Connect with us

Ludzie

Wakacyjne soboty…. jednak pojadą!

Published

on

Można powiedzieć, że wracamy do normalności – po dokładnej analizie przepisów, po konsultacji z pilskim sanepidem  Oddział Pilski PTTK podjął decyzję o organizacji wakacyjnych SOBÓT na dwóch kółkach.

Pierwsza edycja już 27 czerwca 2020 roku. Jeśli zmieni się sytuacja być może nie będą one organizowane przez całe wakacje. Część zasad pozostaje niezmienna, część ulegnie zmianie. A teraz dla przypomnienia:

SOBOTY… są sztandarową imprezą pilskiego PTTK, to bezpłatne, ogólnodostępne wycieczki rowerowe dla każdego; w tym roku są organizowane po raz dziewiętnasty!

Aby wziąć udział w wycieczce nie trzeba się nigdzie zapisywać , wystarczy zjawić się na starcie imprezy kilka minut przed jej rozpoczęciem. W tym roku konieczne jest posiadanie maseczki ochronnej, zachowywanie „dystansu społecznego” na starcie, mecie i podczas postojów; podczas jazdy konieczne jest utrzymywanie 2-metrowego odstępu;

Advertisement

Wakacyjne SOBOTY… ruszają ZAWSZE W SOBOTĘ! ZAWSZE O GODZINIE 14.00! ZAWSZE Z PLACU ZWYCIĘSTWA!

W tym roku nie przyjmujemy samotnych „małolatów” – wyjazd tylko z pełnoletnim opiekunem;
Debiutantów prosimy by się nie bali – tempo jazdy całej grupy dostosowujemy do najsłabszych – trzeba pamiętać, że w wycieczkach uczestniczyli rowerzyści od lat 5 do 83, są odpoczynki, niekiedy jakieś zwiedzanie;

Trasy naszych cosobotnich wycieczek wiodą drogami leśnymi, polnymi, mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi i liczą ok. 30-40 km. Pierwsza tegoroczna wycieczka będzie jednak dużo krótsza…

Kaski ochronne i kamizelki odblaskowe nie są obowiązkowe, ale się przydają;
SOBOTY… są imprezami dobrowolnymi, każdy bierze w nich udział na własną odpowiedzialność; można się indywidualnie ubezpieczyć – firmy ubezpieczeniowe mają oferty dla rowerzystów;
Każdy uczestnik SOBÓT… otrzyma pamiątkowy dyplom i odcisk pieczątki – niestety w tym roku nie będzie losowania upominków;

Advertisement

W razie awarii roweru zawsze udzielamy pomocy, ale trzeba mieć ze sobą zapasową dętkę, pompkę i podstawowe klucze;

Z racji na nietypową sytuacje w jakiej organizowane będą wycieczki proszę pamiętać, że prowadzący MA ZAWSZE RACJĘ i należy się go słuchać!

J. Balcerzak

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement