Connect with us

Wiadomości

Rząd szykuje Polaków na wojnę. Powstał specjalny poradnik [DO POBRANIA]

Published

on

Dostajesz sms-y z RCB? Teraz ta sama instytucja stworzyła zbiór instrukcji, które pomogą Polakom poradzić sobie w obliczu wojny lub kryzysu.

Zapowiedź poradnika „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” pojawiła się w mediach społecznościowych już w poniedziałek, choć jego premiera zaplanowana była dopiero na dziś – wtorek 5 kwietnia. Zgodnie z obietnicą we wtorek na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawiła się publikacja, która dla Polaków ma być kompendium wiedzy na temat unikania zagrożeń i radzenia sobie w tak trudnym czasie. Zbiór instrukcji jest odpowiedzią na obawy Polaków w związku z trwającą w Ukrainie wojną.

– Otaczająca nas rzeczywistość nie raz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji – ocenia Damian Duda z Wydziału Polityki Informacyjnej RCB.

Z opracowania możemy dowiedzieć się, co robić na wypadek nagłej ewakuacji, co zrobić w przypadku skażenia terenu czy utrudnionego dostępu do energii elektrycznej. Autorzy poradnika przypominają najbardziej aktualne zasady pierwszej pomocy, a także opisują możliwe stopnie alarmowe. Poruszany jest również temat wszechobecnej teraz dezinformacji. Przywołane zostają w nim też zagrożenia związane z atakami lotniczymi. Eksperci wyjaśniają, jak chronić siebie i bliskich i jak państwo może informować obywateli o zmieniającej się sytuacji, kiedy dochodzi do bezpośredniego niebezpieczeństwa. Te i inne tematy zostały podzielone na dwie sekcje: wojna i kryzys.

„W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak przygotować się do funkcjonowania/działania w sytuacji kryzysowej – co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Poradnik w formacie pdf pobierze się automatycznie po kliknięciu w [TEN LINK]. Dostępna do pobrania [TUTAJ] jest również prezentacja.

Advertisement

Czym zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

Jednostka podległa Prezesowi Rady Ministrów odpowiedzialna jest za analizę zagrożeń oraz opracowywanie działań, które mają zniwelować ich skutki. Eksperci z RCB koordynują przepływ informacji, wdrażają procedury bezpieczeństwa, organizują i przeprowadzają ćwiczenia z zarządzania kryzysowego.
Swoją działalność jednostka rozpoczęła w 2008 roku. Polakom znana jest głównie z sms-ów, które są przesyłane na wszystkie telefony znajdujące się w obszarze danego zagrożenia (np. anomalia pogodowe).

News4Media/fot. iStock / RCB

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Uruchomiono wirtualną strzelnicę

Published

on

By

Wirtualna strzelnica powstała w Zespole Szkół Technicznych w Pile.

 

 

-Szczególnie cieszę się z tej inwestycji, gdyż nieodpowiedzialna decyzja władz gminy Piła o likwidacji Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza cofnęła nas o wiele lat wstecz w zakresie szkolenia i obronności. Teraz młodzież Zespół Szkół Technicznych w Pile, ale docelowo także inni uczniowie i być może również mieszkańcy Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile będą mogli spróbować swych sił na tej wirtualnej strzelnicy – mówi Eligiusz Komarowski – starosta pilski.

Realizacja zadania kosztowała ok. 250.000 złotych, z czego 155 tysięcy złotych to dofinansowanie Ministerstwo Obrony Narodowej, a prawie 95 tysięcy zł to wkład własny Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Sport

Zapraszamy na Rodzinne Mikołajki i otwarcie lodowiska

Published

on

By

6 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy mieszkańców na Rodzinne Mikołajki na lodowisku na Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile.  

W programie otwarcie lodowiska, rozświetlenie choinki, konkursy z nagrodami, zabawy integracyjne, wspólne śpiewanie kolęd, zdjęcia z Mikołajem oraz dyskoteka pod chmurką prowadzona przez niezawodnego Krzysztofa Belaka.

Dla dzieci będą darmowe słodkie upominki, balonowe renifery, gorąca czekolada i wata cukrowa oraz wiele innych atrakcji.
Zabawa zapowiada się fantastycznie potrwa do godz. 20.00.

lodowisko, piła

Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia łyżew, również za darmo. W tym roku przygotowaliśmy 120 par.

Serdecznie zapraszam wszystkich i tych dużych i tych małych do wspólnej zabawy – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement