Wiadomości

Na granicy dobiega końca budowy zapory, nie będzie ona przedłużana

Published

on

fot. PAP

Techniczna zapora o długości 187 km na granicy polsko-białoruskiej będzie gotowa do końca czerwca. Nie będzie ona przedłużana na pozostałym fragmencie granicy z Białorusią – zapowiedział w poniedziałek wiceminister MSWiA Błażej Poboży.

“Budowa zapory – z uwagi na uwarunkowania techniczne – mogła dotyczyć tylko odcinka 187 km i na tym odcinku będzie ona ukończona do końca czerwca. Zaraz potem rozpocznie się montaż elementów elektronicznych zapory. To najnowocześniejsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o detekcję, nadzór i kontrolę na linii granicy” – powiedział Poboży w Programie Trzecim Polskiego Radia.

 

Dodał, że zapora nie będzie przedłużana. “Tam, gdzie to możliwe, tam będzie stała zapora, dochodzą jeszcze granice naturalne, na rzece” – wyjaśnił.

Advertisement

 

Wskazał, że “zapora będzie elementem wspomagającym (…), tam gdzie podczas tzw. kryzysu migracyjnego, a de facto operacji hybrydowej wymierzonej przeciw Polsce, dochodziło do prowokacji, prób przekroczeń granicy”. “To ma nas zabezpieczyć przed tego typu przejściami, ma być to narzędzie, które pomoże Straży Granicznej” – oznajmił.

 

Wiceminister zapewnił, że wszystkie drogi, które zostały uszkodzone przez ciężki sprzęt podczas prac przy budowie zapory, zostaną naprawione. “Zobowiązaliśmy się, żeby te uszkodzone fragmenty w sposób właściwy doprowadzić do stanu sprzed rozpoczęcia tej inwestycji” – powiedział.

Advertisement

 

Przypomniał, że szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował, że w związku z zakończeniem głównych prac przy zaporze od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.

 

Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Advertisement

 

Budowę zapory prowadzi firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy – konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych. (PAP)

 

wnk/ mark/

Advertisement

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Exit mobile version