Rusza Piła Festival & Academy
Przed nami wyjątkowy muzyczny weekend. Od 18 sierpnia startuje Piła Festival, na którym jak co roku pojawią się światowej sławy artyści.
Jak piszą organizatorzy:
Piła Festival & Academy istnieje po to, aby każdy kto pragnie pielęgnować w sobie radość dzięki słuchaniu muzyki i jej uprawianiu mógł to robić również w Pile. Piła Festival & Academy to spotkanie młodych wybitnie utalentowanych muzyków z całego świata z wyjątkowymi profesorami, solistami światowych scen, którzy pomagają im otworzyć drzwi do spełnienia ich marzeń.
To także wyjątkowy czas dla mieszkańców Piły i codzienne spotkania z muzyką. Kogo będziemy gościć w tym roku:
- Katarzyna Budnik
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof.: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w klasie altówki w macierzystej uczelni.
Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 roku brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem.
Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej ,,Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (gdzie została zaproszona przez Gidona Kremera).
- Alexander Sitkovetsky
W swej karierze Alexander występował z wieloma najznakomitszymi orkiestrami z całego świata. Wystarczy nadmienić, że tylko w zeszłym sezonie można było go usłyszeć wraz Arktyczną Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Rosyjską Państwową Orkiestrą Filharmonii, Angielską Orkiestrą Symfoniczną, Amsterdam Sinfonietta, Aarhus Symphony Orchestra oraz Camerata Salzburg.
- Jakub Jakowicz
Jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców (obok wiolonczelisty i puzonisty) Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 otrzymał nagrodę Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się polskiego skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu “Polityki” za rok 2003. W 2007 został uhonorowany nagrodą “Orfeusz” podczas Festiwalu “Warszawska Jesień”.
- Marcin Zdunik
Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie.
Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestrą Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem.
- Andrzej Bauer
Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej.Urodził się w Łodzi. Tu ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika, a uzupełniał je pracując m.in. z André Navarrą, Milošem Sadlo oraz Danielem Szafranem podczas licznych kursów mistrzowskich. Odbył dwuletnie studia w Londynie, w klasie Williama Pleetha jako stypendysta Witolda Lutosławskiego.
Muzykom będą towarzyszyć najlepsi polscy pianiści kameralni: Grzegorz Skrobiński, Piotr Kopczyński i Radosław Kurek.
Na podstawie UM Piła.
Filhamonia Maluszka26 sierpnia 2023, godz. 11.00, 12.00Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8Bajkowe koncerty dla maluchów,niemowląt oraz dzieci w brzuszkach.bilet: 5 zł opiekun, 10 zł dzieckoFinał Piła Festival
26 sierpnia 2023, godz. 18.00
Sala Miejska, ul. Dąbrowskiego 8
SCENA MŁODYCH ARTYSTÓW
bilet: 20 złotych