Connect with us

Na sygnale

Strażacy szkolili się z nurkowania pod lodem

Published

on

W dniach 17 do 23 stycznia br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile odbyło się szkolenie specjalistyczne w zakresie nurkowania podlodowego, którego organizatorem był Ośrodek Szkolenia KW PSP w Poznaniu.

  Trójkątny przerębel zabezpieczony specjalnymi deskami.

Szkolenie było skierowane do nurków z SGRW-N Piła, którzy nie posiadają wymaganych uprawnień do wykonywania prac podwodnych pod lodem.

Zajęcia teoretyczno-praktyczne przeprowadzono w oparciu o program szkolenia specjalistycznego w zakresie nurkowania podlodowego zatwierdzony przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. W trakcie przeprowadzonych zajęć teoretycznych nurkowie zapoznali się m.in. z następującymi zagadnieniami: organizacja nurkowania, psychofizyczne aspekty nurkowania pod lodem, dobór i przygotowanie sprzętu, techniki i zasady bezpieczeństwa nurkowania, organizacja działań ratowniczych. Zajęcia praktyczne odbywały się na stanowisku ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego nad jeziorem Płocie. W czasie zajęć funkcjonariusze wykonali dwa zanurzenia pod lodem, w trakcie których uczyli się technik autoratownictwa, wykonywali zadania związane z ratownictwem, w tym poszukiwaniem osób zaginionych.

Szkolenie ukończyło 5 nurków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Pile. Pozwoli to na podniesienie gotowości operacyjnej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w okresie zimowym.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

NASK ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod serwis muzyczny Spotify

Published

on

By

fot. PAP

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod serwis muzyczny Spotify. Przestępcy za pośrednictwem fałszywych stron wyłudzają dane logowania do serwisu muzycznego oraz dane karty płatniczej potencjalnej ofiary, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży pieniędzy.

Zespół CERT Polska ostrzegł w środę przed atakiem, w którym oszuści podszywają się pod serwis muzyczny Spotify.

 

Eksperci przedstawili scenariusz ataku, który polega tym, że w masowo rozsyłanych mailach przestępcy informują o problemach z realizacją płatności za subskrypcję serwisu muzycznego. “Wiadomość zawiera m.in. groźbę utraty pieniędzy, a także link (“Zaloguj się, aby rozpocząć”) przekierowujący na fałszywą stronę naśladującą serwis Spotify” – dodali.

Advertisement

 

Wyjaśnili, że za pośrednictwem fałszywych stron oszuści wyłudzają dane logowania do serwisu muzycznego oraz dane karty płatniczej potencjalnej ofiary, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży pieniędzy.

 

Przekazali też jak się bronić przed atakami oszustów. Należy zachować spokój i nie reagować pod wpływem emocji. Zawsze uważnie sprawdzać adres e-mailowy nadawcy oraz adres internetowy strony, zwłaszcza w przypadku podawania na niej danych lub dokonywania płatności.

Advertisement

 

Podejrzane wiadomości oraz strony internetowe należy zgłaszać na incydent.cert.pl.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Kolejny żubr zastrzelony przez kłusownika

Published

on

By

fot. ZTP

To już jakaś plaga. We wtorek w godzinach popołudniowych przypadkowa osoba znalazła w lesie w okolicy Prusinowa Wałeckiego martwego żubra. Na miejsce udali się pracownicy Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz Policja.

Po przybyciu na miejsce i wstępnych oględzinach okazało się, że był to samiec żubra w wieku 6-7 lat w dobrej kondycji. Na prawym boku zwierzęcia za łopatką znajdowała się rana wlotowa po pocisku, w związku z czym została zawiadomiona policja i zostały wszczęte odpowiednie procedury.

Po przyjechaniu służb lekarz weterynarii w asyście pracowników ZTP przeprowadził sekcję zwłok. Ze zwierzęcia wydobyto dobrze zachowany pocisk, który został przekazany Policji.

Strzał nie był śmiertelny, ale uszkodził przewód pokarmowy,  co doprowadziło do przewlekłego stanu zapalnego i śmierci zwierzęcia.

Advertisement

Śmierć nastąpiła dwa dni temu, natomiast sam postrzał 3-4 tygodnie temu ! Żubr ten umierał powoli, w męczarniach przez kilkadziesiąt dni!

Sprawą postrzelenia żubra zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Wałczu.

-Na miejscu znalezienia martwego żubra pracowali policyjni technicy, którzy zabezpieczali ślady. Za to przestępstwo sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – poinformowała nas st. asp. Beata Budzyń – oficer prasowy KPP w Wałczu.

Śledztwo trwa.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement