Connect with us

Kultura

Ujska promocja książki Krystyny i Zbigniewa Nosków

Published

on

fot. Ujski Dom Kultury

W Galerii na Starym Rynku odbyło się spotkanie autorskie Krystyny i Zbigniewa Nosków, promujące ich nową książkę „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic”. Wydarzenie połączone było z wernisażem prac plastycznych, stanowiących ilustracje do książki oraz recitalem duetu ŁAWECZKA.

On pisze, ona rysuje. On napisał czterdzieści zbeletryzowanych opowiadań umiejscowionych w różnych zakątkach powiatu pilskiego i usadowionych w różnych epokach historycznych, ona wykonała do nich ilustracje. Oto bohaterowie spotkania autorskiego w Ujściu- Krystyna i Zbigniew Noska. Galerię na Starym Rynku odwiedzili już po raz drugi (pierwszy raz w ubiegłym roku podczas promocji zbioru legend „Zaklęta w kamień”).
W przeciwieństwie do poprzedniej publikacji, obecna- „Studnia nieszczęścia” – zawiera elementy historyczne, choć- jak podkreśla Z. Noska- nie można jej traktować jako podręcznika do historii:- Nie ma z nim nic wspólnego- mówi.- Zawiera bowiem opowiadania, ukazujące mniej lub bardziej znane epizody z przeszłości. Stad też nie bez kozery nazywam je okruchami historii. Moim celem było poszukać ich jak najwięcej, wybrać te najciekawsze i sprawić, by stały się smakowitym kaskiem dla czytelnika. Czy to się udało? Sami oceńcie- pisze w nocie od autora.
Na ponad dwustu stronach „Studni nieszczęścia” mieszkańcy powiatu pilskiego mogą znaleźć wiele opowieści ze swoich stron. Jest np. „Plwacz księciem na Ujściu”, „Złoty wiek Łobżenicy”, „Czarownice z Młotkowa”, „Szwedzka zawierucha w Pile”, „Powstańcze boje o Wysoką”, „Morzewska zbrodnia”, „Napad na pociąg w Kalinie”, „Śmierć księdza z Miasteczka Krajeńskiego” i wiele, wiele innych.
Spotkanie w Galerii rozpoczął występ duetu Ławeczka z repertuarem idealnie pasującym klimatem do otoczenia czyli wnętrza poewangelickiego kościoła. Nie zabrakło więc łagodnej muzyki instrumentalnej na skrzypce i gitarę oraz piosenki poetyckiej.
W części literackiej dyrektor Ujskiego Domu Kultury, Przemysław Zdunek przeczytał fragment opowiadania, zawierającego wątki ujskie, a następnie odbyła się rozmowa z autorami. Po wywiadzie Krystyna i Zbigniew Noska zasiedli do podpisywania książek, a dyrektor zaprosił do oglądania wystawy. Nie zabrakło też tradycyjnego poczęstunku. Na piątkową okoliczność pani Krysia upiekła dla wszystkich rogaliki.
Książka „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” ukazała się nakładem wydawnictwa Art-Wena. Druk wsparł finansowo starosta pilski.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Festiwal Teatralny powoli dobiega końca

Published

on

By

24. Festiwal Teatralny – “Teatr – pasja rodzinna” powoli dobiega ku końcowi. W tegorocznej edycji widzowie mogą zobaczyć 8 spektakli teatralnych.

W sobotę na deskach Teatru Miejskiego w Pile publiczność mogła obejrzeć sztukę pt. “Nic się nie stało” z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Zofii Zborowskiej czy Michała Czerneckiego.

Dzisiaj “Kto się boi Virginii Woolf” w wykonaniu artystów sceny kaliskiej.

Następny, jubileuszowy 25. Festiwal Teatralny, już za rok.

Advertisement

Pilanie nie będą musieli czekać jednak na kolejne teatralne emocje cały rok. Już 2 grudnia w Pile komedia “Żona” z Renatą Dancewicz i Piotrem Polkiem. Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Nie żyje Maciej Damięcki

Published

on

By

fot. PAP

W piątek w wieku 79 lat zmarł Maciej Mateusz Damięcki, aktor znany z takich produkcji jak “M jak miłość” czy “Plebania”. O śmierci aktora poinformowały jego dzieci, Matylda i Mateusz Damięccy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 r. w Podszkodziu (świętokrzyskie) w aktorskiej rodzinie Dobiesława Damięckiego i Ireny z domu Górskiej. Jego starszym bratem był Damian Damięcki (ur. 1941).

 

W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1966–1984 i 1985–1996 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Advertisement

 

“Aktorstwo nie tylko wyssał z mlekiem matki Ireny Górskiej, oraz odziedziczył po ojcu Dobiesławie Damięckim i babci Alinie Górskiej, aktorce z Wileńszczyzny, ale też przekazał własnym dzieciom” – czytamy na stronie Teatru Capitol.

 

Był ojcem aktorów Mateusza Damięckiego i Matyldy Damięckiej oraz stryjem aktora Grzegorza Damięckiego. Pierwszą jego żoną była Anita Dymszówna.

Advertisement

 

W filmie debiutował w 1956 r. w “Tajemnicy dzikiego szybu”. Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in. w “Szatanie z siódmej klasy” (1960), “Bokserze” (1966), “Tajemnicy Enigmy” (1979), “Rozmowach kontrolowanych” (1991), “Znachorze” (2023) i “Uwierz w Mikołaja” (2023) oraz telewizyjnych serialach m.in. “Stawka większa niż życie” (1968), “Chłopi” (1972), “Droga” (1975), “Dom” (1996), “Plebania” (2000-11), “Przedwiośnie” (2002), “M jak miłość” (2003-23), “Bulionerzy” (2004-06), “Czas honoru” (2008-13).

 

Teatralny debiut aktor miał miejsce 30 grudnia 1965 r. w “Wujaszku Wani” w reżyserii Jana Świderskiego w teatrze PWST. Grał także w “Wieczorze zbrodniarzy” w reż. Wandy Laskowskiej(1967), “Zemście” (1970) w reżyserii Gustawa Holoubka, „Ślubie” (1974), w reż. Jerzego Jarockiego, “Hamlecie” w reż. G. Holoubka (1979) w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie grał Grabarza.

Advertisement

 

Do 2001 r. Damięcki grał w przedstawieniach Teatru Telewizji m.in. “Antygonie” (1966) w reż. Olgi Lipińskiej i “Żołnierzu Królowej Madagaskaru” w reż. Wandy Laskowskiej, a także w licznych słuchowiskach i spektaklach Polskiego Radia.

Przyczyna śmierci aktora jest jeszcze nieznana. (PAP)

Advertisement
Continue Reading


Advertisement
Advertisement