Connect with us

Wiadomości

Więcej gabinetów, stomatologów i dentobus dla dzieci i młodzieży

Published

on

Powiatowe Centrum Stomatologii dla Dzieci i Młodzieży w Pile będzie rozbudowane o dwa kolejne gabinety. Obecnie pracuje tu już 4 stomatologów, a będzie jeszcze więcej. Powiat Pilski zakupi jeszcze dentobus, mobilny gabinet, który będzie przyjeżdżał do pacjentów w odległe miejsca powiatu pilskiego.

– Rozbudowujemy Powiatowe Centrum Stomatologii dla Dzieci i Młodzież, aby zwiększyć dostępność młodych pacjentów do leczenia i profilaktyki. Planujemy również zakup dentobusa, mobilnego gabinetu, w którym można bezpiecznie i skutecznie wykonywać zabiegi stomatologiczne. Rodzice z dziećmi nie będą musieli dojeżdżać do Piły, to lekarz dentysta dojedzie do nich. Będzie to kolejna inwestycja Powiatu Pilskiego w zdrowie młodego pokolenia – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Trzy lata temu Powiat Pilski otworzył pierwszy gabinet w Zespole Szkół przy Teatralnej w Pile, który poprowadził lekarz stomatolog Simon Nowak. W połowie ubiegłego roku wyremontowaliśmy kolejne pomieszczenia na drugi gabinet, powstała pracownia RTG z tomografem komputerowym, pomieszczenie do sterylizacji narzędzi, recepcja i pomieszczenia socjalne. Tak powstało Powiatowe Centrum Stomatologii dla dzieci i młodzieży. Pracowało już wtedy dwóch lekarzy dentystów, obecnie pracuje 4 stomatologów.

– Dzięki tym inwestycjom zmniejszyły się kolejki na wizytę, teraz czas oczekiwania to ok. 9 miesięcy. Kolejne dwa gabinety znacząco skrócą jeszcze czas oczekiwania. W tym celu planujemy wyremontować kolejne szkolne pomieszczenia – dodaje starosta.

Advertisement

– Powiatowe Centrum Stomatologii dla dzieci i młodzieży ma bardzo pozytywne opinie i wielu pacjentów chce się tutaj leczyć. Od momentu powstania pierwszego gabinetu przyjęliśmy już 25 tysięcy pacjentów, w tym 2,5 na samo leczenie. To wysoka liczba. Osiągnęliśmy to dzięki  dobrej  logistyce i jakości w podejściu do pacjenta. Nasi lekarze specjalizują się w leczeniu dzieci, a to dosyć niszowe, bo nie każdy dentysta chce zajmować się dziećmi. My czerpiemy z tego pełną radość i satysfakcję, a dzieci wychodzą zadowolone – tłumaczy Simon Nowak, lekarz dentysta prowadzący centrum.

Opieką stomatologiczną objęte są nawet najmłodsze dzieci, przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich do 18 r. życia.
Rozbudowa centrum odbędzie się ze środków Powiatu Pilskiego, na co już  jesteśmy przygotowani. Ale będziemy starać się także o środki zewnętrzne np. z KPO, którego jednym z komponentów są m.in. inwestycje w system ochrony zdrowia. Wpisują się w niego takie gabinety a także gabinety mobilne, jak dentobus.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

W Jabłonowie przyszedł na świat mały żubr

Published

on

By

fot. Roksana Baryło

Szczęście w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie. Na świat przyszedł młody żubr.

Jak informują pracownicy Dzikiej Zagrody na swoim facebookowym profilu dumną mamą została ich podopieczna Mysza.
To nie pierwsze narodziny nowego żubra w tym roku.Trzymamy kciuki za nowego mieszkańca i mamy nadzieję, że będzie się zdrowo rozwijać.
Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

To inny młody żubr w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie. fot. Krzysztof Dęga

Continue Reading

Kultura

Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 – Niezwykła Wystawa Kolekcji Edwina Klessy

Published

on

By

fot. Powiat Pilski

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego można zachować wystawę „Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy”.

To niespotykana okazja by zobaczyć prawie 350 kart wystawowych,  blisko 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, koperty, kart pocztowych, banknotów oraz katalogów. Kolekcja pochodzi od Edwiny Klessy, jednego ze współtwórców struktur solidarnościowych w Trzciance w 1980 roku, który był internowany podczas stanu wojennego.

Historia znaczków Poczty Podziemnej

Pierwsze znaczki Poczty Podziemnej zostały wydane w obozach internowania w latach 80. XX wieku, a następnie ukazały się wydawnictwa operacyjne poza cenzurą. Z oczywistych powodów jednorazowy nakład znaczków był nieduży, a czasami wręcz wynosił kilkadziesiąt egzemplarzy. Ocenia się, że wydano ogółem około 35 tysięcy różnych odmian i rodzajów. Produkcja znaczków poczty podziemnej była realizowana w warunkach wysokiej konspiracji. Znaczki poczty podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Podtrzymywały na duchu, były dowodem na istnienie podziemnych i niezależnych środowisk. Stanowiły one również cegiełkę wspomagającą podziemie antykomunistyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie struktur zarówno zdelegalizowanej Solidarności jak i innych niezależnych organizacji oraz na pokrycie kosztów materiałowych jak papier, farby i urządzenia poligraficzne.

Wspomnienia, wspomnienia…

Na otwarciu otwarcia wystawy zebrali się działacze podziemi ruchu solidarnościowego, licznie przybyła młodzież. Podczas wernisażu Marek Fijałkowski, kustosz Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile, opowiedział o historii północnego Wielkopolskiego w okresie komunizmu, natomiast Edwin Klessa genezę powstania swojej imponującej kolekcji

Advertisement

Projekt „Dekada mroku i nadziei”

Wystawa jest częścią projektu pilskiej galerii sztuki BWA PP „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980–1989”, która została dofinansowana przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wystawa będzie prezentowana do 4 października.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading