Connect with us

Wiadomości

Znakowanie grobów żołnierzy Armii Krajowej w Pile

Published

on

„Podziel się z nami historią swojej rodziny!” – zachęcają Pilscy Patrioci, którzy wyszli z inicjatywą znakowania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Według statystyk na pilskich cmentarzach pochowanych jest około 50 takich osób.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Liczebność AK w 1944 r. sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym kilkudziesięciu późniejszych Pilan z wielu stron II RP: Wileńszczyzny, Wołynia, ziemi radomszczańskiej, terenów aktualnej Wielkopolski czy Kaszub.

 

Trzy dni po 82 rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w 80 rocznicę rozpoczęcia akcji “Burza”. Jako Stowarzyszenie Pilscy Patrioci pragniemy rozpocząć akcje oznaczania grobów żołnierzy Armii Krajowej. Wzorując się na działaniach szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, chcemy przy pomocy rodzin “Akowców”, oznaczyć ich groby specjalnymi tabliczkami odpornymi na światło UV i warunki atmosferyczne. Rozpoczynamy od 50 tabliczek w Pile, kolejne kilkanaście powędruje do Trzcianki. Mamy nadzieję, że do 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największego działania polskiego podziemia w ramach akcji “Burza”, uda nam się objąć działaniami cały region.

Advertisement

 

-W związku z tym, specjalnie przygotowane zestawy składające się z informacji i tabliczki, pozostawimy na grobach znanych nam działaczy podziemia, podczas corocznego nawiedzania ich mogił na cmentarzu komunalnym. Decyzje co do montażu pozostawiamy rodzinom-piszą Pilscy Patrioci.

-Jesteśmy świadomi, że nasze informacje co do Pilan zaangażowanych w Armię Krajową, będącą największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki, są niepełne, a większość informacji czerpiemy ze spisu osób będących członkami ŚZŻAK koła w Pile. Jeśli są Państwo w posiadaniu wiedzy na temat żołnierzy Armii Krajowej pochowanych w Pile lub okolicy prosimy o kontakt. Jeśli państwo wiedzą, że państwa przodek był w AK prosimy o kontakt i odwiedzenie grobu. To zdecydowanie ułatwi nam operacje logistyczne – zachęca Michał Zimny z Pilskich Patriotów.

Telefon kontaktowy 796 318 286.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Pałac w Siemczynie – barokowa perełka Pomorza Zachodniego

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Pałac w Siemczynie  znajdujący się na Pomorzu Zachodnim, to jeden z ciekawszych pałaców barokowych w Polsce. Pałac został wybudowany w latach 1722-1726 przez Henninga Berndta von der Goltz.

Historia Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego założycielami byli członkowie rodu von Goltz. Dawniej pełnił funkcję rezydencji, później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Po wojnie pałac podupadał. Trudne czasy PRL, dopełniły swego.

W latach 60-tych ubiegłego wieku Pałac wpisano do rejestru zabytków, zaś 20 lat później 12 czerwca 1980 roku do rejestru zabytków wpisano przypałacowy park.

Dziś za sprawą ostatnich właścicieli – braci Andziaków – pałac i otoczenie odzyskał dawny blask i dziś otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.

Advertisement

Barokowa architektura i wnętrze

Pałac w Siemczynie to największy, oryginalny barokowy pałac na Pomorzu Zachodnim.  Wewnątrz możemy podziwiać wystawne wnętrza, które pochodzą z pozostałości  dawnej świetności rodu von Goltz. W pałacu można podziwiać oryginalne elementy architektoniczne, w tym piękne sztukaterie, drewniane stropy oraz dekoracje ścienne, które są wyjątkowym klimatem tego miejsca. Z dawnego wyposażenia pałacu przetrwały jeszcze dwa kominki. Jeden z nich, pochodzący prawdopodobnie z początku XIX w. zdobi płaskorzeźba przedstawiająca psa. Drugi kominek zbudowany został z XVIII-wiecznych kafli piecowych.

Atrakcje turystyczne Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie to nie tylko historyczne wnętrze, ale także wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe . Co roku występują tutaj festiwale, wystawy, koncerty oraz warsztaty rzemieślnicze, które przyciągają uwagę z całego kraju.

Podsumowanie

Jeśli interesujecie się barokiem i chcecie zwiedzić ten pałac, będący w części także muzeum,  od wtorku do niedzieli od 11:00 do 17:00. Poza sezonem letnim – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Jadąc w kierunku Połczyna Zdroju, zaledwie kilkanaście kilometrów od Siemczyna, możemy przy okazji zwiedzić ruiny zamku w Drahimie.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Strzelanie dla OSP z terenu miasta i gminy Wysoka

Published

on

By

Bractwo Kurkowe w Wysokiej oraz Burmistrz Artur Kłysz byli organizatorami Strzelania dla członków OSP z terenu gminy Wysoka o Puchar Burmistrza MiG Wysoka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie strażacy rywalizowali do zapadek. Zawody niewątpliwie przyczyniły się do integracji różnych środowisk z terenu gminy Wysoka i stanowiły z pewnością dobrą zabawę. Wszyscy uczestnicy strzelania zostali uhonorowani medalami, a uczestniczące drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, iż puchar Burmistrza zdobyła drużyna OSP Wysoka.

Advertisement
Continue Reading