Connect with us

Kultura

Powiat Pilski murem za polskim mundurem – koncert wsparcia

Published

on

W budynku Kina Iskra w Pile 10 grudnia odbył się wyjątkowy koncert „Murem za polskim mundurem”. Był on wyrazem wsparcia dla Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji i wszystkich służb, które bronią granicy naszego państwa i UE. To był pierwszy taki koncert w Wielkopolsce.
To było ważne wydarzenie w udziałem dowódców i żołnierzy jednostek wojskowych, stowarzyszeń wojskowych, Polskiej Policji, z którymi na co dzień Powiat Pilski współpracuje. Obecna była również młodzież z klas wojskowych ze szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile ppłk Sylwin Donart, a Powiat Pilski włączył się w organizację tego wydarzenia.
– Uznałem, że będzie to znakomity wyraz poparcia dla działań Straży Granicznej, Policji wszystkich służb mundurowych, które z taką determinacją i narażeniem własnego życia ramię w ramie bronią naszych granic i każdego dnia stają na wysokości  zadania. Wcześniej wyraziliśmy tę solidarność oświetlając naszą siedzibę starostwa na zielono, teraz włączając się w organizację patriotycznego koncertu – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Zanim na scenie pojawili się artyści, gości powitał ppłk Sylwin Donart, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile.
– Szanowni Państwo: Powiat za mundurem – idea zrodziła się w mojej głowie, ale trafiła na właściwy grunt. Do właściwej osoby. Panie Starosto cieszę się, że właśnie Pan jest adresatem tego przesłania, głęboko wierzę, że ten koncert będzie początkiem czegoś większego. By promienie słońca płynące z powiatu pilskiego rozlały się po całej Wielkopolsce, a może i dalej. Mundur łączy ludzi, to nie tylko symbol, materiał, kolor, mundur to przeszłość i przyszłość, ale przede wszystkim teraźniejszość. To są historie, wydarzenia, to są ludzie, to są emocje. Dzisiaj chodzi nam przede wszystkim o emocje szerokiej masy ludzi, bo służba jest czymś wyjątkowym. Musimy być wszyscy po tej samej stronie – powiedział.

– Dzięki inicjatywie Pana Komendanta mamy sposobność spotkania się po to, aby oddać honor tym, którzy na to dzisiaj wyjątkowo zasługują, chroniąc naszych granic. Praca ma to do siebie, że decydujemy jaki zawód wybieramy, jakie czynności wykonujemy. Służba ma jeszcze jeden istotny element – to obowiązek. To wyróżnia Was od nas, którzy pracują w jednostkach cywilnych i dlatego należy Wam się ogromny szacunek, nie tylko teraz, kiedy wykazujecie swoje szczególne osobiste przymioty, swoją odwagę, oddanie, poświęcenie. Dziękuję Wam również za codzienną służbę, że zawsze jesteście z nami. Organizujemy wspólnie wiele przedsięwzięć, dzięki Wam czujemy się bezpieczni, a czasem się nawet wspólnie bawimy. W imieniu społeczeństwa Wam dziękuję, jesteśmy z was dumni –  powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Advertisement

Telefonicznie połączono się także ze starostą tureckim Dariuszem Kałużnym, który gratulował pomysłu i zadeklarował, że również w swoim powiecie zorganizuje  podobny koncert. Telefonicznie rozmawiano również z dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej generałem Jarosławem Gromadzińskim. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile chciał, aby energia tego koncertu dotarła do właściwych adresatów, do funkcjonariuszy, pograniczników, którzy w tym momencie stoją na ścianie wschodniej granicy.
– To ważne kto jest dzisiaj za nami, i choć Piła jest daleko od nas, pamiętacie o nas. Jest to naprawdę bardzo miłe i wzruszające, dziękujemy za to. To dużo dla nas znaczy. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Jak tylko będę w waszym rejonie zamelduję się w WKU w Pile, aby osobiście Wam podziękować. A na Święta przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia miłej atmosfery. Pozdrówcie swoje rodziny, one dają nam siłę, dzięki naszym rodzinom służy nam się lepiej, bo wiemy, że zawsze z nami są – podziękował gen. Jarosław Gromadziński.

Na scenie wystąpili niezawodni artyści, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Pile oraz  podopieczni Iwony Brandenburger ze Studia Piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury Iskra w Pile.

Na widowni zasiedli m.in.: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu płk Mariusz Woźniak, Komendant Placówki Straży Granicznej Poznań Ławica ppłk. Paweł Onichimiuk, w imieniu Komendanta 1 Regionalnej Bazy Logistycznej – Szef Wydziału ppłk Mariusz Krawulski.

Obecni byli także Kierownik Wielkopowierzchniowego Branżowego Składu Magazynowego w Pile  kpt. Maciej Sarnowski, dowódca 100 batalionu łączności ppłk Sławomir Rzadkiewicz, dowódca 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie ppłk Maciej Betka, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Słupsku ppłk Przemysław Majewski, kapelan wojskowy major Tomasz Wola, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Na koncert przybył Komendant Powiatowy Policji w Pile podinsp. Marcin Kowalski, Dyrektor RDLP dr inż. Andrzej Brusiło, z-ca dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Pile Wioleta Jeziorowska, dyrektorzy i młodzież ze szkół Zespołu Szkół Technicznych w Pile, Zespołu Szkół przy Teatralnej i Centrum „Nauka” w Pile.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Kulturalne weekendy w gminach powiatu pilskiego

Published

on

By

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Polish Soloists Quartet zapraszają mieszkańców do udziału w „Kulturalnych weekendach”, które  w lipcu odbędą się w gminach powiatu pilskiego. To wyjątkowy projekt, który popularyzować będzie literaturę, teatr oraz muzykę klasyczną, jako formy inspiracji do twórczego spędzania czasu wolnego.

Projekt ma być alternatywą dla wydarzeń komercyjnych. Został dofinansowany w kwocie blisko 80 tys. zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a środki pochodzą z Funduszu Promocji Kultury. Program jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Projekt wsparł również Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, a wydarzenia odbędą się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Zaplanowano łącznie 13 wydarzeń artystycznych, w tym.
– 7 plenerowych spektakli teatralnych: Teatru Falkoshow , „O Szewczyku co Smoka Wawelskiego pokonał”, „O Rybaku i złotej rybce”, „Zaczarowany kapturek”; Teatru w Lesie spektakl „Dziadek do orzechów – Historia niezwykła”, Teatru Kamyk na drodze spektakl „Poplieluszka” i Teatru Marca spektakl „Baśń o Piecuchu najwspanialszym na świecie”;
– 6 koncertów muzycznych muzyki klasycznej, które zostaną wystawione na osiedlowych podwórkach, salach, aulach, małych domach kultury – będą to koncerty dobrze znanych i gorąco odbieranych przez publiczność hitów muzyki klasycznej w wykonaniu grupy artystów Polish Soloists Quartet (wystąpi m.in. znakomity skrzypek Sebastian Czaja z Piły). W repertuarze: W. A. Mozarta – Serenada „Eine Kleine Nachtmusik”, K. 525 (18’00’’), A. Dvoraka – Kwartet „Amerykański”, Op. 96 (25’00’’).

Zapraszamy całe rodziny:
1 lipca – Wysoka,
2 lipca – Łobżenica,
3 lipca – Wyrzysk,
8 lipca- Szydłowo,
9 lipca- Śmiłowo,
10 lipca-Piła.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Opole: w piątek pierwszy dzień 59. KFPP

Published

on

By

fot. PAP

Koncertem “Od Opola do Opola: Wielkie Gwiazdy! Legendarne Przeboje!” w piątkowy wieczór rozpocznie się 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.

Tegoroczny, 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się o godzinie 20 w opolskim amfiteatrze. Podczas koncertu „Od Opola do Opola: Wielkie Gwiazdy! Legendarne Przeboje!” zaprezentowane zostaną najważniejsze wydarzenia muzyczne ubiegłego roku oraz przypomniane jubileusze gwiazd polskiej sceny muzycznej.

 

Wystąpią m.in.: Justyna Steczkowska, Leon Myszkowski, Halina Frąckowiak, Katarzyna Cerekwicka, Stanisława Celińska, Sławomir, VOX, Sławek Uniatowski, Anna Wyszkoni, Danuta Błażejczyk, Krzysztof Prusik, Andrzej Rybiński, Krystyna Giżowska, Marek Piekarczyk – TSA, Maja Hyży, Karolina Stanisławczyk, Staszek Karpiel-Bułecka, Komodo, Andrzej Rosiewicz i Skaldowie.

 

Advertisement

W drugiej części pierwszego dnia festiwalu odbędzie się koncert “Folkowe Opole”, w którym będzie można zobaczyć m.in. Zakopower, Golec uOrkiestrę, Enej, Halinkę Mlynkovą, Piersi, Tulię, Zazulę, Future Folk, InoRos i Liber, Ciupagę.

 

W sobotę odbędzie się koncert „Premiery”, którego uczestnicy będą rywalizowali o nagrodę im. Karola Musioła. Dodatkowo, nagrody przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

W koncercie wystąpią: Sonia Maselik („Tylko tu”), Filip Lato („Lepiej mieć”), Stanisława Celińska („Przytul”), Marien („Sama”), Wojciech Cugowski („Znowu będziemy się śmiać”), Chemia („Jednak jesteś”), Anka („Z każdą chwilą złą”), Bartas Szymoniak („Kochać naprawdę’’), Karolina Lizer („Czysta woda”), Sabina Szewczyk („Arkadia”).

Advertisement

 

Tego samego dnia, z okazji jubileuszu Justyny Steczkowskiej, odbędzi się recital tej artyski pt. „Dziewczyna szamana – 50. urodziny Justyny Steczkowskiej”, a drugi dzień festiwalu zakończy koncert “Debiuty”, którego uczestników wyłoniła Rada Programowa KFPP, oraz jury programów “Szansa na sukces i Festiwalu “Zaczarowana Piosenka”.

 

Na niedzielę zaplanowano koncert „Tych lat nie odda nikt – 70 lat Telewizji”, w którym obejrzeć będzie można występy m.in. Maryli Rodowicz, Krzysztofa Cugowskiego, Partity, Jana Pietrzaka, Pectus, Viki Gabor, Feel, Felicjana Andrzejczaka, Haliny Mlynkovej, Heleny Vondrackovej, Renaty Zarębskiej, Anny Wyszkoni, Sound’n Grace, Rafała Brzozowskiego, Janusza Radka, Nataszy Urbańskiej i Macieja Miecznikowskiego.

 

Advertisement

Drugą część festiwalowej nocy przeznaczono na koncert „To już lato!” z wakacyjnymi przebojami. Swoje aranżacje piosenek przedstawią: Sławek Uniatowski, Pectus, Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Jacek Lenartowicz, Kabaret OT.TO, Rafał Brzozowski, Krzysztof Iwaneczko, Olga Bończyk, Ania Rusowicz, Janek Traczyk, Filip Gurłacz, Krzysztof Szczepaniak, Jurek Grzechnik, Olga Szomańska, Anna Wyszkoni, Michalina Sosna, Harlem.

 

Festiwal zakończy się w poniedziałek. W czwartym dniu koncertu, transmitowanym przez TVP Kultura, będzie można obejrzeć koncert „Scena alternatywna – Romantyczność”, w którym wystąpią: Wolska, KIWI, Hedone, P.Unity, NELA, Sting Connection. Widzowie będą mogli także obejrzeć występ Noviki z gościnnym udziałem Skubasa i Buslava.

 

W mieście podczas festiwalu zaplanowano szereg imprez towarzyszących – m.in. odsłonięcie kolejnych tablic w alei gwiazd, czy muralu Andrzeja Nowaka z zespołu TSA. (PAP)

Advertisement

 

autor: Marek Szczepanik

Continue Reading
Advertisement