Connect with us

Sport

Lech Poznań awansował do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Konferencji

Published

on

Piłkarze Lecha Poznań awansowali do fazy grupowej Ligi Konferencji. W rewanżowym spotkaniu czwartej rundy kwalifikacyjnej zremisowali w Luksemburgu z F91 Dudelange 1:1 (0:1). Pierwszy mecz mistrzowie Polski wygrali na własnym stadionie 2:0.

F1 Dudelange – Lech Poznań 1:1 (1:0)

 

Bramki: 1:0 Mehdi Kirch (36), 1:1 Joel Pereira (60).

Advertisement

 

Żółte kartki – F91 Dudelange: Mehdi Kirch, Nelito Cruz, Vincent Decker, Samir Hadji, Edis Agovic. Lech Poznań: Kristoffer Velde.

 

F91 Dudelange: Lucas Fox – Jean Ouassiero, Aldin Skenderovic, Vincent Decker, Mehdi Kirch (83. Chris Stumpf) – Charles Morren, Dejvid Sinani (79. Pedro Mendes), Nelito Cruz (68. Filip Bojic) – Samir Hadji, Joao Victo (68. Francisco Junior), Edis Agovic (68. Eliot Gashi).

Advertisement

 

Lech Poznań: Filip Bednarek – Joel Pereira, Maksymilian Pingot, Lubomir Satka, Pedro Rebocho – Kristoffer Velde (59. Giorgi Citaiszwili), Radosław Murawski (68. Jesper Karlstroem), Joao Amaral (68. Filip Marchwiński), Nika Kwekweskiri, Michał Skóraś – Mikael Ishak (57. Filip Szymczak)

 

Sędziował: Nikola Dabanovic (Czarnogóra).

Advertisement

 

Mistrz Polski zameldował się w fazie grupowej Ligi Konferencji, ale znów musiał sporo się namęczyć, by udokumentować swoją wyższość nad luksemburskim F91 Dudelange. Poznaniacy po raz piąty w historii wystąpią w rundzie grupowej europejskich rozgrywek. Po raz ostatni w grupie rywalizowali dwa lata temu w Lidze Europy.

 

Lech miał dobrą, dwubramkową zaliczkę przed rewanżem, a na początku meczu starał się ją powiększyć. Podopieczni Johna van den Broma sprawiali lepsze wrażenie, choć już po pierwszej akcji gospodarze domagali się rzutu karnego. Arbiter z Czarnogóry okazał się niewzruszony. Luksemburczycy chcieli jak najszybciej zdobyć gola i “złapać” kontakt, ale to kontry mistrza Polski były groźniejsze. Strzał Mikaela Ishaka obronił Lucas Fox, a Kristoffer Velde nie trafił w światło bramki.

Advertisement

 

Piłkarze Dudelange szukali różnych sposobów na rozmontowanie poznańskiej defensywy. Obrona Lecha grająca po raz kolejny w zmienionym składzie nie stanowiła monolitu. W 18. min. Filip Bednarek zapobiegł utracie bramki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

 

Chwilę później powinno być 1:0 dla poznaniaków. Joel Pereira idealnie w tempo, wzdłuż bramki podał piłkę do Mikaela Ishaka, a Szwed dołożył tylko nogę, lecz fatalnie skiksował. Napastnik “Kolejorza” takie akcje jeszcze nie tak dawno niemal zawsze zamieniał na gole.

Advertisement

 

Gdyby Ishak trafił do siatki, lechici mogliby czuć się już bardzo komfortowo. Tymczasem mistrzowie Luksemburga postarali się, by poznaniacy stracili pewność siebie. W 33. minucie gospodarze wprawdzie trafili do siatki, ale uczynili to z pozycji spalonej. Inna sprawa, że defensywa Lecha w tej sytuacji była mocno zdezorientowana.

 

Gospodarze coraz śmielej poczynali sobie pod bramką Bednarka. A lechici zupełnie nie wyciągnęli wniosków z wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Nie odrobili też lekcji z poprzednich spotkań, kiedy to systematycznie tracili gole po strzałach z dystansu. Tak się stało w 36. minucie, kiedy to Mehdi Kirch przymierzył z ponad 20 metrów, a piłka odbiła się po drodze od Maksymiliana Pingota i zupełnie zaskoczyła golkipera Lecha. Bednarek kilka minut później znów musiał interweniować, tym razem skutecznie, po strzale Dejvida Sinaniego.

Advertisement

 

Luksemburczycy jeszcze przez kwadrans drugiej odsłony mogli mieć nadzieję na odrobinie strat, choć po przerwie grali dość zachowawczo. Lech nadal rozgrywał swoje akcje w wolnym tempie, a van den Brom musiał zdjąć Ishaka, który zasygnalizował uraz. W końcu goście znaleźli drogę do bramki rywala. Nicka Kwekweskiri podał do swojego rodaka Giorgiego Citaiszwiliego, a ten dograł na wolne pole do Joela Pereiry. Portugalski obrońca zachował się niczym rasowy napastnik i huknął pod poprzeczkę, nie dając praktycznie szans bramkarzowi F91 Dudelange.

 

To był kluczowy moment spotkania i widać było, że z drużyny mistrza Luksemburga uszło powietrze. Nie rezygnowali wprawdzie z ataków, ale były one przeprowadzane niemrawo, a kolejne strzały z dystansu mijały światło bramki.

Advertisement

 

Lechici przejęli inicjatywę i w ostatnich 20 minutach trzymali już rękę na pulsie. Poznaniacy szukali szans na zdobycie kolejnych goli, lecz brakowało im skuteczności. Bliski strzelenia debiutanckiego gola w barwach Lecha był Pingot, ale jego uderzenie głową minęło słupek. Chwilę później jeszcze lepszą szansę miał Pedro Rebocho, lecz uderzył prosto w Lucasa Foxa.

 

Już w piątek poznański zespół pozna grupowych rywali w Lidze Konferencji, losowanie odbędzie się w Stambule o godz. 14.30. (PAP)

Advertisement

 

autor: Marcin Pawlicki

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Polska – Brazylia 26:22 w towarzyskim meczu piłkarek ręcznych w Pile

Published

on

By

fot. PAP

Polskie piłkarki ręczne pokonały 26:22 (12:9) w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Pile. Nasze miasto po raz pierwszy w historii było gospodarzem meczu reprezentacji w tej dyscyplinie sportu.

Najwięcej bramek dla Polski zdobyły: Magda Balsam 7 oraz Emilia Galińska, Aleksandra Olek i Aleksandra Rosiak po 3; dla Brazylii – Gabriela Bitolo 5. (PAP)

Continue Reading

Sport

Wielkie święto biegaczy w Pile. W sobotę AMP w biegach przełajowych

Published

on

By

fot. Krzysztof Karpiński

W sobotę Piła znów stanie się miejscem Akademickich Mistrzostw Polski. W tym roku uczestniczy staną do rywalizacji jednak nie w judo, a w biegach przełajowych. – To dla nas nowe wyzwanie, ale będziemy chcieli zadowolić biegaczy każdego typu – przekonuje Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, jeden z organizatorów zawodów.

W ostatnich latach Piła wybiła się w środowisku akademickim na specjalistę od turniejów w judo. Tym razem jednak walka o medale AMP nie będzie się tam rozgrywać na tatami, ale na biegowych trasach. Chęć udziału w zawodach na terenie Aeroklubu Ziemi Pilskiej wyraziło 650 osób z 55 uczelni. Dla sztabu organizacyjnego z AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile to jednak nie jest coś zupełnie nowego, albowiem na koncie mają już doświadczenia z innych imprez biegowych.

– Porównując frekwencję z AMP-ami w judo, jest to duży przeskok i wyzwanie. Niektórzy z nas od prawie trzydziestu lat działają przy półmaratonie w Pile. Oczywiście, przełaje mają inną specyfikę i charakter, gdzie czasem im trudniej, tym lepiej. Dostajemy już wiele pytań o utrudnienia na trasie, sprawdzamy prognozy pogody i wszystko wskazuje, że dla kibiców aura będzie sprzyjająca – mówi Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, koordynator zawodów.

W programie znajdą się biegi na dystansie 3 i 6 km dla pań oraz 4,5 i 9 km dla panów, a także sztafeta mieszana 4 x 1,5 km. Wszystko będzie się rozgrywać na rundzie liczącej około 1500 metrów wytyczonej na miejscowym lądowisku. Biorąc pod uwagę miejsce, trudno spodziewać się mocnych podbiegów i zbiegów, ale jak zapewniają organizatorzy, nikt nie będzie się nudził.

– Nie będę zdradzać zbyt wiele, ale będziemy chcieli zadowolić każdy typ biegacza. Na pewno znajdą się długie proste, ale też sztuczne utrudnienia znane z przełajów. Z uwagi na to, że biegi będą odbywały się na lotnisku, swoje może robić też wiatr – dodaje Łojewski.

W biegu na 6 km kobiet złotego medalu z ubiegłego roku bronić będzie Paulina Kicilińska (AGH Kraków), a na 9 km mężczyzn sukces będzie chciał powtórzyć Krzysztof Żygenda (PG Gdańsk). Na starcie zobaczymy też uczestników Akademickich Mistrzostw Świata w biegach przełajowych z Omanu: Oliwię Paradowską (PG Gdańsk), Monikę Kuźniar (URz Rzeszów), Weronikę Mikołajewską (UG Gdańsk) oraz Jakuba Tuleję (UKW Bydgoszcz).

Advertisement

– Oczywiście bardzo chciałabym utrzymać pozycję, ale absolutnie nie narzucam sobie presji. Zwycięstwo z zeszłego roku to jak dotąd moje największe sportowe osiągnięcie. Pamiętam, że biegło mi się bardzo dobrze. Myślę, że przełaje są na tyle niespodziewane, że ciężko wybrać, co jest kluczem do sukcesu. Na pewno składa się na to wytrzymałość i siła, ale wszystko zależy od trasy – mówi przed startem Kicilińska.

Uroczyste otwarcie zawodów zaplanowano w sobotę o godzinie 11. Ceremonia zakończenia imprezy planowana jest na godzinę 15. Złotych medali w klasyfikacji generalnej będzie bronić Uniwersytet Warszawski w rywalizacji pań i Uniwersytet Gdański u mężczyzn.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile – harmonogram (6.04.2024)
godz. 11:00 – otwarcie
godz. 11:15 – bieg na 3 km kobiet
godz. 11:50 – bieg na 4,5 km mężczyzn
godz. 12:30 – bieg na 6 km kobiet
godz. 13:20 – bieg na 9 km mężczyzn
godz. 14:20 – sztafeta mieszana 4×1,5 km
godz. 15:00 – zakończenie

Lista uczelni zgłoszonych do AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Ciechanowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Bydgoska
Politechnika Częstochowska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Merito w Poznaniu
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement