Connect with us

Wiadomości

Znakowanie grobów żołnierzy Armii Krajowej w Pile

Published

on

„Podziel się z nami historią swojej rodziny!” – zachęcają Pilscy Patrioci, którzy wyszli z inicjatywą znakowania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Według statystyk na pilskich cmentarzach pochowanych jest około 50 takich osób.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Liczebność AK w 1944 r. sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym kilkudziesięciu późniejszych Pilan z wielu stron II RP: Wileńszczyzny, Wołynia, ziemi radomszczańskiej, terenów aktualnej Wielkopolski czy Kaszub.

 

Trzy dni po 82 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w 80 rocznicę rozpoczęcia akcji “Burza”. Jako Stowarzyszenie Pilscy Patrioci pragniemy rozpocząć akcje oznaczania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Wzorując się na działaniach szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, chcemy przy pomocy rodzin “Akowców”, oznaczyć ich groby specjalnymi tabliczkami odpornymi na światło UV i warunki atmosferyczne. Rozpoczynamy od 50 tabliczek w Pile, kolejne kilkanaście powędruje do Trzcianki. Mamy nadzieję, że do 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największego działania polskiego podziemia w ramach akcji “Burza”, uda nam się objąć działaniami cały region.

Advertisement

 

-W związku z tym, specjalnie przygotowane zestawy składające się z informacji i tabliczki, pozostawimy na grobach znanych nam działaczy podziemia, podczas corocznego nawiedzania ich mogił na cmentarzu komunalnym. Decyzje co do montażu pozostawiamy rodzinom-piszą Pilscy Patrioci.

-Jesteśmy świadomi, że nasze informacje co do Pilan zaangażowanych w Armię Krajową, będącą największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki, są niepełne, a większość informacji czerpiemy ze spisu osób będących członkami ŚZŻAK koła w Pile. Jeśli są Państwo w posiadaniu wiedzy na temat żołnierzy Armii Krajowej pochowanych w Pile lub okolicy prosimy o kontakt. Jeśli państwo wiedzą, że państwa przodek był w AK prosimy o kontakt i odwiedzenie grobu. To zdecydowanie ułatwi nam operacje logistyczne – zachęca Michał Zimny z Pilskich Patriotów.

Telefon kontaktowy 796 318 286.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Published

on

By

fot. PAP

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

 

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

Advertisement

 

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Advertisement
Advertisement