Connect with us

Biznes

W piecach będzie można palić miałem

Published

on

fot. PAP

Normy są poluzowane wyłącznie dopuszczając miał do palenia w piecach. Nie oznacza to możliwości palenia opon czy podkładów kolejowych – zapewniała w środę na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W sobotę w Nowym Targu prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu, odnosząc się do kwestii ogrzewania domów, mówił, że “trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami”. Pytana o kwestię liberalizacji norm emisji w środowym programie “Gość Wydarzeń” w Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że „wiele się nie zmieniło”. “Można opalać miałem, ale tylko w tych piecach, które oczywiście spełniają takie standardy” – zaznaczyła.

 

„Normy są oficjalnie naszym rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska poluzowane, ale poluzowane wyłącznie dopuszczając miał do palenia w piecach. Nie oznacza absolutnie, że są tam opony, że są tam podkłady kolejowe” – mówiła.

Advertisement

 

Dopytywana o to, czy poluzowanie owych norm nie spowoduje zwiększenia zanieczyszczenia powietrza wskazała, że większość wymienionych w Polsce w ostatnich latach pieców może spalać tylko węgiel wyższej jakości, a nie miał węglowy.

 

„Są jeszcze te piece, szczególnie u najuboższych, które nie zostały wymienione. Tam jest możliwość palenia miałem, ale też jak patrzymy i rozmawiamy ze spółkami energetycznymi, te zapytania są o ekogroszek, o węgiel wyższej jakości, bardzo mało jest zapytań o miał, mimo tego, że te parametry są zliberalizowane” – powiedziała Moskwa.

Advertisement

 

Przypomniała, że od 2018 roku działa program Czyste Powietrze, który ma wspierać wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji. „Wniosków mamy łącznie już na 9 mld zł. W ostatnich miesiącach liczba wniosków się zwiększa. Przyspieszyliśmy procedury, zwiększyliśmy też kwoty dofinansowania. Polacy są nadal zainteresowani, a jeszcze nawet bardziej niż wcześniej, wymianą swojego źródła węglowego na czyste” – oceniła.

 

Pytana o jakość importowanego obecnie do Polski węgla, powiedziała, że „20-30 proc. tego węgla jest przekazywana do gospodarstw domowych. Pozostały węgiel trafia do energetyki”.

Advertisement

 

„Te 30 proc., to akurat kolumbijski węgiel, jest przesiewane i trafia do gospodarstw. On spełnia wszystkie parametry polskie, europejskie, nadaje się do palenia, nie jest gorszym węglem” – zapewniała szefowa resortu klimatu.(PAP)

 

autor: Szymon Kiepel

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Gospodarstwa domowe w PGE zapłacą około 120 zł mniej za energię elektryczną

Published

on

By

Gospodarstwa domowe, będące klientami PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Takie rozwiązanie wprowadza znowelizowane rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Obniżenie rachunku o ok. 120 zł będzie przysługiwało każdemu gospodarstwu domowemu, które spełni jeden z następujących warunków:

  • zmniejszy w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
  • sprawdzi i potwierdzi poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
  • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
  • wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
  • jest prosumentem energii odnawialnej,
  • złożył oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).

To kolejna po rządowej tarczy solidarnościowej, która zamraża ceny energii na poziomie z 2022 r., inicjatywa chroniąca odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

Dzięki podejmowanym przez polski rząd działaniom energia elektryczna dla klientów indywidualnych jest jedną z najniższych w Europie. Polskie gospodarstwa domowe w większości płacą za energię średnio 110,17 Euro/MWh to preferencyjna stawka za energię zużywaną do limitu 3000 – 4000 kWh (w ramach tarczy solidarnościowej). W Czechach jest o 37 proc. drożej (255 EUR/MWh) w Niemczech o 116 proc. (400 EUR/MWh) a we Włoszech nawet o 165 proc. (491,37 euro/MWh) (dane: Agencja Rynku Energii).

Advertisement

Continue Reading

Biznes

Nest Bank gwarantuje niższą marżę kredytu firmowego.

Published

on

By

art. sponsorowany

Nest! nieustannie rozwija swoją ofertę kredytową dla firm. Od 11 września wystartował z nową promocją, w której gwarantuje, że obniży marżę kredytu przedsiębiorcy, jeśli ten przedstawi niższą ofertę z innego banku lub zawartą już umowę kredytową, którą bank będzie mógł skonsolidować. „Naszym priorytetem jest wspieranie przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności, zapewniając, że mogą w pełni zaufać naszej ofercie i uzyskać najlepsze dostępne na rynku warunki finansowania” – mówi Janusz Mieloszyk, pierwszy wiceprezes zarządu Nest Banku.

 

Gwarancja niższej marży – na czym polega akcja?

Advertisement

 

Promocja „Gwarancja niższej marży” ma potrwać od 11 września do 31 października 2023 r. Jej głównym celem jest wspieranie przedsiębiorców w poszukiwaniu najatrakcyjniejszych warunków kredytu.

 

Nest Bank deklaruje, że marża kredytowa w ramach ofert „BIZnest Kredytu w Ratach – Przedsiębiorca” oraz „BIZnest Kredytu w Ratach – Profesjonalista” zostanie obniżona, jeśli klient przedstawi korzystniejszą ofertę lub umowę kredytu gotówkowego czy gotówkowo-konsolidacyjnego z innego banku.

Advertisement

 

Naszym priorytetem jest wspieranie przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności, zapewniając, że mogą w pełni zaufać naszej ofercie i uzyskać najlepsze dostępne na rynku warunki finansowania. Od początku swojej działalności skoncentrowaliśmy się na finansowaniu polskich mikro i małych firm, dopasowując oferty do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dzięki temu tysiące polskich firm mogło rozwijać swoje biznesy, korzystając z najtańszej na rynku bankowości transakcyjnej. Teraz przedsiębiorcy mają jeszcze więcej powodów, by wybrać Nest Bank – wprowadzamy gwarancję najniższej marży, co pozwoli na obniżenie kosztów ich aktualnych lub nowych zobowiązań i przyczyni się do znaczących oszczędności” – mówi Janusz Mieloszyk, pierwszy wiceprezes zarządu Nest Banku.

 

Dla kogo jest ta oferta?

Advertisement

 

Promocja skierowana jest do jednoosobowych przedsiębiorców zarejestrowanych i opodatkowanych w Polsce.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy regulamin promocji „Gwarancja Niższej Marży” dostępny jest na stronie internetowej Nest Banku (BIZnest Kredyt w Ratach Przedsiębiorca dla firm | Nest Bank oraz BIZnest Kredyt w Ratach – Profesjonalista | Nest Bank) oraz w placówkach Nest Banku.

Advertisement

Źródło informacji: Nest Bank

 

Advertisement
Continue Reading