Connect with us

Sport

Lech Poznań awansował do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Konferencji

Published

on

Piłkarze Lecha Poznań awansowali do fazy grupowej Ligi Konferencji. W rewanżowym spotkaniu czwartej rundy kwalifikacyjnej zremisowali w Luksemburgu z F91 Dudelange 1:1 (0:1). Pierwszy mecz mistrzowie Polski wygrali na własnym stadionie 2:0.

F1 Dudelange – Lech Poznań 1:1 (1:0)

 

Bramki: 1:0 Mehdi Kirch (36), 1:1 Joel Pereira (60).

Advertisement

 

Żółte kartki – F91 Dudelange: Mehdi Kirch, Nelito Cruz, Vincent Decker, Samir Hadji, Edis Agovic. Lech Poznań: Kristoffer Velde.

 

F91 Dudelange: Lucas Fox – Jean Ouassiero, Aldin Skenderovic, Vincent Decker, Mehdi Kirch (83. Chris Stumpf) – Charles Morren, Dejvid Sinani (79. Pedro Mendes), Nelito Cruz (68. Filip Bojic) – Samir Hadji, Joao Victo (68. Francisco Junior), Edis Agovic (68. Eliot Gashi).

Advertisement

 

Lech Poznań: Filip Bednarek – Joel Pereira, Maksymilian Pingot, Lubomir Satka, Pedro Rebocho – Kristoffer Velde (59. Giorgi Citaiszwili), Radosław Murawski (68. Jesper Karlstroem), Joao Amaral (68. Filip Marchwiński), Nika Kwekweskiri, Michał Skóraś – Mikael Ishak (57. Filip Szymczak)

 

Sędziował: Nikola Dabanovic (Czarnogóra).

Advertisement

 

Mistrz Polski zameldował się w fazie grupowej Ligi Konferencji, ale znów musiał sporo się namęczyć, by udokumentować swoją wyższość nad luksemburskim F91 Dudelange. Poznaniacy po raz piąty w historii wystąpią w rundzie grupowej europejskich rozgrywek. Po raz ostatni w grupie rywalizowali dwa lata temu w Lidze Europy.

 

Lech miał dobrą, dwubramkową zaliczkę przed rewanżem, a na początku meczu starał się ją powiększyć. Podopieczni Johna van den Broma sprawiali lepsze wrażenie, choć już po pierwszej akcji gospodarze domagali się rzutu karnego. Arbiter z Czarnogóry okazał się niewzruszony. Luksemburczycy chcieli jak najszybciej zdobyć gola i “złapać” kontakt, ale to kontry mistrza Polski były groźniejsze. Strzał Mikaela Ishaka obronił Lucas Fox, a Kristoffer Velde nie trafił w światło bramki.

Advertisement

 

Piłkarze Dudelange szukali różnych sposobów na rozmontowanie poznańskiej defensywy. Obrona Lecha grająca po raz kolejny w zmienionym składzie nie stanowiła monolitu. W 18. min. Filip Bednarek zapobiegł utracie bramki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

 

Chwilę później powinno być 1:0 dla poznaniaków. Joel Pereira idealnie w tempo, wzdłuż bramki podał piłkę do Mikaela Ishaka, a Szwed dołożył tylko nogę, lecz fatalnie skiksował. Napastnik “Kolejorza” takie akcje jeszcze nie tak dawno niemal zawsze zamieniał na gole.

Advertisement

 

Gdyby Ishak trafił do siatki, lechici mogliby czuć się już bardzo komfortowo. Tymczasem mistrzowie Luksemburga postarali się, by poznaniacy stracili pewność siebie. W 33. minucie gospodarze wprawdzie trafili do siatki, ale uczynili to z pozycji spalonej. Inna sprawa, że defensywa Lecha w tej sytuacji była mocno zdezorientowana.

 

Gospodarze coraz śmielej poczynali sobie pod bramką Bednarka. A lechici zupełnie nie wyciągnęli wniosków z wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Nie odrobili też lekcji z poprzednich spotkań, kiedy to systematycznie tracili gole po strzałach z dystansu. Tak się stało w 36. minucie, kiedy to Mehdi Kirch przymierzył z ponad 20 metrów, a piłka odbiła się po drodze od Maksymiliana Pingota i zupełnie zaskoczyła golkipera Lecha. Bednarek kilka minut później znów musiał interweniować, tym razem skutecznie, po strzale Dejvida Sinaniego.

Advertisement

 

Luksemburczycy jeszcze przez kwadrans drugiej odsłony mogli mieć nadzieję na odrobinie strat, choć po przerwie grali dość zachowawczo. Lech nadal rozgrywał swoje akcje w wolnym tempie, a van den Brom musiał zdjąć Ishaka, który zasygnalizował uraz. W końcu goście znaleźli drogę do bramki rywala. Nicka Kwekweskiri podał do swojego rodaka Giorgiego Citaiszwiliego, a ten dograł na wolne pole do Joela Pereiry. Portugalski obrońca zachował się niczym rasowy napastnik i huknął pod poprzeczkę, nie dając praktycznie szans bramkarzowi F91 Dudelange.

 

To był kluczowy moment spotkania i widać było, że z drużyny mistrza Luksemburga uszło powietrze. Nie rezygnowali wprawdzie z ataków, ale były one przeprowadzane niemrawo, a kolejne strzały z dystansu mijały światło bramki.

Advertisement

 

Lechici przejęli inicjatywę i w ostatnich 20 minutach trzymali już rękę na pulsie. Poznaniacy szukali szans na zdobycie kolejnych goli, lecz brakowało im skuteczności. Bliski strzelenia debiutanckiego gola w barwach Lecha był Pingot, ale jego uderzenie głową minęło słupek. Chwilę później jeszcze lepszą szansę miał Pedro Rebocho, lecz uderzył prosto w Lucasa Foxa.

 

Już w piątek poznański zespół pozna grupowych rywali w Lidze Konferencji, losowanie odbędzie się w Stambule o godz. 14.30. (PAP)

Advertisement

 

autor: Marcin Pawlicki

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Michał Probierz następcą Fernando Santosa

Published

on

By

fot. PAP

Michał Probierz został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski – ogłosił prezes PZPN Cezary Kulesza. Zastąpił Portugalczyka Fernando Santosa, z którym rozstano się przed tygodniem. Debiut nowego trenera – 12 października w meczu eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi.

“Selekcjonerem reprezentacji Polski został Michał Probierz. To wybór najlepszy z możliwych. Życzę powodzenia nowemu trenerowi” – napisał Kulesza w mediach społecznościowych w środę rano.

 

Tym samym potwierdziły się spekulacje z ostatnich godzin, bo informacje zza kulis spotkania władz PZPN wskazywały, że to właśnie dotychczasowy opiekun kadry młodzieżowej zastąpi Santosa, z którym – po niespełna dziewięciu miesiącach pracy – 13 września rozwiązano kontrakt za porozumieniem stron.

Advertisement

 

Probierz, który będzie 51. w historii selekcjonerem biało-czerwonych, urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu. Jako piłkarz występował w barwach ŁKS Łagiewniki, Rozbarku Bytom, Gwarka Zabrze, Ruchu Chorzów, Bayeru Uerdingen, KFC Uerdingen, SG Wattenscheid, Górnika Zabrze, Pogoni Szczecin i Widzewa Łódź.

 

W polskiej ekstraklasie rozegrał 260 spotkań, zdobywając dziewięć bramek. Występował w juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski.

Advertisement

 

Karierę trenerską rozpoczynał jako szkoleniowiec młodzieży w SG Wattenscheid oraz Górniku Zabrze.

 

Jako pierwszy trener prowadził Polonię Bytom, Widzew Łódź, Jagiellonię Białystok, ŁKS Łódź, Aris Saloniki, Wisłę Kraków, GKS Bełchatów, Lechię Gdańsk i Cracovię. Na początku 2022 roku przez dwa dni oficjalnie był też szkoleniowcem Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, ale nie zdążył nawet poprowadzić żadnego treningu i zrezygnował.

Advertisement

 

Z Jagiellonią, w której spędził w dwóch podejściach łącznie sześć lat, sięgnął po Puchar Polski i Superpuchar (2010) oraz wicemistrzostwo kraju (2017). Natomiast z Cracovią, w której przez pewien czas pełnił jednocześnie funkcję wiceprezesa ds. sportowych, zdobył Puchar Polski i Superpuchar (2020).

 

4 lipca 2022 został szkoleniowcem młodzieżowej reprezentacji kraju. W tej roli zaliczył 10 meczów, z których pięć wygrał, trzy zremisował i doznał dwóch porażek. W rozpoczętych we wrześniu kwalifikacjach mistrzostw Europy do lat 21 jego zespół odniósł dwa zwycięstwa i prowadzi w grupie.

Advertisement

 

Jako trener “dorosłej” kadry zadebiutuje 12 października w spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi w Thorshavn.

 

Ostatnim selekcjonerem, który odnotował zwycięski debiut był we wrześniu 1997 roku Janusz Wójcik (1:0 z Węgrami). Później kolejnych 12 szkoleniowców nie potrafiło wygrać pierwszego meczu na tym stanowisku.

Advertisement

 

Pierwsze zgrupowanie drużyny narodowej pod wodzą Probierza, które poprzedzi mecze z Wyspami Owczymi i Mołdawią, rozpocznie się 9 października. Zgodnie z przepisami FIFA jednak najbliższa niedziela – 24 września – to ostatni termin, by wysłać do klubów wstępne powołania dla piłkarzy.

 

Głównym zadaniem nowego szkoleniowca będzie powalczenie o awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy. W pięciu występach eliminacyjnych pod wodzą Santosa Polacy wywalczyli ledwie sześć punktów i są na czwartej pozycji w grupie E, za Albanią – 10, Czechami – 8, ale tylko w czterech meczach, i Mołdawią – 8.

Advertisement

 

W przypadku niewywalczenia awansu do turnieju w Niemczech dzięki zajęciu jednego z dwóch czołowych miejsc w grupie, a to wciąż jest możliwe, choć zależy już nie tylko od wyników biało-czerwonych, zapewne w marcu 2024 wystąpią oni w barażach. Zakwalifikują się do nich dzięki wysokim notowaniom w ostatniej edycji Ligi Narodów.

 

O godz. 12 odbędzie się oficjalna prezentacja i konferencja prasowa nowego selekcjonera.(PAP)

Advertisement

Continue Reading

Sport

7. PKO Bieg Charytatywny w Pile

Published

on

By

W sobotę, 23 września zapraszamy na Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile na 7. PKO Bieg Charytatywny pod hasłem “Pomagamy z każdym krokiem”. Towarzyszyć mu będzie Rodzinny Piknik z wieloma atrakcjami dla najmłodszych.

 

Piła po raz pierwszy dołącza do tego wydarzenia, które w tym roku odbędzie się jednocześnie w 12 miastach Polski. Cel biegu jest niezwykle szczytny. Fundacja Charytatywna PKO BP zbiera na stypendia dla młodych sportowców.

Advertisement

Do udziału zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, członków klubów i stowarzyszeń sportowych.

 

W godz. 10.00 do 11.00 odbędzie się Bieg Główny, w którym mogą wziąć udział osoby powyżej 14 roku życia.

W biegu będą stratować 5 – osobowe drużyny. To bieg sztafetowy. Liczy się liczba uczestników i dystans, jaki przebiegną w ciągu godziny.  Okrążenia pokonane przez biegaczy zostaną przeliczone na złotówki, które Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na cel charytatywny biegu.

Advertisement

ZAPISY na bieg:  https://zapisy.sts-timing.pl/pko/register.php

 

Od godz. 12.00 rozpoczną się biegi dzieci, w zależności od wieku na różnym dystansie 100, 200 i 400 metrów.

ZAPISY na Bieg Młodych: https://zapisy.sts-timing.pl/pko/register-child.php

Advertisement

 

Zapisy będą możliwe także w dniu biegu, w biurze zawodów czynnym od godz. 8.00.

 

Na biegi obwiązuje symboliczne wpisowe na stronie organizatora (5 zł od dziecka, 10 zł od starszych zawodników) w zamian każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy: numer, koszulkę, napój z batonem energetycznym. Dla najlepszych w różnych kategoriach wręczane będą medale.

Advertisement

 

Szczegółowe informacje na stronie: www.pkobiegcharytatywny.pl

 

PIKNIK RODZINNY NA DUŻEJ PŁYCIE BOISKA – dodatkowe atrakcje od 11.30 do 14.00.

Advertisement

–  strefa zabaw i gier sportowych

–  strefa malucha z atrakcjami dla najmłodszych,

–  strefa familijna z wielkoformatowymi grami i zabawami podwórkowymi

–  strefa relaksu dla rodzin.

Advertisement

 

Ambasadorem Biegu w Pile będzie Tomasz Czubak – lekkoatleta, czterokrotny mistrz Polski i rekordzista kraju w biegu na 400 m.

Advertisement
Continue Reading