Connect with us

Polityka

Nie żyje Jerzy Urban rzecznik prasowy rządu PRL w stanie wojennym

Published

on

fot. PAP

Nie żyje Jerzy Urban, zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym “Tygodnika Nie”. W latach 1981–89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, współtworzył propagandę stanu wojennego – informację o jego śmierci potwierdziła PAP redakcja Tygodnika “NIE”.

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Jego ojciec był redaktorem “Głosu Porannego” związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

 

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem “Nowa Wieś”. W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z “Nowej Wsi” do redakcji “Po prostu”, gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku “Polityka”. W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

Advertisement

 

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej. Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny. Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika “Nie”. (PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Wielka zmiana. Znamy wyniki II tury wyborów

Published

on

By

W niedzielę odbyła się II tura wyborów. W Pile prezydentem Piły została Beata Dudzińska. W pozostałych miejscowościach spore zmiany.

Na Beatę Dudzińską głosowało 71,01 % głosujących. Marcin Porzucek otrzymał 28,99 % głosów.

Bardzo zacięta walka odbyła się w Gminie Wyrzysk. Dotychczasowa burmistrz Bogusława Jagodzińska została pokonana przez Marcina Piszczka. Ten ostatni zdobył 69,58 % głosów, zaś odchodząca burmistrz zaledwie 30,42 %.

Kolejna sensacja w Gminie Łobżenica. Dotychczasowy burmistrz Piotr Łosoś zdobył zaledwie 43,03 % głosów. Burmistrzem na kolejne lata został więc Robert Biskupiak, na którego zagłosowało 56,97 % głosujących.

Advertisement

Kolejna niespodzianka to Gmina Ujście. Tutaj dotychczasowy burmistrz Roman Wrotecki został pokonany przez Małgorzatę Cichostępską. Wrotecki dostał 46,16 % głosów, zaś Cichostępska 53,84 % głosów.

W ościennej gminie Krzyż Wielkopolski burmistrzem została Marta Kubiak, na którą zagłosowało 53,11 % głosujących, a Edyta Poznaniak-Helak zaledwie 46,89 % głosów.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Za dwa tygodnie II tura wyborów na prezydenta Piły

Published

on

By

Niedzielne wybory samorządowe na prezydenta Piły nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dlatego za 2 tygodnie odbędzie się II tura wyborów.

W niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów zebrała Beata Dudzińska z KO ( 12124  głosy). Drugi był Marcin Porzucek z PiS (  5020 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się kandydat Trzeciej Drogi Adam Luboński (  3392 głosy).

Ostatecznie w II turze mierzą się Beata Dudzińska oraz Marcin Porzucek.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement