Connect with us

Kultura

Niezwykły świąteczny koncert w wykonaniu zespołu Mazowsze

Published

on

W kościele pw. Świętej Rodziny w Pile odbył się niezwykły koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Mazowsze. Zespół zaśpiewał najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Była to magiczna muzyczna uczta, która wprowadziła słuchaczy w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Było to wyjątkowe wydarzenie muzyczne w tym roku w Pile. Zespół Mazowsze zawitał do Piły w ramach jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 75-lecia istnienia. Do Piły przyjechało ponad 100 członków zespołu, chór, orkiestra i trzech dyrygentów.

–  Cieszę się, że jako Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile, wspólnie z księdzem proboszczem parafii pw. Świętej Rodziny w Pile Kazimierzem Chudzickim mogliśmy zorganizować to wydarzenie i zabrać mieszkańców w tę fantastyczną muzyczną podróż – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Advertisement

Kościół przy ul. św. Jana Bosko pękał w szwach, przed świątynią ustawiono także telebim dla tych, którzy nie zdołali już wejść do środka. Mogli jednak obejrzeć i wysłuchać koncertu na żywo.

Mazowsze zaśpiewało najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a wielkim finale Bóg się rodzi, moc truchleje. Wykonanie, harmonia głosów, brzemiennie instrumentów były tak poruszające, że zgromadzonym mieszkańcom trudno było powstrzymać łzy wzruszenia.

– To był nie tylko koncert, to było przeżycie, którego nie da się opowiedzieć słowami. To była podróż przez kolędowe historie i pastorałki, która zapadła w pamięci. Miłość, radość i pokój zagościły  wielu sercach przed zbliżającymi się świętami. Niech ten nastrój zostanie z nami na długo – dodaje starosta.

Na pamiątkę występu Mazowsza w Pile starosta pilski Eligiusz Komarowski wręczył Zespołowi pamiątkowe zdjęcie wykonane podczas koncertu w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Polecamy wystawę fotografii w Centrum Aktywizacji Seniorów

Published

on

By

W Centrum Aktywizacji Seniorów przy ul Spacerowej w Pile otwarto ciekawa wystawę zdjęć Stanisława Stępyry pt. „Tak było”.


Gratulacje autorowi złożył Krzysztof Pabich, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile.
 – To niezwykle ciekawa wystawa. Stanisław Stępyra prezentuje na niej zdjęcia rodzinnego miasta oraz wiele fotografii ze swojego życia. Naprawdę polecam.

Wystawę można oglądać w galerii na I piętrze przy Spacerowej 23.

Kuratorem wystawy jest ceniony fotografik artysta Wojciech Beszterda.

Advertisement
Continue Reading

Kultura

20 dni w Mariupolu – w 2. rocznicę agresji na Ukrainę

Published

on

By

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu pt. “20 dni w Mariupolu”, reż. Mstyslav Chernov. Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera.

Bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.
Film tylko dla widzów dorosłych.

Kiedy: 24 lutego 2024 roku o godzinie 18.oo

Gdzie: Centrum Iskra w Pile (dawne Kino Iskra) przy ulicy ul. Kilińskiego 12.

Wstęp wolny.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement