Connect with us

Kultura

Legendy Krajny Złotowskiej

Published

on

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na promocję najnowszej publikacji z legendami z regionu.

Spotkanie „Legendy Krajny Złotowskiej” odbędzie się 13 października 2022 (czwartek), godz. 17:00 w Spichlerzu Złotowskim przy  ul. Spichrzowej w Złotowie. Wstęp wolny .

Zbigniew Noska, były redaktor naczelny “Tygodnika Nowego” pisze we wstępie: „W niniejszym wydawnictwie zebrałem przeszło pięćdziesiąt legend i podań ze Złotowszczyzny. Jest to największy ich zbiór spośród znanych mi publikacji na ten temat. Część z legend została już opracowana przez Piotra Jaśka, Henryka M. Brodziaka oraz Małgorzatę Chołodowską i Jowitę Kęcińską.

Nadałem im inny, bardziej współczesny kształt językowy oraz wzbogaciłem o nowe wątki i postaci. Moja książka zawiera legendy związane z różnymi miejscowościami z terenu powiatu złotowskiego. Stanowi swoisty przegląd podań ludowych – znanych, mniej znanych, całkowicie zapomnianych i najnowszych. Aby je uatrakcyjnić i ułatwić ich odbiór, głównie przez dzieci i młodzież, poprosiłem artystę plastyka Krystynę Noskę (prywatnie moją żonę) o zilustrowanie każdej z legend odpowiednim rysunkiem. Mam nadzieję, że zabieg ten pomoże czytelnikom tej książeczki zagłębić się w tajemniczy krąg ludowych opowieści, w których w sposób szczególny wątki realnego życia zespoliły się z pełnym fantazji i magii światem ludowej wyobraźni. Wszak legenda jest starszą siostrą historii.”

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Andrzejkowa impreza w Skansenie w Osieku n/Not.

Published

on

By

W Skansenie Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbyła się dzisiaj impreza pod nazwą “Andrzejki w skansenie”.

Można było dowiedzieć się jak dawniej bawiono się w imieniny Św. Andrzeja. Było więc lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżenie z łupin orzechów pływających w misce czy lanie gorącego ołowiu.

Nie zabrakło też wypieku piernikowych “katarzynek” oraz wyrobu świeczek i darcia pierza. Kto chciał, mógł przejechać się bryczką.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na naszym kanale Youtube. Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanały na Youtube. Można to zrobić klikając TUTAJ. To nic nie kosztuje, a spowoduje, że będziemy realizowali więcej materiałów video.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Stanisław Janicki autor “W starym kinie” odwiedził Piłę

Published

on

By

We wtorek, 29 listopada w Centrum Powiatowym “Iskra” w Pile odbyło się niezwykłe spotkanie ze Stanisławem Janickim – twórcą telewizyjnej serii “W starym kinie”.

Pan Stanisław Janicki, urodził się 11 listopada 1933 roku. Po wojnie, zupełnie przypadkiem, za namową swojej koleżanki ze studiów, trafił do Telewizji Polskiej. Pierwszy odcinek nagrał niejako w zastępstwie. Program tak się spodobał, że “W starym kinie” gościło na telewizyjnej antenie 32 lata.

“W starym kinie” – cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967–1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji.
Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z twórcą i jednocześnie prowadzącym program.

Spotkanie w Pile prowadził dr Wiesław Kot, znakomity krytyk filmowy.

Przed spotkaniem odbyła się wycieczka po Pile zabytkowym autobusem. Przewodnikiem był Jan Balcerzak.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement