Connect with us

Kultura

Wielkanoc na Krajnie

Published

on

W pogodne niedzielne popołudnie 14 kwietnia 2019 r.,  odbyła się kolejna edycja imprezy pn. „Wielkanoc na Krajnie”, która  sprowadziła do Skansenu mieszkańców nie tylko powiatu pilskiego, ale również powiatów ościennych. Spotkaliśmy się w Skansenie w Osieku nad Notecią, aby przypomnieć tradycje i zwyczaje wielkanocne obszaru historycznej Krajny związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą.

W tym dniu Skansen był otwarty dla wszystkich. Frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania – odwiedziło nas jeszcze więcej osób niż rok temu liczba przekroczyła ponad 1800 osób. Podczas imprezy można było zwiedzić Skansen, dowiedzieć się w jaki sposób kiedyś obchodzono Święto Wielkiej Nocy, zobaczyć jak mieszkali i żyli nasi przodkowie. Można było ponadto przyjrzeć się pokazom rzemieślników kowalstwa i garncarstwa,  podziwiać prace twórców ludowych, a także uczestniczyć w warsztatach wykonania pisanek.

Dodatkową w tym roku atrakcją była delegacja z Niemiec. Wizyta ta jest kolejnym punktem rozpoczęcia projektu współpracy polsko-niemieckiej pomiędzy Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią a Leader-Region Schwalm-Aue. Przedstawiciele LGD z Niemiec  również mieli swoje stoisko, gdzie można  było poznać tradycje wielkanocne rejonu, z którego pochodzą przybyli goście. Przy stosiku można było zapoznać się z tradycyjnym strojem z regionu Schwalm-Eder. Region ten nazywany jest Krainą Czerwonego Kapturka, to tam bracia Grimm napisali tą najpopularniejszą bajkę. Strój ten noszony był przez parę narzeczonych i o wolnym stanie świadczyły czerwone akcenty na ich stroju. Prezentowane stoisko było elementem współpracy pomiędzy Paniami z Gminnej Rady Kobiet z Walentynowa a Landfrauen z regionu Schwalm.

Skansen w Osieku nad Notecią.

Podziękowania dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Białośliwia, Grabówna, Wysoczki oraz dla Gminnej Rady Kobiet z Walentynowa za przygotowanie przepysznych ciast do “Kawiarni pod wiatrakami”. Warto wspomnieć, że wymienione organizacje będą uczestniczyć w projekcie współpracy polsko-niemieckiej, gdzie efektem będzie wydanie wspólnej książki kucharskiej. Panie miały okazję zapoznać się dzień wcześniej podczas uroczystej kolacji w Walentynowie, gdzie przestawiono założenia projektu.

Stowarzyszenie LGD “Krajna nad Notecią”.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy do udziały w innych imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie LGD „Krajna nad Notecią”.

skansen

Impreza finansowana była z środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Continue Reading

Advertisement
Advertisement