Connect with us

Wiadomości

W niedzielę Piknik Strażacki na stadionie przy Okrzei

Published

on

Już w najbliższą niedzielę, 29 maja, na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile odbędzie się Rodzinny Piknik Strażacki z okazji Dnia Dziecka. Początek o godz. 11.00.  

 – To wydarzenie już na stałe wpisało się do naszego kalendarza imprez i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gmin powiatu pilskiego. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć formułę o inne służby mundurowe – jak choćby policję, wojsko czy leśników. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Serdecznie zapraszam całe rodziny – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W pikniku uczestniczyć będą nie tylko zawodowi strażacy ze Straży Pożarnej w Pile, ale również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gmin powiatu pilskiego, którzy zaprezentują wozy i sprzęt  ratowniczy, a także swoje umiejętności podczas ciekawych pokazów.

Zaprezentuje się m.in. dziecięca i młodzieżowa drużyna pożarnicza z OSP w Osieku nad Notecią, odbędą się także retro zawody z sikawką konną ze Stowarzyszenia Miłośników Sikawki Konnej w Łobżenicy. Będzie można również samemu sprawdzić się na strażackim torze przeszkód.

Advertisement

Po raz pierwszy na stadion przybędą też fani aut z czasów PRL z różnych klubów z terenu Wielkopolski. Nie zabraknie występów artystycznych i pokazów m.in.: w wykonaniu młodych akrobatów z Młodzieżowego Domu kultury ISKRA w Pile, judoków z UKS “6” oraz samoobrony w wykonaniu słuchaczy Szkoły Policji w Pile.

Ciekawe prezentacje szykują funkcjonariusze z Komedy Powiatowej w Pile, Szkoły Policji w Pile, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile oraz 122 batalionu lekkiej piechoty 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Dolaszewie oraz klasy mundurowe ze szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.

Tradycyjnie nie zabraknie strażackiej grochówki oraz wielu atrakcji dla dzieci, w tym bezpłatnych zamków dmuchanych i piany party. Do tego stoiska gastronomiczne i handlowe.

Na koniec dyskoteka, którą poprowadzi Krzysztof Belak. Zapraszamy całe rodziny.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Fotorelacje

Piła przystrojona na Święta

Published

on

By

Piła już czeka na Święta Bożego Narodzenia. Teren wokół pl. Konstytucji 3 Maja został oświetlony, podobnie jak skwer między barem Miś a Urzędem Miasta w Pile. Stanęły już świetlne ozdoby, a w najbliższy weekend odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Obejrzyjmy jak Piła została przyozdobiona na tegoroczne Święta.

https://www.youtube.com/shorts/ih9HP037q4I

Continue Reading

Kultura

Nie żyje aktor Jan Nowicki

Published

on

By

fot. PAP

Nie żyje Jan Nowicki, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, tytułowy Wielki Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego, Ketling w “Panu Wołodyjowskim”, odtwórca głównej roli w “Magnacie” Filipa Bajona. Artysta miał 83 lata.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w kujawskim miasteczku Kowal koło Włocławka.

 

Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1958-60), a następnie przeniósł się do krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1964 roku.

 

Advertisement

Jako aktor teatralny zadebiutował w 1964 roku na deskach Starego Teatru w Krakowie podwójną rolą braci bliźniaków w “Zaproszeniu do zamku” Jeana Anouilha. Prawdziwy sukces przyniosła mu jednak rok później rola Artura w “Tangu” Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego.

 

Był jednym z ulubionych aktorów teatralnych Andrzeja Wajdy – grał m.in. Wyganowskiego w “Popiołach”, Stawrogina w “Biesach”, Wielkiego Księcia w “Nocy Listopadowej”, Rogożyna w “Nastazji Filipownie”.

 

“Aktor to tylko drobiazg, żart w sztuce, znajduje się w nieprawdopodobnie skromnej sytuacji – między ideą autora a oczekiwaniami widza; jest pośrodku i na dobrą sprawę bywa często jedną, wielką – dziś nikomu niepotrzebną – kokieterią” – powiedział Nowicki.

Advertisement

Na ekranie zadebiutował w “Pierwszym dniu wolności” Aleksandra Forda (1964). Pierwszą główną rolę – absolwenta studiów wyższych, który wyrusza w świat – zagrał w “Barierze” Jerzego Skolimowskiego. Wystąpił także m.in. w “Życiu rodzinnym” Krzysztofa Zanussiego, “Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa i “Zmorach” Wojciecha Marczewskiego.

 

Wielką popularność przyniósł Nowickiemu tytułowy Wielki Szu, oszust karciany z filmu Sylwestra Chęcińskiego (1982). Rola Nowickiego została przez wielu okrzyknięta “kultową” i “jednym z najbardziej wyrazistych portretów filmowych ostatnich dwóch dziesięcioleci”. Sam aktor przyznawał, że nie lubi oglądać filmów ze swoim udziałem, głównie dlatego, że nic już w nich nie może zmienić.

 

Advertisement

Nowickiemu przez lata towarzyszyła sława uwodziciela. Sam przyznaje, że w życiu bardzo ceni towarzystwo kobiet, zwłaszcza pięknych. Nowicki znany był także z zamiłowania do piłki nożnej. Jako zagorzały kibic piłkarski bywał na prawie wszystkich meczach klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Pasjonował się także występami polskiej reprezentacji. “Jestem kibicem, a każdy kibic to idiota, który zawsze wierzy w sukces. Nie mamy w Polsce wielkiej zawodowej piłki, ale stać nas na wspaniałe zrywy” – mówił aktor w jednym z wywiadów.

 

W 2000 r. na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka pt. “Między niebem a ziemią” złożona z felietonów-listów, które Jan Nowicki adresował do Piotra Skrzyneckiego. Felietony te, pisane od marca 1998 r. do lutego 2000 r., co tydzień można było przeczytać w “Przekroju”. “Jedyne, nad czym możemy zapanować, to właśnie pamięć. Ja te listy popełniałem, by pan Piotr jeszcze przez moment tutaj pobył. Wciąż chciałem go mieć przy sobie, blisko” – tłumaczył aktor.

 

Nowicki jest także autorem noweli “Grażyna”, dedykowanej aktorce Grażynie Szapołowskiej, pisał też felietony do wielu czasopism, m.in. “Sceny”, “Gońca Teatralnego”, “Poznaniaka”.

Advertisement

 

W ostatnich latach Nowicki zagrał m.in. w filmie “Fundacja” w reż. Filipa Bajona (2006), serialach “Egazamin z życia” i “Magda M.” (2007).

 

W 2008 roku wystąpił w filmie “Jeszcze nie wieczór” w reż. Jacka Bławuta. Zagrał tam “Wielkiego Szu” – siwego playboya, wycieńczonego życiem, kolejnymi imprezami i romansami, który trafia do Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

 

Advertisement

W ostatnich latach pojawił się w kilku popularnych produkcjach, takich jak: “Fenomen”, “Sztos 2” czy “Pokaż kotku, co masz w środku”. Grał też w serialach: “Egzamin z życia”, “Magda M.” oraz “Apetyt na miłość”.

 

Nowicki jest laureatem wielu nagród – m.in. w 2008 roku, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w “Jeszcze nie wieczór”.(PAP)

 

Autorka: Anna Kruszyńska

Advertisement

Continue Reading
Advertisement