Connect with us

Na sygnale

Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymany w Złotowie

Published

on

Przez blisko rok ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania 23-latek unikał zatrzymania. Od 2018 roku za pranie wpływów pieniężnych z przestępczości, przestępczość komputerową, oszustwo oraz fałszowanie dokumentów urzędowych i handel nimi ścigali go niemieccy policjanci. Wpadł w Złotowie dzięki ścisłej współpracy policjantów strony polskiej i niemieckiej.

23-latek, który zamieszkiwał na terenie gminy Złotów miał podwójne obywatelstwo, polskie i niemieckie. Za młodym mężczyzną Europejski Nakaz Aresztowania wystawiła niemiecka Prokuratura w Getyndze. Dzięki ścisłej współpracy polskiej i niemieckiej policji funkcjonariusze złotowskiej jednostki ustalili aktualne miejsce pobytu poszukiwanego 23-latka. Młody mężczyzna pomimo zmiany wyglądu został rozpoznany przez policjantów i zatrzymany na terenie gminy Złotów. Jak ustalili, policjanci Wydziału Kryminalnego 23-latek podejrzany jest o liczne oszustwa oraz przestępstwo komputerowe tzw. phishing na terenie Niemiec. To nie jedyne przestępstwo o jakie śledczy niemieckiej policji podejrzewają 23-latka. Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania mężczyzna trafił wprost do policyjnego aresztu, a następnie zostanie przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która będzie wnioskować o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W tym czasie zostaną wdrożone kolejne procedury celem przekazania mężczyzny niemieckim organom ścigania.

Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego, uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich, jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

Przypominamy jak ważna jest ochrona swoich danych haseł i loginów do kont bankowych przed dostaniem się ich w niepowołane ręce.

Advertisement

Phisher zazwyczaj wysyła spam do znacznej liczby potencjalnych ofiar, kierując je na stronę w Internecie, która udaje bank internetowy, a w rzeczywistości przechwytuje wpisywane tam przez ofiary ataku informacje. Typowym sposobem jest informacja o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności podania poufnych informacji w celu odzyskania dostępu. Stronę przechwytującą informacje cechuje łudzące podobieństwo do oryginału. W ten sposób przestępcy mogą pozbawić nas wszystkich zgromadzonych na koncie bankowym oszczędności.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Bez tętna i oddechu. Uratowali ją chodziescy strażacy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

22 kwietnia, krótko przed godziną 19:00 dyżurny Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o starszej kobiecie, która prawdopodobnie się zachłysnęła i leży nieprzytomna w domu. Zespół Ratownictwa Medycznego może być dojechać za 15 minut.

Dwa zastępy z JRG Chodzież natychmiast zostały zadysponowane do izolowanego zdarzenia medycznego w Chodzieży, na ul. Świętokrzyską. Po sprawdzeni parametrów życiowych okazało się, że kobieta nie ma ani oddechu, ani tętna. Bezzwłocznie rozpoczęto udrożnienie dróg oddechowych, zewnętrzny masaż serca, oddechy zastępcze. Podłączono również defibrylator, który nie zalecił defibrylacji.

Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego po wspólnych wysiłkach, poszkodowanej wróciły parametry życiowe. Została ona zabrana do szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Straż Pożarna kontrolowała hydranty

Published

on

By

Na przełomie I i II kwartału 2024 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie prowadzą czynności w zakresie sprawdzenia możliwości uzyskania wody do celów gaśniczych przy wykorzystaniu sieci hydrantowych o na terenie powiatu złotowskiego.

W ramach prowadzonych działań strażacy przy współudziale przedstawicieli zakładów wodociągowych sprawdzają stan techniczny hydrantów, w tym stan nasad i zaworów, prawidłowe oznaczenie oraz wydajność na podstawie przedstawionych protokołów z przeglądu hydrantów.

Kontrola sieci jest również świetną okazją do rozpoznania operacyjnego co w przyszłości ułatwi funkcjonariuszom orientację w terenie i dojazd do zaistniałych zdarzeń jednocześnie ułatwiając prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement