Connect with us

Edukacja

Powstanie Centrum Edukacji Lotniczej

Published

on

fot. UM PIŁA

Na pilskim lotnisku stanie nowoczesna baza, zajmująca się technologiami lotniczymi i kosmicznymi, w której prowadzone będą działania badawczo-edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz międzynarodowe symulacje załogowych misji kosmicznych na Księżyc i Marsa. Naszym partnerem w realizacji projektu, jest Stowarzyszenie Lunares, które już teraz prowadzi m.in. analogowe misje na Marsa oraz wiele ciekawych eksperymentów i badań z udziałem międzynarodowych zespołów.

Łączny kosz przystosowania istniejących obiektów, wyposażenia i prowadzenia działalności to blisko 3 miliony złotych.
Centrum Edukacji Lotniczej znajdować się będzie w istniejącym już, zmodernizowanym schronohangarze w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już bazy LUNARES, a inwestycja obejmie:
• adaptację hangaru na eksperymentarium,
• budowę planetarium z wyposażeniem,
• niezbędną infrastrukturę towarzyszącą,
• wyposażenie centrum w meble, instalacje i urządzenia specyficzne dla sposobu
użytkowania obiektu.
Przestrzeń w hangarze zostanie funkcjonalnie podzielona na części:
• edukacyjną – zawierającą sale warsztatowe do przeprowadzania eksperymentów,
wykładów i prezentacji,
• wystawową – wyposażoną w obiekty informacyjno-edukacyjne oraz interaktywne sprzęty
do zabawy dla dzieci i młodzieży,
• lotniczą/kosmiczną – wyposażoną w łaziki oraz akcesoria młodych astronautów.

Teren wokół przebudowanego schronohangaru zostanie zagospodarowany w formie m.in. ogrodu edukacyjnego z elementami edukacyjno-tematycznymi. Powstanie też parking dla samochodów i autobusu. Partnerem Gminy Piła jest Stowarzyszenie Lunares, które wspólnie ze spółką Gwdą będzie brało udział w realizacji zajęć w nowo powstałym obiekcie.

Pod koniec maja ogłoszony został przetarg na opracowanie pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tego zadania. W wyznaczonym terminie oferty złożyły trzy podmioty. Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy.
Zadanie realizowane w ramach Programu Rozwój Lokalny finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i budżetu państwa na mocy umowy o dofinansowanie pn. przedsięwzięcia: „Centrum Edukacji Lotniczej: elementy badawczo-edukacyjne“.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Dzień Jeża z przedszkolakami z Wysokiej

Published

on

By

10 listopada przypada Dzień Jeża, który ma rozpowszechniać wiedzę o tych pożytecznych ssakach. Dla grup przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej to okazja, by przed zimą wesprzeć jeże zamieszkujące gminę. Kilkadziesiąt domków dla kolczastych pogromców szkodników oraz zajęcia edukacji przyrodniczej są możliwe dzięki firmie OX2, która buduje w gminie farmę wiatrową.

Jeże żywią się szkodnikami, dlatego uważane są za pożyteczne szczególnie w kontekście utrzymywania przydomowych ogrodów. Mimo, że oba występujące w Polsce gatunki (jeż wschodni, Erinaceus concolor oraz europejski, Erinaceus europaeus) znajdują się pod ochroną, jeże zagrożone są wyginięciem. Dlatego, z okazji święta tych pożytecznych ssaków, przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej przygotowują kolorowe drewniane domki, w których jeże będą mogły bezpiecznie przezimować. Zajęcia edukacyjne pod okiem eksperta pozwolą dzieciom dowiedzieć się więcej o życiu i potrzebach tych zwierząt, a także przyczynić się do ich ochrony. Domki malowane w piątek 10 listopada zapewniła firma OX2.

– Razem z OX2 edukujemy i zachęcamy, by zadbać o dobre warunki dla jeży. Ich obecność w naszym ekosystemie jest ważna – jeże regulują liczebność owadów i różnych bezkręgowców, które mogą szkodzić roślinom, jeżeli będzie ich zbyt wiele w naszym ogrodzie. Podczas zajęć przekazujemy dzieciom taką wiedzę w przystępnej i ciekawej formie. Zadajemy angażujące pytania i wspólne poznajemy te interesujące i pożyteczne zwierzęta, a malowanie domków to nie tylko zabawa, ale także praktyczna pomoc w tworzeniu odpowiednich schronień dla tych dzikich mieszkańców lasów i parków – mówi Łukasz Zieliński z firmy Kokon.

OX2 buduje w Wysokiej farmę wiatrową, dlatego zgodnie z polityką firmy, działa również na rzecz wspierania bioróżnorodności.

– Ustanowienie Dnia Jeża miało na celu rozpowszechnianie wiedzy i promocję ochrony tego zagrożonego gatunku. Proponując działanie, które ma na celu ochronę lokalnej bioróżnorodności, rekompensujemy nasz wpływ na środowisko, nieodłącznie związany z inwestycją. Budowa domków dla jeży, ale także budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy oraz hoteli dla owadów, to nasz sposób na wykorzystanie drewna z realizowanego w gminie Wysoka remontu dróg – mówi Joanna Jakubicka, Environmental and Biodiversity Manager w OX2.

Eskperci z OX2 są przekonani, że edukacja od najmłodszych lat i działania proekologiczne są kluczowe dla ochrony przyrody. Dlatego też nawiązali współpracę z doświadczonymi miłośnikami przyrody, którzy swoją pasją skutecznie dzielą się z najmłodszymi. Oprócz produkcji domków i budek dla ptaków i zwierząt, promują także sianie łąk kwietnych, pożytecznych dla owadów zapylających.

Advertisement

– Warsztaty w Szkole Podstawowej w Wysokiej stanowią część naszego szerszego zaangażowania w rozwijanie świadomości ekologicznej wśród całej społeczności. Jako OX2 chcemy zawsze być dobrym sąsiadem, dlatego proponujemy działania, dzięki którym wspólnie z mieszkańcami dbamy o różnorodność biologiczną – sadzimy drzewa i krzewy, zbieramy śmieci, edukujemy i pomagamy. Przyspieszając dostęp do energii odnawialnej, ograniczamy także skutki zmian klimatycznych – mówi Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 w Polsce.

Wszystkie domki pomalowane podczas warsztatów 10 listopada zostaną zabrane przez dzieci, które już wkrótce mogą wypatrywać małych kolczastych lokatorów.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

“Lokomotywa” Tuwima po kaszubsku, góralsku, śląsku i poznańsku

Published

on

By

Gwara na pilskim Targowisku. Tak było dzisiaj na Targowisku Miejskim nr 1 w Pile. Wszystko za sprawą dorocznej akcji “Poezja na Targowisku”. Dzisiaj czytano tu wiersze w różnych gwarach i różnych językach. Jednym z utworów była “Lokomotywa” J. Tuwima.

Między straganami z wędlinami a warzywami słychać było wiersze. Pierwszym był utwór „Na straganie” Jana Brzechwy w gwarze poznańskiej. Bardzo ciekawie deklamowany był też wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Pilanie mogli zapoznać się z wersją  w gwarze góralskiej, kaszubskiej, poznańskiej i śląskiej.

Poezję prezentowali uczniowie z SP nr 1, Centrum Kształcenia NAUKA oraz grupa poetycka SPRĘŻYNA działającej przy Pilskiem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji video.

Advertisement

Continue Reading


Advertisement
Advertisement