwieranie nowych przyszpitalnych poradni zapewnia kompleksowe leczenie pacjentom, bowiem ich praca skoordynowana jest z oddziałami szpitala – mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Dyrekcja szpitala będzie czynić starania o uruchomienie kolejnych przyszpitalnych poradni, aby jeszcze bardziej udostępnić pacjentom wizyty u specjalistów.

Advertisement

Continue Reading