Zapraszamy na Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Wraca największa impreza w Polsce zajmująca się popularyzacją wiedzy o człowieku w pradziejach. Pokazy sokolników, bitwy wojów, historyczny stand-up czy konne pokazy kaskaderskie to tylko część z wielu atrakcji, jakie przygotowało w tym roku Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z okazji Festynu Archeologicznego. Tym razem motywem przewodnim będzie Powrót do Przeszłości. Festyn odbędzie się w dniach 11-14 września.

Jesienna wycieczka do Biskupina to już tradycja dla wielu miłośników historii. Po przerwie w 2020 roku – archeolodzy, odtwórcy historyczni i rzemieślnicy po raz kolejny zapraszają na Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Motyw przewodni tegorocznego wydarzenia – Powrót do przeszłości – zobowiązuje do pokazania codziennego życia ludzi żyjących w okresie od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Centrum wydarzeń oczywiście będzie scena. Poza ciekawymi wykładami, pokazami i konkursami będzie można na niej spotkać reżysera filmów historycznych Zdzisława Cozacka i stand-up’era Arkadiusza Jaksa – Jakszewicza. Czas spędzony w tym miejscu umilać będą też zespoły Huskarl i Żywiołak, które zaprezentują muzykę z dawnych lat.

Na pobliskim polu bitwy odbywać się będą m.in. starcia wczesnopiastowskich wojów oraz pokazy sokolnicze. Będzie to jedna z niewielu okazji do zobaczenia wspólnego polowania człowieka z ptakiem drapieżnym. Ciekawostką dla wielu będą też konne pokazy kaskaderskie.

Nie zabraknie też tego, za czym wszyscy tęsknili. Po covidowej przerwie biskupińskie chaty na nowo wypełnią się rzemieślnikami wszelkiej profesji a każdy z odwiedzających, będzie mógł podpatrzeć jak żył człowiek w dawnych czasach. Garncarze, snycerze, rogoźnicy, kowale, a nawet słowiańscy rybacy będą prezentować umiejętności ludzi żyjących w dawnych wiekach. Uwagę Pań z pewnością przyciągną stoiska z biżuterią wzorowaną na autentycznych odkryciach archeologicznych. Nie ma też festynu bez słowiańskiej łodzi Freya, która zabierać będzie chętnych na krótkie rejsy po jeziorze Biskupińskim.

Co warto podkreślić, festyn to nie tylko okazji do edukacji, ale i do rodzinnego spędzenia wolnego czasu. Organizatorzy jak zwykle zadbali o najmłodszych uczestników imprezy, organizując wiele warsztatów i atrakcji. Lepienie gliny, wypożyczalnia strojów, warsztaty robienia paciorków czy biskupiński plac zabaw to tylko część z nich. Prawdziwym hitem, może
okazać się piankowy plac zabaw, na których dzieci będą mogły budować własne zamki. Wyposażone w piankowe oręże (hełmy, miecze, strzały) będą mogły też toczyć prawdziwe bitwy.

Festynu Archeologicznego „Powrót do przeszłości” odbędzie się w dniach 11-14 września. Muzeum czekać będzie na turystów od 10.00 do 17.00 a w weekendy do 18.00.

Mamy dla naszych Czytelników wejściówki na Festyn w Biskupinie. By je zdobyć należy polubić nasz profil na Facebooku, udostępnić ten post na swoim profilu. Wyniki podamy na naszym profilu na FB.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart