Connect with us

Kultura

Konkurs „O Złote Pióro” rozstrzygnięty

Published

on

W Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile wręczono nagrody laureatom XIX Regionalnego Konkursu Literackiego “O Złote Pióro”  “Od magii świata do magii słowa”- Piła ’2023.

Konkurs  organizowany był przez MDK „Iskra” w Pile wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile, przy współudziale Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol i Wydawnictwa Media Zet. Patronat Honorowy nad konkursem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, który ufundował nagrody główne dla laureatów.

W tym roku na konkurs wpłynęło aż 165 utworów pisanych wierszem i prozą, od 41 uczestników. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i w kategorii – studenci.

– Uważam, że z każdym rokiem poziom tego konkursu rośnie. Prace są na wysokim poziomie i nie jest łatwo wybrać te najlepsze. Należy docenić to, że nadal jest wielu młodych i wrażliwych ludzi, którzy doskonale posługują się słowem i potrafią swoje myśli pięknie formułować, często posługując się metaforą. Wśród nagrodzonych w naszych konkursie jest wiele osób, które zdobywały już nagrody, także w ogólnopolskich konkursach – mówi Zuzanna Przeworska, prowadząca w MDK Iskra w Pile klub poetycki Pegazik i właścicielka Media Zet, która wraz z Henrykiem Liszkiewiczem, poeta i prozaikiem, zasiadała w jury.

Na uroczystość wręczenia nagród przybyli laureaci wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Gratulacje wszystkim uczestnikom złożył Krzysztof Sadowski, członek Zarządu Powiatu w Pile.
– Dzisiejsze wydarzenie jest prawdziwym świętem słowa. Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach tworzyć, zwłaszcza, że może się wydawać, że już wszystko zostało napisane. Wy, młodzi twórcy przełamujecie ten stereotyp, posiadając pasję pisania. W imieniu swoim, jak i pana starosty Eligiusza Komarowskiego, dziękuję za udział w konkursie oraz wszystkim jego organizatorom – powiedział.

Advertisement

Laureatom pogratulował także Marian Madej, radny Rady Powiatu w Pile:
–  Jestem niezwykle dumny, że w Powiecie Pilskim mamy tak uzdolnionych poetów. Wasza twórczość porusza ważne tematy, ukazuje bogactwo ludzkich doświadczeń i inspiruje do refleksji. Życzę Wam dalszych sukcesów w waszej twórczości literackiej.

Laureaci:
SZKOŁY PODSTAWOWE:
ZŁOTE PIÓRO Milena Dawidziuk z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pile

II nagroda ex aequo:
-Barbara Kotula z Piły
-Julia Basińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile

III nagroda ex aequo:
– Amelia Palicka ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w  Pile
– Zofia Marta Przybył ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w  Pile
– Piotr Drzazga ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej.

SZKOŁY ŚREDNIE
ZŁOTE PIÓRO Marika Pytlarz, LO im. Marii Skłodowskiej – Curie  w Pile

Advertisement

II miejsce ex aequo:
Zuzanna Pawlak, Zespół Szkół Budowlanych w Pile
Wiktor Bielecki, Zespół Szkół im. Staszica w Pile

III miejsce ex aequo:
Maja Wygrzywalska
Patrycja Nowak, Zespół Szkół  Ekonomicznych Piła.

STUDENCI:
ZŁOTE PIÓRO – Zuzanna Golec, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

II miejsce ex aequo:
– Andrzej Rubik – student pedagogiki na Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
– Aleksandra Wojciechowska – studentka pedagogiki na Akademii Nauk Stosowanych w Pile im. Stanisława Staszica.

Advertisement

Nagroda Specjalna ufundowana przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol – Barbara Kotula.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej

Published

on

By

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na otwarcie wystawy czasowej „Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej”
w Zagrodzie Krajeńskiej przy ulicy Partyzantów w Złotowie 22 czerwca 2024 – sobota – godz. 15 .00.

wystawa czynna do 5 sierpnia 2024 od czwartku do niedzieli w godz. 11-18 / cena biletu 2 zł

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu wyjątkową wystawę, poświęconą tematowi “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej“. Ta fascynująca ekspozycja prezentuje zbiór 35 fotografii tradycyjnych strojów kobiecych, pochodzących z różnych subregionów Wielkopolski.

Advertisement

Prace zbierania strojów zostały podjęte przez Piotra Kulkę, kierownika Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, który z wielkim zapałem poszukiwał i gromadził te unikalne elementy wielkopolskiego dziedzictwa. Opracowanie graficzne wystawy zostało powierzone Danielowi Powroziewiczowi, zaś kuratorem sprawującym pieczę nad całością jest Paweł Zawadzki.

Wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” ma na celu podkreślenie bogactwa i różnorodności kultury tradycyjnej, lokalnego stylu ubierania się podczas świąt lub uroczystości rodzinnych oraz dziedzictwa regionalnego, które do końca nie jest znane. Prezentowane stroje, których rozwój przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku, pochodzą ze zbiorów wielu zespołów wielkopolskich, muzeów oraz osób prywatnych. Niektóre z nich są zabytkowe, ale znaczną część stanowią stroje zrekonstruowane na przestrzeni lat, w tym ostatnich latach m.in. strój krajeński, wiejski poznański czy raszkowski.

Podczas oglądania wystawy z pewnością zwrócą Państwo uwagę na niezwykłe bogactwo form i technik wykonania przystrojów, takich jak nakrycia głowy, kryzy czy zapaski. Różnorodność stosowanych haftów i krojów czepców w tych strojach jest niezwykle imponująca i trudno spotkać takie zróżnicowanie w innych częściach kraju. Każdy subregion szczycił się swoim charakterystycznym typem nakrycia głowy.

Wierzymy, że wystawa “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej” dostarczy  niezapomnianych wrażeń i pozwoli lepiej zrozumieć bogactwo naszej regionalnej tradycji.

Advertisement

Otwarcie wystawy jest jednym z punktów wydarzenia Wprowadzenie w Krajeńskie Świętojanki w Zagrodzie Krajeńskiej – 22 czerwca 2024 – sobota

godz. 15 – otwarcie wystawy czasowej “Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej“
godz. 15-17 – Spacer z zielarstwem ludowym (Marzena Taterra)
godz. 11-18 – Zielonym szlakiem przez Zagrodę Krajeńską

więcej informacji o tym wydarzeniu pod linkiem https://muzeum-zlotow.pl/?event=wprowadzenie-w-krajenskie-swietojanki-w-zagrodzie-krajenskiej&event_date=2024-06-22
wstęp wolny, zapraszamy!

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Łowicko-Krajeńskie Spotkania z Kulturą Ludową

Published

on

By

Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia oraz sołtys Grzegorz Rosiński, zapraszają 22 czerwca (sobota) o godz. 15:00, na festyn integracyjno-rekreacyjny pn. Powitanie Lata na Ludowo i Łowicko-Krajeńskie Spotkania z Kulturą Ludową.

Podczas festynu wystąpi Zespół Ludowy Sołectwa Leżenica-Kolonia oraz Zespół Śpiewaczy „Błękit Krajny” z Łobżenicy. Wydarzenie ma na celu integrację lokalnej społeczności oraz promocję kultury ludowej – rodzimej, krajeńskiej oraz łowickiej, którą kultywują mieszkańcy Sołectwa Leżenica-Kolonia, jako kulturę swoich przodków, którzy przybyli tutaj po II wojnie światowej z łowickich w ramach zasiedlania tzw. Ziem Odzyskanych.

W programie również:

– loteria fantowa (do wygrania m.in. 2 loty samolotem, losowanie nagród o 18:00)

– konkursy dla dorosłych i dzieci

Advertisement

– warsztaty rękodzielnicze i pokazy dawnego rzemiosła

– straż pożarna dawniej i dziś

– wiejska zagroda

– stoiska gastronomiczne i handlowe

Advertisement

– zabawa ludowa z zespołem MIKESH (od 19:00)

Mile widziane stroje z elementami ludowymi.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement