Connect with us

Elektronika

NASK: nowa kampania wyłudzania danych na Facebooku

Published

on

fot. PAP

Zespół CSIRT NASK zaobserwował nową kampanię phishingową, której celem jest przechwycenie danych użytkowników portalu Facebook. Przestępcy wysyłają wiadomość z informacją, że odbiorca jest rzekomo widoczny na nagraniu, do którego prowadzi załączony odnośnik – podał w czwartek NASK.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w czwartek, że w minionym tygodniu zespół CSIRT NASK zaobserwował nową kampanię phishingową, której celem jest przechwycenie danych użytkowników portalu Facebook. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem lub nakłonienia ofiary do określonych działań.

 

“Przestępcy, wykorzystując ciekawość potencjalnych ofiar, przysyłają im za pośrednictwem komunikatora Messenger krótką wiadomość z informacją, że dana osoba rzekomo jest widoczna na nagraniu, do którego prowadzi załączony odnośnik” – wyjaśnili eksperci NASK. Po otwarciu odnośnika użytkownikowi prezentowany jest fałszywy panel logowania do serwisu Facebook wraz z informacją, że dostęp do filmiku wymaga uprzedniego potwierdzenia tożsamości. “Gdy ofiara poda dane uwierzytelniające do serwisu, przestępcy przejmują jej konto, a następnie powtarzają procedurę, rozsyłając wiadomości o rzekomym filmiku do znajomych danej osoby” – wskazano w komunikacie.

Advertisement

 

W przypadku kiedy oszust przejmie już dostęp do konta na Facebooku, eksperci CERT Polska zalecają zmienić hasło oraz włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie i sprawdzić, czy nie zostały podpięte do konta nieznane aplikacje.

 

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy to jednostka naukowa, która pełni funkcję rejestru domen internetowych (DNS).pl, domen ENUM (dla numerów telefonicznych +48) oraz oferuje usługi teleinformatyczne (IP transit, dostęp do Internetu, sieci VPN, usługi VoIP oraz usługi WiMAX). NASK powstała w 1992 r. przy Uniwersytecie Warszawskim jako zespół koordynacyjny ds. rozwoju akademickich sieci komputerowych.

Advertisement

 

CSIRT NASK to Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, działający na poziomie krajowym, prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. (PAP)

 

autorka: Ewa Nehring

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Rozpoczęły się targi Poznań Game Arena 2023

Published

on

By

fot. A. Dęga

W Poznaniu rozpoczęły się największe w tej części Europy targi gier komputerowych i multimediów. Do dyspozycji jest aż 6 pawilonów wystawienniczych.

Ponad stu wystawców i jeszcze więcej gier czeka na uczestników tegorocznej edycji Poznań Game Arena.

Poznań Game Arena to największe targi rozrywki i multimediów w Europie Środkowo-Wschodniej. W pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich obecni są liderzy branży gamingowej. Uczestnicy PGA mogą odwiedzać stoiska takich marek jak Xbox, Bethesda, Ubisoft, CD PROJEKT RED, 11 bit studios i wielu innych. Łącznie na poznańskich targach rozrywki i multimediów obecnych jest ponad stu wystawców z najróżniejszych obszarów gamingu. Miłośnicy gier mogą sprawdzić najróżniejsze produkcje od AAA do tytułów w strefie indie.

W bogatym programie wydarzeń znalazło się wiele interesujących konkursów i turniejów na stoiskach poszczególnych wystawców. Zwiedzający mogli również przysłuchać się interesującym prezentacjom i dyskusjom, które odbywały się na aż trzech scenach tematycznych. O swoich najnowszych produkcjach opowiedziała Bethesda, dowiedzieliśmy się dlaczego najlepszy Gothic jest z Polski oraz w jaki sposób uczyć się tworzenia gier. To tylko wybrane tematy, jakie przewinęły w programie scen pierwszego dnia.

Advertisement

Najlepsze stoiska na PGA

Tradycyjnym punktem pierwszego dnia targów jest uroczyste otwarcie, w trakcie którego wręczane są nagrody dla wystawców, którzy przygotowali najlepsze stoiska. W tym roku statuetki Acanthus Aureus powędrowały w ręce takich firm jak:

• Xbox
• BANDAI NAMCO
• Rockstar Energy Drink
• UBISOFT
• DORITOS
• KITKAT
• LEGO
• 11 BIT STUDIOS
• KOMPUTRONIK / LENOVO
• GENESIS
• COUGAR

Na stoisku Cyberpunk 2077 można pograć w specjalny dodatek “Widmo Wolności”. Tu gracze powracają do Night City, gdzie odkrywają niebezpieczną dzielnicę tego miasta – Dogtown.

Advertisement

 

 

Targi potrwają do niedzieli.

Advertisement
Continue Reading

Elektronika

NASK ostrzega przed oszustami wyłudzającymi dane logowania do Facebooka

Published

on

By

fot. PAP

NASK ostrzegła w środę przed oszustami wyłudzającymi dane logowania do portalu Facebook. Celem ataku jest przejęcie konta w serwisie społecznościowym, które może zostać następnie wykorzystane np. do wyłudzenia pieniędzy od znajomych ofiary.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa poinformowała w środę, że zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team) obserwuje działania przestępców, których celem jest wyłudzenie loginów i haseł do portalu Facebook.

 

Jak poinformowała NASK, scenariusz działania oszustów zaczyna się od umieszczenia na Facebooku ogłoszenia sprzedaży przedmiotu. Jeśli użytkownik portalu wyrazi zainteresowanie zakupem, oszuści kontaktują się z nim poprzez wiadomość prywatną.

Advertisement

 

“Przesyłają potencjalnej ofierze link do strony, na której rzekomo znajduje się więcej informacji o sprzedawanym produkcie. W rzeczywistości jest to fałszywy panel logowania do serwisu Facebook, służący do wyłudzenia danych dostępowych ofiary” – poinformowała NASK.

 

Dodała, że celem ataku jest przejęcie konta w serwisie społecznościowym, które może zostać następnie wykorzystane do innych szkodliwych działań, na przykład próby wyłudzenia pieniędzy od znajomych ofiary lub nakłonienia ich do instalacji szkodliwego oprogramowania.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement