Connect with us

Kultura

Listy z drzew – zaproszenie na wernisaż wystawy

Published

on

17 listopada (czwartek) o godz. 18:00 w siedzibie Pilskiej Spółdzielni Mieszjkaniowej Lokatorsko-Własnościowej odbędzie się spotkanie z Iloną Banach-Wach – autorką obrazów malowanych na liściach. Wstęp wolny!

-W jednym z komentarzy pod moim obrazem wyczytałam, że liść to list od drzew. Można też za Marią Pawlikowską-Jasnorzewską powiedzieć: ”List, liść biały z kochanego drzewa”. Uwielbiam drzewa i lubię je malować, tym bardziej cieszy mnie możliwość malowania na „listach” z tych drzew. Odkryłam taką możliwość przypadkiem, przeszukując internet. Zdjęcia obrazów na liściach zachwyciły mnie, wręcz zauroczyły. Zaczęłam eksperymentować, aż wypracowałam swoją technikę przygotowywania liści i malowania na nich. Powstał już spory pakiet listów od drzew, niektóre pofrunęły już dalej, a inne prezentuję na tej wystawie – mówi Ilona Banach-Wach.

Na wernisażach w Galerii Labirynt promowani są też młodzi, zdolni muzycy.  Tym razem zagra Angelina Litwinienko, wiolonczelistka, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile w klasie Kamili Wiśniewskiej – Czaji. W jednym z utworów na fortepianie zagra Filip Maciborski.

Angelina Litwinienko jest laureatką konkursów wiolonczelowych o zasięgu ogólnopolskim m. in. w Bydgoszczy, Poznaniu, Zielonej Górze i konkursu międzynarodowego w Elblągu oraz Piła Festival & Academy.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Andrzejkowa impreza w Skansenie w Osieku n/Not.

Published

on

By

W Skansenie Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbyła się dzisiaj impreza pod nazwą “Andrzejki w skansenie”.

Można było dowiedzieć się jak dawniej bawiono się w imieniny Św. Andrzeja. Było więc lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z łupin orzechów pływających w misce czy lanie gorącego ołowiu.

Nie zabrakło też wypieku piernikowych “katarzynek” oraz wyrobu świeczek i darcia pierza. Kto chciał, mógł przejechać się bryczką.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale Youtube. Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanały na Youtube. Można to zrobić klikając TUTAJ. To nic nie kosztuje, a spowoduje, że będziemy realizowali więcej materiałów video.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Stanisław Janicki autor “W starym kinie” odwiedził Piłę

Published

on

By

We wtorek, 29 listopada w Centrum Powiatowym “Iskra” w Pile odbyło się niezwykłe spotkanie ze Stanisławem Janickim – twórcą telewizyjnej serii “W starym kinie”.

Pan Stanisław Janicki, urodził się 11 listopada 1933 roku. Po wojnie, zupełnie przypadkiem, za namową swojej koleżanki ze studiów, trafił do Telewizji Polskiej. Pierwszy odcinek nagrał niejako w zastępstwie. Program tak się spodobał, że “W starym kinie” gościło na telewizyjnej antenie 32 lata.

“W starym kinie” – cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z twórcą i jednocześnie prowadzącym program.

Spotkanie w Pile prowadził dr Wiesław Kot, znakomity krytyk filmowy.

Przed spotkaniem odbyła się wycieczka po Pile zabytkowym autobusem. Przewodnikiem był Jan Balcerzak.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement