Connect with us

Polityka

Nie żyje Jerzy Urban rzecznik prasowy rządu PRL w stanie wojennym

Published

on

fot. PAP

Nie żyje Jerzy Urban, zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym “Tygodnika Nie”. W latach 1981–89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, współtworzył propagandę stanu wojennego – informację o jego śmierci potwierdziła PAP redakcja Tygodnika “NIE”.

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Jego ojciec był redaktorem “Głosu Porannego” związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

 

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem “Nowa Wieś”. W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z “Nowej Wsi” do redakcji “Po prostu”, gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku “Polityka”. W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

Advertisement

 

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej. Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny. Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika “Nie”. (PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Powiat Pilski ma nowe władze

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga/Twoje7dni

Dzisiaj na I sesji zabrała się nowa Rada Powiatu Pilskiego. Radni dokonali wyboru starosty, wicestarosty oraz wyznaczyli wynagrodzenie dla nowego starosty.

Nowym starostą pilskim został Rafał Zdzierela (KO). Radni wyznaczyli także wynagrodzenie dla nowego starosty. Co miesiąc będzie on otrzymywać 20.640 złotych.

Wicestarostą został, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Stefan Kowal (Trzecia Droga).

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Gdzie będzie pracował odchodzący starosta pilski?

Published

on

By

Gdzie będzie pracował odchodzący starosta pilski Eligiusz Komarowski – to temat dzisiejszej konferencji prasowej Rafała Zdziereli (KO) oraz Stefana Kowala (TD).

Rafał Zdzierela otrzymał informację, że starosta zatrudniony ma zostać w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku.

– To tylko mały kapiszon – mówi o całej sprawie Eligiusz Komarowski.

Zachęcamy do obejrzenia briefingu Rafała Zdziereli oraz odpowiedzi Eligiusza Komarowskiego.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement