Connect with us

Wiadomości

Znakowanie grobów żołnierzy Armii Krajowej w Pile

Published

on

„Podziel się z nami historią swojej rodziny!” – zachęcają Pilscy Patrioci, którzy wyszli z inicjatywą znakowania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Według statystyk na pilskich cmentarzach pochowanych jest około 50 takich osób.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Liczebność AK w 1944 r. sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym kilkudziesięciu późniejszych Pilan z wielu stron II RP: Wileńszczyzny, Wołynia, ziemi radomszczańskiej, terenów aktualnej Wielkopolski czy Kaszub.

 

Trzy dni po 82 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w 80 rocznicę rozpoczęcia akcji “Burza”. Jako Stowarzyszenie Pilscy Patrioci pragniemy rozpocząć akcje oznaczania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Wzorując się na działaniach szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, chcemy przy pomocy rodzin “Akowców”, oznaczyć ich groby specjalnymi tabliczkami odpornymi na światło UV i warunki atmosferyczne. Rozpoczynamy od 50 tabliczek w Pile, kolejne kilkanaście powędruje do Trzcianki. Mamy nadzieję, że do 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największego działania polskiego podziemia w ramach akcji “Burza”, uda nam się objąć działaniami cały region.

Advertisement

 

-W związku z tym, specjalnie przygotowane zestawy składające się z informacji i tabliczki, pozostawimy na grobach znanych nam działaczy podziemia, podczas corocznego nawiedzania ich mogił na cmentarzu komunalnym. Decyzje co do montażu pozostawiamy rodzinom-piszą Pilscy Patrioci.

-Jesteśmy świadomi, że nasze informacje co do Pilan zaangażowanych w Armię Krajową, będącą największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki, są niepełne, a większość informacji czerpiemy ze spisu osób będących członkami ŚZŻAK koła w Pile. Jeśli są Państwo w posiadaniu wiedzy na temat żołnierzy Armii Krajowej pochowanych w Pile lub okolicy prosimy o kontakt. Jeśli państwo wiedzą, że państwa przodek był w AK prosimy o kontakt i odwiedzenie grobu. To zdecydowanie ułatwi nam operacje logistyczne – zachęca Michał Zimny z Pilskich Patriotów.

Telefon kontaktowy 796 318 286.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze

Published

on

By

burza
fot. Krzysztof Dęga

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze. Pierwsza fala już za nami, ale szykują się kolejne.

Komórki burzowe zaczęły gromadzić się nad Piłą około 20.00. Zrobiło się ciemno, zaczął wiać wiatr i padać deszcz. Dodatkowo masy ciepłego i zimnego powietrza spowodowały wyładowania atmosferyczne.

Na ul. Podchorążych drzewo spadło na jezdnię.

Uważajcie na siebie!

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile. W środę, 22 maja,  odbył się pierwszy w tym roku Piknik Rekreacyjno-Sportowy Seniorów Powiatu Pilskiego.  

Uczestników odwiedzili Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Maria Kubica, Przewodnicząca Rady Miasta Piły. Życzyli seniorom udanego sezonu oraz dużo zdrowia i radości ze wspólnych spotkań.

– Panowała wspaniała atmosfera. Podczas takich wydarzeń ważna jest również integracja różnych organizacji seniorskich – mówi starosta.

Advertisement

Przypominamy, że kolejny piknik odbędzie się już za tydzień, w środę 29 maja. Wstęp jest wolny.

Organizatorem pikników, które będą odbywać się od przyszłej środy, co dwa tygodnie, przez całe lato, jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy  w Pile, przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement