Connect with us

Wiadomości

Przebudowa ulicy Krzywej

Published

on

fot. UM PIŁA

Już niebawem gruntownemu remontowi zostanie poddana ul. Krzywa w Pile. W ramach zadania przebudowany zostanie gruntownie odcinek jezdni długości 750 metrów. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy, parking dla samochodów osobowych, wymieniona zostanie konstrukcja jezdni. Całość wraz z przejściami dla pieszych zostanie oświetlona.

– Po wybudowanej już strefie w okolicach ulicy Wawelskiej, zmianach które toczą się w tej chwili na osiedlu Motylewo, czy w rejonie ulicy Przemysłowej, czas na największą chyba przebudowę przemysłową, ale też drogową jeżeli chodzi o Piłę w części zachodniej miasta. Ulica Krzywa, otoczenie lotniska, te wszystkie elementy, które wcześniej już zapowiadałem, będą w tej chwili krok po kroku realizowane – mówi Piotr Głowski.

O szczegółach inwestycji informuje Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile

– Powstanie nowoczesny odcinek jezdni z masy bitumicznej o utwardzonym podłożu, który zapewni możliwość dojazdu dla pojazdów ciężarowych. Obsłuży w pełni tę strefę przemysłową, która funkcjonuje w tej części miasta. Dodatkowym, nowym elementem będzie szeroki ponad 3 metrowy ciąg pieszo-rowerowy, który zapewni komunikację z ulicą Długosza oraz z aleją Wojska Polskiego. Dzięki temu pracownicy tutejszych zakładów, będą mogli dojeżdżać również rowerami. Planujemy ponadto przebudowę istniejącego parkingu, który będzie mógł obsłużyć dużą ilość samochodów osobowych. Wykonamy także odprowadzenie wody deszczowej z czym mamy dzisiaj problem, no i rzecz bardzo ważna, powstanie nowoczesne ledowe oświetlenie drogowe, które zastąpi już bardzo wysłużone lampy – informuje M. Tadych.

Zadanie prowadzone będzie w ramach Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg (środki krajowe to ok. 50% wartości inwestycji, resztę dokłada Gmina Piła z budżetu). Zakończenie robót budowlanych planowane jest na listopad 2023 r.

Advertisement

już w strefę przemysłową w okolicach lotniska – informuje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Źródło: UM Piła

polecane

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Niesamowite odkrycie w Pile

Published

on

By

Niesamowite odkrycie w Pile. Pracownicy Pilskiego Muzeum Wojskowego odkryli schron bojowy.

 

 

 

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

 

 

 

 

Advertisement

 

– W połowie lat 90. zainteresowałem się bardzo bunkrami (tak wtedy amatorsko nazywaliśmy z kolegami schrony bojowe) Pozycji Pilskiej – linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od wschodu. Marzyłem wtedy, że kiedyś odnajdę zakopany schron, o którym nikt nie wie. Minęło 30 lat i moje marzenie się spełniło. Podczas porannego rekonesansu trasy przed organizowanym w kwietniu ubiegłego roku, rajdem pieszym śladem pilskich fortyfikacji ,, Wiosna na Przedmościu Piła”, zobaczyłem odsłonięty przez jeżdżące po lesie motocykle crossowe betonowy pierścień. Ten kształt wydał mi się bardzo znajomy, założyłem, że nie jest to studzienka kablowa, czy kanalizacyjna, tylko schron – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Sensacyjne Odkrycie! Nowy Schron Ringstand 58c

Ciekawość była silniejsza od zmęczenia. Po intensywnym rajdzie, pracownicy Piskiego Muzeum Wojskowego udali się na oględziny znaleziska, które okazało się być schronem bojowym do prowadzenia ognia okrężnego Ringstand 58c, znanym również jako Tobruk.

Historia i Znaczenie Znaleziska

Do tej pory wiadomo było o 14 takich schronach wybudowanych w drugiej połowie 1944 roku w celu wzmocnienia istniejących fortyfikacji. Na początku tego roku, po analizie map i badaniach terenowych, Michał Skibiński ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego „Dąbrowa” oraz jego zespół doszli do wniosku, że dwa schrony typu Tobruk znajdujące się w Skórce należy uznać za część Pozycji Pilskiej. Z odnalezionym teraz schronem, łączna liczba tego typu obiektów na tej linii umocnień wynosi 17.

Trudności w Budowie Schronów

Ze względu na braki materiałowe i trudności z zaopatrzeniem, Niemcy nie ukończyli budowy schronów Ringstand 58c zgodnie z obowiązującą instrukcją. Tylko jeden obiekt w Skórce, umiejscowiony w rozwidleniu leśnych dróg, został obsypany ziemią. Pozostałe, po zdemontowaniu szalunków, nie zostały obsypane.

Plan Odkrycia i Ekspozycji

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazało się odkopanie odnalezionego schronu i eksponowanie go w wykopie, podobnie jak pozostałe Tobruki. Takie rozwiązanie zyskało aprobatę Nadleśnictwa Kaczory, które wyraziło pełne wsparcie dla inicjatywy.

Advertisement

Współpraca i Podziękowania

Nadzór archeologiczny nad badaniami objął Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile. Specjalne podziękowania należą się również Łukaszowi Brąszkiewiczowi za wsparcie w pracach ziemnych i wykopach.

Turystyczny Potencjał Pozycji Pilskiej

Odnalezienie schronu z pewnością przyczyni się do popularyzacji Pozycji Pilskiej – miejsca o ogromnym potencjale turystycznym. To odkrycie jest kolejnym krokiem w dokumentowaniu i promowaniu historii regionu oraz zachęcaniu turystów do odwiedzania tej fascynującej lokalizacji.

Wszyscy zainteresowani historią i militariami są zachęcani do odwiedzenia Pozycji Pilskiej, by na własne oczy zobaczyć te unikalne zabytki.

 

Advertisement
Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskie Muzeum Wojskowe

Continue Reading

Wiadomości

Pilskie Muzeum Wojskowe odpala tryb wakacyjny

Published

on

By

Pilskie Muzeum Wojskowe odpala tryb wakacyjny.

Odwiedzi Was rodzina, wnuki, znajomi, będziecie na urlopie w okolicy, zastanawiacie się jak zorganizować czas, co zobaczyć ??? Polecamy wizytę w pilskim muzeum 🙂
W sezonie wakacyjnym mamy konkretne godziny zwiedzania i czekamy na Was zgodnie z załączonym harmonogramem (grafika).
Zwiedzanie muzeum możliwe tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Grupy zorganizowane, indywidualne ustalenia tel. 601291234. Czas zwiedzania ok. 2h. Przewodnik czeka na zwiedzających przy schronohangarze nr 1, tam zaczynamy 🙂
Wasi czworonożni przyjaciele miłe widziani 🙂 możecie zwiedzać razem.
Uwaga!!!
Nawigacje traktują lotnisko jako strefę zamkniętą i kierują złą drogą po wybraniu muzeum. Zalecamy dojazd ul. Wałecką do końca, szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji i dojazdu na naszej stronie pmw.pila.pl – zakładka “Zwiedzanie”

Continue Reading

Advertisement
Advertisement