Connect with us

Wiadomości

Przebudowa ulicy Krzywej

Published

on

fot. UM PIŁA

Już niebawem gruntownemu remontowi zostanie poddana ul. Krzywa w Pile. W ramach zadania przebudowany zostanie gruntownie odcinek jezdni długości 750 metrów. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy, parking dla samochodów osobowych, wymieniona zostanie konstrukcja jezdni. Całość wraz z przejściami dla pieszych zostanie oświetlona.

– Po wybudowanej już strefie w okolicach ulicy Wawelskiej, zmianach które toczą się w tej chwili na osiedlu Motylewo, czy w rejonie ulicy Przemysłowej, czas na największą chyba przebudowę przemysłową, ale też drogową jeżeli chodzi o Piłę w części zachodniej miasta. Ulica Krzywa, otoczenie lotniska, te wszystkie elementy, które wcześniej już zapowiadałem, będą w tej chwili krok po kroku realizowane – mówi Piotr Głowski.

O szczegółach inwestycji informuje Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile

– Powstanie nowoczesny odcinek jezdni z masy bitumicznej o utwardzonym podłożu, który zapewni możliwość dojazdu dla pojazdów ciężarowych. Obsłuży w pełni tę strefę przemysłową, która funkcjonuje w tej części miasta. Dodatkowym, nowym elementem będzie szeroki ponad 3 metrowy ciąg pieszo-rowerowy, który zapewni komunikację z ulicą Długosza oraz z aleją Wojska Polskiego. Dzięki temu pracownicy tutejszych zakładów, będą mogli dojeżdżać również rowerami. Planujemy ponadto przebudowę istniejącego parkingu, który będzie mógł obsłużyć dużą ilość samochodów osobowych. Wykonamy także odprowadzenie wody deszczowej z czym mamy dzisiaj problem, no i rzecz bardzo ważna, powstanie nowoczesne ledowe oświetlenie drogowe, które zastąpi już bardzo wysłużone lampy – informuje M. Tadych.

Zadanie prowadzone będzie w ramach Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg (środki krajowe to ok. 50% wartości inwestycji, resztę dokłada Gmina Piła z budżetu). Zakończenie robót budowlanych planowane jest na listopad 2023 r.

Advertisement

już w strefę przemysłową w okolicach lotniska – informuje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Źródło: UM Piła

polecane

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement