Connect with us

Ludzie

Listopad pod znakiem szkolenia w Dolaszewie

Published

on

Intensywny weekend mają za sobą żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty w Dolaszewie. Terytorialsi doskonalili m.in. umiejętności strzeleckie i taktyczne. To był również dobry moment, by przeprowadzić szkolenie z zakresu taktyki.

122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie, to najmłodszy pododdział 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chętni do służby wojskowej wciąż jeszcze mogą znaleźć swoje miejsce w jego szeregach. Rekrutacja trwa. Jakie kroki trzeba wykonać, by trafić do batalionu? Pierwszy z nich to skontaktowanie się z rekruterem 12 WBOT za pośrednictwem strony internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Za żołnierzami kolejny, pracowity weekend. To już dla nich tradycja, że w sobotę, równo o 7:30 rozpoczynają obowiązkowe szkolenie rotacyjne. W ciągu dwóch dni, terytorialsi doskonalili swoje umiejętności pod okiem przełożonych i instruktorów. Pierwszego dnia, tuż po śniadaniu odbyli trening strzelecki na strzelnicy garnizonowej w Wałczu. Żołnierze zostali podzieleni na grupy szkoleniowe i realizowali również zagadnienia z zakresu taktyki czy szkolenia medycznego.

Popołudnie i późny wieczór upłynął na ćwiczeniu poruszania się w terenie w ograniczonej widoczności. Dodatkowo, żołnierze realizowali marsz na azymut.

Advertisement

Stawiamy na intensywne, atrakcyjne szkolenie żołnierzy, które przyczynia się do zdobywania umiejętności, niezbędnych do realizacji zadań postawionych przed moim batalionem. Widzę, że rotacje sprawiają żołnierzom ogromną satysfakcję. Obserwuję, jakie następują w nich przemiany – tłumaczy ppłk Maciej BETKA – dowódca 122 blp w Dolaszewie.

Kolejny dzień w batalionie przyniósł nowe wyzwania. Tuż po pobudce i porannym rozruchu fizycznym, terytorialsi doskonalili elementy związane z działaniem w terenie zurbanizowanym. Ćwiczyli skryte podejście, rozpoznanie i bezpieczne opuszczanie budynku.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement