Connect with us

Wiadomości

Skandal na uroczystości uroczystego otwarcia ronda im. Żołnierzy Wyklętych w Pile

Published

on

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Zostało ustanowione w 2011 roku. Z tej okazji uroczystości odbywają się m.in. także w Pile. Nie obeszło się jednak bez zgrzytu.

Inicjatorami nadania imienia Żołnierzy Wyklętych ronda u zbiegu ul. Zygmunta Starego i ul. Okrzei w Pile  byli Pilscy Patrioci. Rada Miejska rozważała nazwanie ronda im. Władysława Bartoszewskiego, jednak ostatecznie zatwierdzono postulowaną nazwę Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent Piły zaprosił 1 marca Pilskich Patriotów na symboliczną uroczystość nazwania pilskiego ronda. I w tym momencie pojawił się problem. Grupa, która była inicjatorem zrezygnowała z udziału w uroczystości.

-W związku z zaproszeniem nas na 1 marca 2017 roku na uroczyste otwarcie ronda im. Żołnierzy Wyklętych odmawiamy uczestnictwa w tym wydarzeniu. Nasza odmowa spowodowana jest zachowaniem Pana Prezydenta i reprezentantów magistratu miasta Piły w stosunku do historii najnowszej Piły i Polski. Uważamy, że niegodnym jest składanie kwiatów i wychwalanie wojsk sowieckich, oficjalne goszczenie osób zakłócających uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych, popieranie i promowanie osób jawnie popierających Stan Wojenny oraz powielanie kłamstw na temat “wyzwolenia Piły”. Żołnierze Wyklęci nie po to walczyli z okupantem sowieckim, by dziś ktoś porównywał ich do Armii Czerwonej. Musimy wyzbyć się na zawsze tego dualizmu i określić Armię Czerwoną mianem okupanta niegodnego upamiętnienia. Teraz, gdy w Pile dzięki pracy społecznej odkłamujemy historię, nie możemy legitymować swoich działań z takimi osobami jak Pan Prezydent Piotr Głowski. Nie pozwala nam na to pamięć o dziesiątkach tysięcy ofiar czerwonego okupanta – napisał Michał Józef Zimny z Pilskich Patriotów.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Pancerna majówka w Pilskim Muzeum Wojskowym

Published

on

By

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się “Pancerna Majówka”, którą w dniach 3-4 maja organizuje Pilskie Muzeum Wojskowe.

– W piątek  3 maja zapraszamy na pierwszą prezentację czołgu związanego z historią Piły!!!! Jest to kolejny wielki powrót “do domu” po Tygrysku i Iskrze. Tego modelu czołgu nie było w Pile ponad 20 lat – zapewnia Przemysław Olszyński – dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Atrakcje:
– pokazy zdalnie sterowanych modeli dużych czołgów i spotkanie z elitą polskich modelarzy z RC TANK, którzy je zbudowali,
– możliwość kierowania modelami czołgów dla dzieci,
– wystawa sprzętu wojskowego,
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– grochówka wojskowa
Program na sobotę 04.05.2024r.
– zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia o godzinach: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 zbiórka przy schronohangarze nr 1 (przy parkingu),
– przejażdżki pojazdami wojskowymi,
– gastronomia.
– Uruchomienie i renowacja czołgu była możliwa dzięki wsparciu naszych Przyjaciół: CSWL, ASTANET, JENOX, KM IMPORT, RENOVATIO, STANIEK, TROTON – dodaje P. Olszyński.
Szczegóły dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce “Odwiedź”

Continue Reading

Ludzie

KGW Dziembowo świętowało piękny jubileusz

Published

on

By

fot. FB/UMiG Kaczory

Panie z KGW Dziembowo w towarzystwie zaprzyjaźnionych organizacji oraz władz samorządowych w sobotni wieczór świętowały piękny jubileusz 60-lecia.

Tę znakomitą ucztę dla ciała i ducha rozpoczęła Przewodnicząca Koła Natalia Perz, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła rys historyczny koła:
„Koło powstało 15 kwietnia 1964 roku z inicjatywy Pani Izabeli Kaźmierczyk, która jako pierwsza pełniła funkcję przewodniczącej. Następnie funkcje te obejmowały kolejno Danuta Gonia, Krystyna Zdanowska i Renata Dorsz. Jak wynika z zachowanych dokumentów najprawdopodobniej w roku 1996 działalność KGW została zawieszona i przerwa ta trwała 9 lat. 8 marca 2005 roku na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym przez sołtysa Jana Kieruja działalność Koła została wznowiona a na przewodniczącą wybrano Panią Marię Renatę Bąkowską, która pełniła tę funkcję do 12 lipca 2016 roku. Po niej funkcję przewodniczącej Koła przejęła Pani Natalia Perz i pełni ją po dziś dzień. Przez te 60 lat działalności koło prężnie funkcjonowało. W 2021 roku Panie wpisały Koło do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich
Nie obyło się bez podziękowań. Najważniejsze podziękowania powędrowały do członkiń, których aktualnie jest w kole 43. Panie dostały pamiątkowy list oraz kubek z logiem koła. Specjalne wyróżnienia trafiły na ręce Pań szczególnie zasłużonych dla koła, które są w Kole od samego powstania, mianowicie do: Pani Anieli Rucińskiej, Pani Teresy Zodrow oraz Pani Barbary Strankowskiej oraz do byłych przewodniczących Pani Danuty Goni oraz do Pani Marii Renaty Bąkowskiej.
Podczas uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski złożył Paniom życzenia. Podkreślił jak przez lata działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembowie potrafiło zrzeszać mieszkańców. Na ręce przewodniczącej złożył życzenia i gratulacje, a także pamiątkową statuetkę, list oraz bukiet kwiatów. Nie omieszkał również pominąć byłych przewodniczących Koła, które tak wiele do niego wniosły na przestrzeni tych 60 lat.

Continue Reading

Advertisement
Advertisement