Connect with us

Wiadomości

Wielki Odpust Górecki Matki Bożej Góreckiej

Published

on

fot. FB/GórkaKlasztorna

20 maja 2024 roku odbyły się doroczne obchody Wielkiego Odpustu Góreckiego Matki Bożej Góreckiej, Matki Kościoła, w Górce Klasztornej.

To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło licznych pielgrzymów, którzy przybyli, aby uczcić 945. rocznicę objawienia Matki Bożej pasterzowi w Góreckim Gaju – miejscu, które stało się pierwszym sanktuarium Maryjnym w Polsce.

Program Uroczystości

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 7:30 odsłonięciem Cudownego Obrazu oraz modlitwą Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Kolejnym punktem programu była Msza św. dla małżonków i rodziców, która odbyła się o godz. 10:00. Nabożeństwo prowadził ks. Wikariusz Prowincjalny Andrzej Tron MSF.

Centralnym punktem dnia była Suma Odpustowa, która rozpoczęła się o godz. 12:00. Uroczystą Mszę św. sprawował i kazanie wygłosił Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk. Po mszy nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz procesja eucharystyczna po Gaju. Wszystkie uroczystości miały miejsce na Placu Objawienia.

Advertisement

Oprawa Muzyczna i Uczestnicy

Oprawę muzyczną zapewniła Pani Ewa Dmochewicz wraz z zaproszonymi gośćmi – Mayą Thomas oraz Stanisławem Ogorzałkiem. Na Sumie Odpustowej obecne było również Towarzystwo Świętego Wojciecha, osoby w strojach regionalnych, asysta ze sztandarami i chorągwiami, Straż Górecka oraz dzieci sypiące kwiaty.

Festyn Po Uroczystościach

Po zakończeniu uroczystości, za domem pielgrzyma odbył się festyn zorganizowany przez Koła Gospodyń Wiejskich. Festyn był okazją do wspólnego świętowania i integracji uczestników uroczystości.

Dziękujemy za Wspólne Świętowanie

– Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli do Górki Klasztornej, aby wziąć udział w tym wyjątkowym dniu. Wielki Odpust Górecki jest wydarzeniem, które łączy wiernych i pozwala na wspólne przeżywanie duchowej radości oraz upamiętnienie objawienia Matki Bożej – piszą księża z Górki Klasztornej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Pałac w Siemczynie – barokowa perełka Pomorza Zachodniego

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Pałac w Siemczynie  znajdujący się na Pomorzu Zachodnim, to jeden z ciekawszych pałaców barokowych w Polsce. Pałac został wybudowany w latach 1722-1726 przez Henninga Berndta von der Goltz.

Historia Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego założycielami byli członkowie rodu von Goltz. Dawniej pełnił funkcję rezydencji, później wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Po wojnie pałac podupadał. Trudne czasy PRL, dopełniły swego.

W latach 60-tych ubiegłego wieku Pałac wpisano do rejestru zabytków, zaś 20 lat później 12 czerwca 1980 roku do rejestru zabytków wpisano przypałacowy park.

Dziś za sprawą ostatnich właścicieli – braci Andziaków – pałac i otoczenie odzyskał dawny blask i dziś otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.

Advertisement

Barokowa architektura i wnętrze

Pałac w Siemczynie to największy, oryginalny barokowy pałac na Pomorzu Zachodnim.  Wewnątrz możemy podziwiać wystawne wnętrza, które pochodzą z pozostałości  dawnej świetności rodu von Goltz. W pałacu można podziwiać oryginalne elementy architektoniczne, w tym piękne sztukaterie, drewniane stropy oraz dekoracje ścienne, które są wyjątkowym klimatem tego miejsca. Z dawnego wyposażenia pałacu przetrwały jeszcze dwa kominki. Jeden z nich, pochodzący prawdopodobnie z początku XIX w. zdobi płaskorzeźba przedstawiająca psa. Drugi kominek zbudowany został z XVIII-wiecznych kafli piecowych.

Atrakcje turystyczne Pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie to nie tylko historyczne wnętrze, ale także wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe . Co roku występują tutaj festiwale, wystawy, koncerty oraz warsztaty rzemieślnicze, które przyciągają uwagę z całego kraju.

Podsumowanie

Jeśli interesujecie się barokiem i chcecie zwiedzić ten pałac, będący w części także muzeum,  od wtorku do niedzieli od 11:00 do 17:00. Poza sezonem letnim – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Jadąc w kierunku Połczyna Zdroju, zaledwie kilkanaście kilometrów od Siemczyna, możemy przy okazji zwiedzić ruiny zamku w Drahimie.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Strzelanie dla OSP z terenu miasta i gminy Wysoka

Published

on

By

Bractwo Kurkowe w Wysokiej oraz Burmistrz Artur Kłysz byli organizatorami Strzelania dla członków OSP z terenu gminy Wysoka o Puchar Burmistrza MiG Wysoka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie strażacy rywalizowali do zapadek. Zawody niewątpliwie przyczyniły się do integracji różnych środowisk z terenu gminy Wysoka i stanowiły z pewnością dobrą zabawę. Wszyscy uczestnicy strzelania zostali uhonorowani medalami, a uczestniczące drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, iż puchar Burmistrza zdobyła drużyna OSP Wysoka.

Advertisement
Continue Reading